لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۳

هشدار اوباما درباره عواقب تغییرات آب و هوایی


هشدار رئیس جمهوری ایالات متحده به تغییر آب و هوا و گرمایش زمین
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در ایالت فلوریدا نسبت به خطر تغییرات آب و هوایی برای نسل فعلی و نسل‌های بعدی هشدار داد و گفت: «این مشکل نسل‌های آینده نیست. مشکل زمان حاضر و عواقبی است که در شیوه فعلی زندگی ما به بار می آورد.»

باراک اوباما گفت دیگر نمی‌توان اثرهای ناگوار تغییر آب وهوا را نادیده گرفت: اثرهایی چون توفان‌های شدیدتر، خشکسالی‌‎های بیش‌تر، و مدت طولانی‌تر آتش‌سوزی‌های جنگلی.

او افزود: «اقدام‌های ما در چند سال اخیر مؤثر بوده است. ما بیش از هر زمان دیگری از انرژی پاک استفاده می‌کنیم. آمریکا در زمینه انرژی باد در رتبه اول است. سال گذشته، بهره‌برداری نیروی برق ما از انرژی خورشید، نسبت به سال ۲۰۰۸ بیست برابر بود.»

باراک اوباما می گوید تولید بیشتر انرژی پاک و کارایی بیشتر در زمینه انرژی می‌تواند مانع از اثر ناگوار تغییر‌آب وهوا شود.

«ولی ما باید برای عواقب تغییر آب وهوا که تاکنون روی داده و نمی‌توانیم از آن اجتناب کنیم نیز آماده باشیم. مثل ترمز کردن اتومبیل است. اتومبیل پس از ترمز بی‌درنگ و به طور کامل متوقف نخواهد شد. حتی اگر ما اکنون اقدام‌های درستی را به مرحله اجرا گذاریم از برخی از پیامدهای تغییر آب وهوا که دارد روی می دهد، نمی‌توانیم جلوگیری کنیم.»

سال گذشته گرم‌ترین سال از زمان آغاز ثبت درجه حرارت زمین بوده است. و از میان پانزده سالی که گرم ترین سال‌ها را در این درجه بندی نشان می دهند، چهارده سال متعلق به قرن فعلی بوده است.

وزارت کشاورزی ایالات متحده قرار است رهنمودی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای اعلام کند که هدف آن کاهش ۲۶ تا ۲۸ درصدی این گازها تا سال ۲۰۲۵ نسبت به سال ۲۰۰۵ است.

XS
SM
MD
LG