لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۰

ناسا: گرمای هوا در کره زمین، رکورد زد


سازمان هوا- فضا نوردی امریکا، ناسا، اعلام کرد که ماه سپتامبر(۱۰ شهریور تا ۹ مهر) امسال گرمترین ماه از زمانی بوده که ثبت درجه حرارت کره زمین آغاز شده است.

به علاوه، شش ماه اول سال جاری، گرمترین دوره از سال ۱۸۸۰ به این سو بوده است.

بر اساس گزارش‌ها، این رکورد شکنی از ماه آوریل(فروردین و اردیبهشت) شروع شد که کربن موجود در جو زمین به ۴۰۰ ذره در هر میلیون ذره رسید، که در تاریخ سابقه نداشته است.

مرکز ملی داده‌های اقلیمی نیز، که درجه حرارت زمین را ثبت می‌کند، اعلام کرد گرمای ماه آوریل امسال در تاریخ سابقه نداشته است.

دانشمندان، افزایش گازهای گلخانه‌ای در جو کره زمین را، ناشی از استفاده بشر از سوخت‌های فیسیلی و تخریب جنگل‌هاست، مهمترین عامل گرمایش زمین می‌دانند. دی اکسید کربن، متان، بخار آب و اکسید نیتروژن، مهمترین گازهای گلخانه‌ای هستند.

افزایش نگرانی‌ها نسبت به گرم شدن کره زمین به دلیل فعالیت‌های بشر، باعث شد تا سال ۱۹۹۷ برخی از کشورها، از جمله کشورهای صنعتی، با امضای پیمان کیوتو متعهد شوند تا میزان تولید گازهای گلخانه‌ای را در کشور خود کاهش دهند. با این وجود روند تولید این گازها گرمایش زمین، رو به افزایش بوده است.

ماه گذشته سازمان ملل متحد در گزارشی که برای کشورهای عضو فرستاد نسبت به گرمایش شدید دمای کره زمین هشدار داد و فعالیت های انسان را عامل آن معرفی کرد.

XS
SM
MD
LG