لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

منتظر امواج گرمایی بیشتر و شدیدتری در گوشه و کنار جهان باشید


در حالیکه آثار طوفان زمستانی اواخر ژانویه در ایالت‌های شمال شرقی آمریکا از بین رفته و برف و یخ آن نیز آب شده است، اما این پرسش را به جای گذاشته که آیا چنین برف و کولاکی با تغییرات آب و هوایی در کره زمین ارتباطی داشته است؟

طوفان زمستانی هفته گذشته، منجر به بسته شدن بسیاری از فرودگاهها و تعطیلی شهرهای ایالت‌های شمال شرق آمریکا شد. برخی از کارشناسان احتمال دادند که حرکت چنین جبهه‌های بزرگ و نیرومندی از بخارآب و باد می‌تواند به تغییرات آب و هوایی اخیر جهان مربوط باشد. اما وین هیگینز، رئیس برنامه آب و هوایی اداره ملی اقیانوس شناسی و جوی در واشنگتن به رزان سکیربل خبرنگار صدای آمریکا گفت که آن طوفان، یک رویداد آب و هوایی خاص و محدود بود.

هیگینز گفت: «شما نمی‌توانید یک رویداد شدید و خاص را مثل آنچه در ایالت‌های شمال شرقی آمریکا اتفاق افتاد، به گرم شدن کره زمین پیوند بزنید».

به گفته هیگینز برای دیدن آثار تغییرات آب و هوایی در سطحی جهانی، باید به الگوهایی مانند سوابق تاریخی و پروژه‌هایی با جزئیاتی چون تعداد و شدت رویدادها مراجعه کرد.

این کارشناس آب و هوا، تایید کرد که بر اساس الگوهای یک قرن اخیر، سطح گازهای گلخانه‌ای افزایش یافته و نقش انسان در این تغییرات حتمی بوده است.

هیگینز البته گفت که دانشمندان، تحقیق در مورد پیوند این الگوهای جهانی با رویدادهای شدید آب و هوایی، مانند موج گرما در اروپا، بارش باران های سنگین در آسیا، و خشکسالی در کالیفرنیا را، که بدترین در ۲۰ سال گذشته بوده است را، آغاز کرده‌اند.

روند گرم شدن کره زمین با تولید اکسید کربن ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی گره خورده است. دانشمندان گفته‌اند که این گازها موجب افزایش گرمایش جهانی می‌شود.

وین هیگینز هشدار داد که تحقیقات در مورد چگونگی بارش باران و بروز خشکسالی نشان می‌دهد که تعداد بیشتری امواج گرما، با شدت بیشتر در راه است.

او گفت: «گرمایش زمین در حال رخ دادن است و منابع اصلی زندگی ما را تهدید می‌کند؛ آبی که می‌نوشیم و غذایی که می‌خوریم. باید ببینیم به عنوان یک جامعه با این رویدادهای شدید رو به رشد چگونه روبرو می‌شویم و چطور می‌خواهیم این خطر را مدیریت کنیم.»

XS
SM
MD
LG