لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۰

مقام ایرانی: خشکسالی ۱۰ استان را فرا گرفته است


در حالی که مدتی است بحث کمبود آب در شهرهای مختلف ایران بیش از پیش مورد توجه مسئولان و رسانه‌های ایران قرار گرفته است و احتمال جیره‌بندی آن در فصل گرما رو به افزایش است، یکی از مقام‌های ایرانی از گسترش خشکسالی و خسارات ناشی از آن سخن گفته است.

به گزارش ایرنا، کرمعلی قندالی رئیس سازمان امور عشایر ایران، گفت خشکسالی ۱۰ استان ایران، از اردبیل تا خراسان شمالی را فرا گرفته و بیش از ۱ هزار میلیارد تومان خسارت گذاشته است.

این مقام مسئول ایرانی اشاره‌ای به جزئیات خسارات مورد اشاره نکرد، اما گفت تنها ۲۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از معاونت راهبردی ریاست جمهوری برای جبران خسارت ناشی از خشکسالی درخواست شده که نیمی از آن برای تأمین علوفه و نیمی دیگر برای تأمین آب است.

براساس آمار منتشر شده، میانگین بارش درایران حدود ۲۵۰ میلی‌متراست، درحالی که میانگین بارش جهانی حدود ۸۵۰ میلی‌متر بوده و از این رو ایران کشوری نیمه‌خشک و خشک محسوب می‌شود.

ایران در اثر تغییرات اقلیمی سال‌های گذشته و پدیده گرمایش زمین، که بسیاری از نقاط جهان، از جمله ایران را تحت تاثیر قرار داده، در کنار تاسیسات فرسوده توزیع و نبود مدیریت مناسب منابع آبی، به باور کارشناسان درآستانه بحران آب قرار گرفته و طی سال‌های آینده، یکی از بزرگ ترین چالش‌های کشور، مسئله تأمین آب خواهد بود.

XS
SM
MD
LG