لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ ایران ۰۳:۳۷

سرخط خبرها

راه پیمایی صدهزار نفری در نیویورک برای توجه به تغییرات آب و هوایی

روز یکشنبه صد هزار نفر در شهر نیویورک در «راهپیمایی آب و هوای مردم» شرکت کردند و خواستار توجه دولتمردان به تغییرات آب و هوایی و خطر گرمایش زمین شدند.

این راه پیمایی دو روز پیش از حضور رهبران جهان در نشست آب و هوای سازمان ملل متحد برگزار شد.

پلیس برای روان شدن مسیر راه پیمایی از رفت و آمد خودروها جلوگیری کرد.

شرکت کنندگان ضمن حمل پرچم و پارچه نوشته ها، شعار سر دادند و در طول مسیر راه پیمایی به سمت مقر سازمان ملل متحد رقصیدند. در این راه پیمایی بیش از ۳۰ گروه مختلف شرکت داشتند.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

مایک پمپئو: آمریکا مشارکت خود در پایین آوردن تهدید گروه‌های نیابتی ایران را نشان داده است

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در جریان سومین کنفرانس ضدتروریسم وزیران خارجه کشورهای نیمکره غربی در کلمبیا گفت که آمریکا در جریان مقابله با تهدیدهای گروه‌های نیابتی ایران، مشارکت خود را نشان داده است.

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۳۰ دی ماه در جریان این کنفرانس گفت: «ما قاسم سلیمانی را از بین بردیم و کازار فشار حداکثری تحریم‌های اقتصادی، انزوای دیپلماتیک، و بازدارندگی استراتژیک را تقویت کردیم.»

آقای پمپئو مشارکت دیگر کشورها در مقابله با حزب‌الله و دیگر گروه‌های تروریستی را موجب دلگرمی ایالات متحده دانست و افزود: «از زمان دیدار قبلی ما در ماه ژوئیه [تاکنون] آرژانتین نظام تعیین گروه‌های تروریستی خودش را ایجاد و از آن برای تحریم حزب‌الله استفاده کرد. متحدان ما در پاراگوئه هم فهرست تحریم ایجاد کرده و حزب‌الله، داعش، و القاعده را تحریم کردند.»

مایک پمپئو افزود: «همین چند هفته پیش هم هندوراس اعلام کرد حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد و دولت جدید گواتمالا هم اعلام کرده همین کار را خواهد کرد.»

وزیر خارجه آمریکا پیش از شروع این کنفرانس در یک نشست اجلاسی خبری گفته بود: «از جمله اهداف عمده این سفر پیگیری فعالیت‌های مقابله با تروریسم در نیمکره [غربی] است که ما از ماه ژوئیه گذشته در بوئنوس آیرس شروع کردیم. ما امروز صبح در این برنامه همان کار را با حضور وزیران خارجه در کلمبیا دنبال می‌کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «تا همین چند سال پیش احتمال برگزاری این همکاری چندجانبه - که بخش بزرگی از آن فعالیت‌های مالی گروه‌های نیابتی ایران را هدف قرار داده است - بسیار کم بود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هزاران نفر در ویرجینیا برای حمایت از حق مالکیت و حمل اسلحه گرد هم آمدند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - فعالان حق حمل اسلحه - که بعضی از آنها آگاهانه اسلحه نظامی‌شان را در معرض دید دیگران قرار داده اند - روز دوشنبه در مرکز ایالت ویرجینیا گردهم آمدند تا به طرح های دموکرات ها در آن ایالت در راستای تصویب قوانین محدودیت حمل اسلحه اعتراض کنند.

چند هزار فعال، که بیشتر آنها سفیدپوست و مرد هستند و بسیاری از آنها لباس‌های استتار پوشیده و پرچم‌هایی با پیام حمایت از پرزیدنت دونالد ترامپ در دست دارند، ساعت‌ها پیش از گردهمایی که از ساعت ۱۱ صبح آغاز شد، در محل تجمع حاضر شده بودند.

رلف نورتم، فرماندار ویرجینیا، چند روز پیش از این گردهمایی با اعلام وضعیت فوق العاده حمل هر نوع اسلحه در آن تجمع در میدان مجلس ایالتی را ممنوع کرده بود. انتظار حضور هزاران فعال حق حمل اسلحه به همراه اعضای گروه های شبه نظامی و سفیدبرتر‌انگاران موجب این نگرانی شده که ویرجینیا ممکن است دوباره صحنه خشونت هایی شود که در سال ۲۰۱۷ در شارلوتسویل رخ داد.

پلیس ایالتی ویرجینیا، پلیس مجلس ایالتی ویرجینیا، و پلیس ریچموند قصد دارند حضوری گسترده به صورت نیروهای اونیفورم‌پوش و لباس شخصی داشته باشند. پلیس دسترسی به میدان مجلس ایالتی را به یک ورودی محدود کرده و به تجمع کنندگان هشدار داده است که برای رسیدن به میدان مجلس ایالتی ممکن است ساعت ها در صف عبور از بازرسی بدنی منتظر بمانند. مقام های مسئول از ساعت ۷:۳۰ صبح اجازه ورود به محل تجمع را داده اند.

گردهمایی دوشنبه را «اتحادیه دفاع شهروندی ویرجینیا»، یک گروه مردم‌نهاد حامی حق حمل اسلحه، سازماندهی کرده است. این گروه هر سال تجمع‌هایی بی‌حاشیه با حضور چند صد نفر و با سخنرانی قانون‌گذاران جمهوریخواه برگزار می کند، اما امسال شمار بیشتری حضور دارند. گروه های مدافع متمم دوم قانون اساسی آمریکا ایالت ویرجینیا را مکان مناسبی برای مبارزه علیه محو حق حمل اسلحه می‌‌بینند.

مخالفت ها با لوایح محدودیت حمل اسلحه بلافاصله پس از آن که دموکرات ها در ماه نوامبر اکثریت را در دو مجلس ایالتی در دست گرفتند آغاز شد. عمده مخالفت ها متوجه لوایح ممنوعیت سلاح‌های تهاجمی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دیوان حافظ نفیس و تاریخی که به سرقت رفته بود، با تلاش یک کارآگاه مشهور هلندی پیدا شد

نسخه نفیسی از دیوان حافظ که به سرقت رفته بود توسط یک کارآگاه هلندی پیدا شد

یک جلد دیوان نفیس حافظ شیرازی، شاعر بزرگ ایرانی، که به سرقت رفته بود پس از سال‌ها توسط یک کارآگاه خبره آثار هنری اهل هلند پیدا شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ارزش تقریبی این دیوان خطی طلاکاری شده، که یکی از قدیمی‌ترین و دقیق‌ترین نسخه های باقیمانده دیوان حافظ محسوب می‌شود، حدود ۱ میلیون دلار است.

این نسخه خطی دیوان حافظ، که قدمت آن ۵۶۰ سال برآورد شده است، متعلق به یک مجموعه‌دار ایرانی به نام جعفر قاضی بود. با درگذشت آقای قاضی در سال ۲۰۰۷، خانواده او متوجه شدند که این دیوان در مجموعه آثار گرانبهای او نیست.

از آنجایی که جعفر قاضی در خانه سالمندان بود و دوست و آشنای زیادی نداشت،کسی از وجود این مجموعه نفیس خبر نداشت. از قرار، او صدها نسخه خطی کهن جمع‌آوری کرده بود که اکثر آنها ناپدید شده بودند.

جستجو برای دیوان طلاکاری شده حافظ سالها ادامه داشت.

در سال ۲۰۱۱، پلیس آلمان، ۱۷۴ اثر گم‌شده را از خانه یک سالمند ایرانی دیگر که با آقای قاضی رابطه دوستانه‌ای برقرار کرده بود پیدا کرد، اما دیوان حافظ مذکور در میان آثار یافت شده نبود.

پلیس آلمان، در سال ۲۰۱۶ جایزه‌‌ای ۵۰‌ هزار یورویی برای یافتن این دیوان نفیس حافظ تعیین کرد اما تا سال ۲۰۱۸، ردی از آن پیدا نشد تا اینکه یک تاجر هنری ایرانی با کارآگاه آرتور برند، که به دلیل تسلط در کارش به «ایندیانا جونز دنیای هنر» شهرت دارد، تماس گرفت.

آقای برند در گفتگو با خبرگزاری فرانسه می گوید این مرد ادعا کرد که دو مقام مرتبط با سفارت ایران، که به گفته او مأموران اطلاعاتی بوده‌اند، او را تهدید کرده‌اند تا هر خبری از این دیوان دارد به آنها اطلاع دهد.

دولت ایران در سال ۲۰۱۱ ابراز تمایل کرده بود تا تمامی مراحل قانونی را طی کرده و متون یافت شده را پس بگیرد. آلمان، دو اثر را پس داد؛ ولی گفت دیگر آثار از لحاظ قانونی متعلق به جعفر قاضی هستند.

کارآگاه برند می‌گوید زمانی که متوجه شد دولت ایران نیز به دنبال دیوان حافظ است عزمش را برای پیدا کردن و بازگرداندن آن به بازماندگان آقای قاضی جزم کرد.

برند موفق شد از طریق یک شبکه زیرزمینی خرید و فروش آثار مسروقه هنری، رد کتاب را پیدا کند. او می گوید مردی در لندن به او خبر داد که یکی از دوستانش دیوان را به قیمت بالایی فروخته است. به گفته آقای برند، مأموران اطلاعاتی ایران نیز همزمان در لندن به دنبال کتاب می‌گشتند.

در نهایت کتاب از طریق واسطه به کارآگاه برند داده شد. آقای برند قرار است این دیوان را به پلیس آلمان بدهد تا پس از انجام مراحل قانونی آن را به دست وراث جعفر قاضی برسانند.

کارشناسان ادبی و مورخان معتقدند این کتاب می تواند دریچه های تازه ای را به روی پژوهشگران اشعار حافظ باز کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو: فعالیت مالی‌ گروه‌‌های نیابتی ایران در نیمکره غربی را هدف گرفته‌ایم

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در جریان شروع جلسه وزیران خارجه برای مقابله با تروریسم در کلمبیا گفت بخش بزرگی از این فعالیت، مقابله با فعالیت‌ مالی گروه‌های نیابتی ایران است.

وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه ۳۰ دی ماه در یک کنفرانس خبری در بوگوتا گفت: «از جمله اهداف عمده این سفر پیگیری فعالیت‌های مقابله با تروریسم در نیمکره [غربی] است که ما از ماه ژوئیه گذشته در بوئنوس آیرس شروع کردیم. ما امروز صبح در این برنامه همان کار را با حضور وزیران خارجه در کلمبیا دنبال می‌کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «تا همین چند سال پیش احتمال برگزاری این همکاری چندجانبه - که بخش بزرگی از آن فعالیت‌های مالی گروه‌های نیابتی ایران را هدف قرار داده است - بسیار کم بود.»

مایک پمپئو با تقدیر از خدمات کلمبیا در برنامه مقابله با تروریسم گفت: «نقش فعال کلمبیا نشان‌دهنده همکاری پایای امنیتی است و تعهد مثال‌زدنی شما در مقابله با همه اشکال تروریسم، عمیقا قابل تحسین و به سود همه در این منطقه است.»

آمریکا سال گذشته اعلام کرده بود برای مبارزه با فعالیت‌های مالی جمهوری اسلامی ایران و گروه‌‌های نیابتی‌اش در آمریکای جنوبی، برنامه‌هایی با حضور دیگر متحدان در منطقه دنبال می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا در جریان یکی از سفرهای قبلی خود به آمریکای جنوبی گفته بود که بدون شک پول ایران در آمریکای جنوبی برای مقاصد بدخواهانه مثل حمایت از حزب الله و تروریسم در سراسر منطقه باقی می‌ماند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

چهار فعال مدنی در دادگاه تجدیدنظر مجموعا به ۸ سال زندان محکوم شدند

از راست: بهنام شیخی، اکبر آزاد، سید محمد فقیهی (وکیل پرونده)، علیرضا فرشی و حمید منافی

اکبر آزاد، علیرضا فرشی، بهنام شیخی، و حمید منافی نادارلی چهار فعال مدنی که پیش از این در دادگاه بدوی به احکام طولانی مدت زندان و تبعید محکوم شده بودند، در دادگاه تجدید نظر مجموعا به ۸ سال زندان و ۸ سال تبعید محکوم شده‌اند.

یک منبع مطلع روز دوشنبه ۳۰ دی در گفتگو با صدای آمریکا گفت که جلسه دادگاه تجدید نظر این چهار فعال مدنی آذربایجانی (ترک) که اسفند ماه سال ۹۲ در مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در نسیم شهر تهران بازداشت شده بودند در تاریخ ۲ دی، در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر تهران به ریاست قاضی بابایی برگزار و حکم صادره روز دوشنبه ۳۰ دی ماه به سید محمد فقیهی وکیل پرونده ابلاغ شده است.

صدای آمریکا نمی‌تواند به طور مستقل جزئیات این خبر را تایید کند.

به گفته این فرد مطلع در جلسه رسیدگی به پرونده، این فعالان و وکیل مدافع آنها ضمن رد اتهام «مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشور» اساس تشکیل پرونده و سیر قضایی را غیرقانونی خوانده و اعلام کرده بودند «هر حکمی که فارغ از کم و کیف آن در این دادگاه صادر شود طرز نگاه حاکمیت جمهوری اسلامی ایران به مسئله زبان مادری اتنیک‌های [گروه‌های قومی] غیرفارس قلمداد و در تاریخ ثبت خواهد شد.»

بر اساس اطلاعات موجود، هر یک از این افراد توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر تهران به ۲ سال زندان و ۲ سال تبعید محکوم شده‌اند.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که علیرضا فرشی، اکبر آزاد، بهنام شیخی و حمید منافی در سال ۱۳۹۵ از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان از بابت اتهام وارده به ترتیب به ۱۵ سال زندان و دو سال تبعید به شهرستان باغملک در استان خوزستان، ۱۰ سال زندان و دو سال تبعید به شهرستان دره‌شهر در استان ایلام، ۱۰ سال زندان و دو سال تبعید به شهرستان مسجد سلیمان در استان خوزستان و ۱۰ سال زندان و دو سال تبعید به شهر ازنا در استان لرستان محکوم شده‌ بودند.

این فرد مطلع به صدای آمریکا گفت، دو هفته پس از برگزاری جلسه دادگاه تجدیدنظر،علیرضا فرشی که پیگیر نتیجه دادگاه تجدید نظر بوده است به دلایل نامعلومی روز چهارشنبه ۱٨ دی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.

این اولین بار نیست که فعالان آذربایجانی به احکام طولانی مدت زندان محکوم می‌شوند، اوایل مهر ماه سال جاری نیز حکم ۸ سال زندان عباس لسانی، یک فعال آذربایجانی دیگر که توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی خدادادی صادر شده بود، از سوی ناصر عتباتی ریاست شعبه یک دادگاه تجدید نظر اردبیل به ۱۵ سال افزایش پیدا کرد.

براساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در مراسم اعطای جوایز انجمن بازیگران فیلم هالیوود؛ فیلم کره‌ای «انگل» تاریخ‌ساز شد

بازیگران فیلم کره‌ای انگل در بیست و ششمین مراسم سالانه اعطای جوایز انجمن بازیگران فیلم هالیوود

مراسم اعطای جوایز انجمن بازیگران فیلم هالیوود، یکشنبه بیست و نهم دی ماه در لس آنجلس برپا شد.

به گزارش نشریه یو‌اس‌ای تودی، فیلم «انگل» ساخته کارگردان کره ای «بونگ جون هو» تاریخ‌ساز شد. این نخستین فیلم غیر انگلیسی زبان است که بزرگترین جایزه انجمن بازیگران، یعنی جایزه «بهترین گروه بازیگری»، را به خود اختصاص داد و از رقبای قدرتمند خود «مرد ایرلندی» و «روزی روزگاری در هالیوود» پیشی گرفت.

فیلم «انگل» در بخش بهترین فیلم سال و بهترین فیلم خارجی نامزد دریافت جایزه اسکار نیز شده است. این فیلم، زندگی دو خانواده فقیر و ثروتمند که به یکدیگر پیوند می‌خورند را دنبال می کند.

عوامل فیلم کره ای «انگل» در بیست و ششمین مراسم اعطای جوایز انجمن بازیگران فیلم هالیوود
عوامل فیلم کره ای «انگل» در بیست و ششمین مراسم اعطای جوایز انجمن بازیگران فیلم هالیوود

واکین فینیکس برای فیلم «جوکر» جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خانه برد و رنه زلوگر جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن را برای فیلم «جودی» گرفت.

واکین فینیکس برای فیلم «جوکر» جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خانه برد
واکین فینیکس برای فیلم «جوکر» جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خانه برد

برد پیت برای بازی در فیلم «روزی روزگاری در هالیوود» جایزه بهترین نقش مکمل مرد را دریافت کرد و لارا درن برای بازی در فیلم «قصه ازدواج» برنده جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد.

برد پیت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به خانه برد
برد پیت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به خانه برد

اما برنده غیرمنتظره شب، جنیفر انیستون بود که جایزه بهترین بازیگری در مجموعه‌ای درام را از آن خود کرد.

جنیفر انیستون، جایزه بهترین بازیگری را در مجموعه ای درام دریافت کرد
جنیفر انیستون، جایزه بهترین بازیگری را در مجموعه ای درام دریافت کرد

تبریک جنیفر انیستون و برد پیت به یکدیگر، از حواشی مهم مراسم بود که تبدیل به یکی از ترندهای توییتر شد. این دو در سال ۲۰۰۵ اعلام کردند که پس از ۷ سال ازدواج، از یکدیگر جدا می شوند.

رابرت دنیرو نیز برای فعالیت‌هایش در عرصه سینما و کارهای نیکوکارانه‌اش جایزه یک عمر دستاورد را از انجمن بازیگران فیلم هالیوود دریافت کرد.

در حوزه تلویزیون نیز سریال «خانم میزل شگفت‌انگیز» دو جایزه گرفت و سریال «تاج» جایزه بهترین گروه بازیگری در مجموعه‌ای درام را به خود اختصاص داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک زندانی سیاسی کرد برای دومین بار به اعدام محکوم شد

محی‌الدین ابراهیمی زندانی سیاسی کرد

محی‌الدین ابراهیمی، زندانی سیاسی کرد محبوس در زندان ارومیه، برای دومین بار از سوی دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه به اعدام محکوم شد.

شبکه حقوق بشر کردستان در گزارشی اعلام کرد که حکم اعدام این زندان سیاسی کُرد به اتهام «بغی» از طریق عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد در حالی برای دومین بار از سوی شعبه دو دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه به ریاست قاضی علی شیخ‌لو صادر می‌شود که این حکم بار اول با اعتراض محی‌الدین ابراهیمی به شعبه ۱۹ دیوان عالی کشور ارجاع و به دلیل «نقص تحقیقات» حکم اعدام صادره نقض شده بود.

اتهام «بغی» در نظام قضایی ایران به معنای قیام مسلحانه علیه حکومت و اساس نظام جمهوری اسلامی تعبیر می‌شود و مجازات آن اعدام و تحت شرایطی حبس تعزیری است.

بر اساس این گزارش پس از نقض حکم اعدام آقای ابراهیمی از سوی دیوان عالی کشور، پرونده مجدد به شعبه دو دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه ارجاع و جلسه رسیدگی به پرونده بار دیگر حدود چهار ماه پیش در این شعبه برگزار و برای دومین بار حکم اعدام برای این زندانی سیاسی کرد صادر و این حکم روز شنبه ۲۸ دی در زندان ارومیه به وی ابلاغ شده است.

برای صدای آمریکا مشخص نیست این شهروند کُرد، عضو کدام یک از احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، محی الدین ابراهیمی، شهروند کُرد اهل اشنویه اواسط آبان ماه ۱۳۹۶ در یکی از روستاهای شهرستان اشنویه با تیراندازی نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران زخمی و پس از دو روز بستری در یکی از بیمارستان‌های شهر ارومیه بدون تکمیل دوره درمان به بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه منتقل و مورد بازجویی و شکنجه شدید قرار گرفته است.

این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۶ آذر پس از اتمام دوران بازجوی‌ها به زندان مرکزی ارومیه منتقل و بر اساس اطلاعات منتشر شده به مدت ۶ ماه در بهداری زندان بستری بوده است.

لازم به ذکر است، اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده آقای ابراهیمی در تاریخ ۲۹ مرداد سال ۹۷ در شعبه دو دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه بدون حق داشتن وکیل تعیینی برگزار شده بود.

این اولین بار نیست که برای یک شهروند کُرد، از بابت اتهامی همچون عضویت یا همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد احکام سنگین مانند زندان‌های طولانی مدت و یا اعدام صادر می‌شود.

صدای آمریکا پیش از این در گزارش اعلام کرده بود که شهروند کُرد دیگری به نام کامران ساختمانگر، فعال کارگری اهل سنندج، از بابت اتهام «همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران» و «تبلیغ علیه نظام» توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی حسین سعیدی به شش سال زندان محکوم شده است.

سازمان عفو بین‌الملل بهمن ماه سال گذشته در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

با آغاز دوباره ناآرامی‌های ضد دولتی در عراق ده‌ها معترض مجروح شدند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - منابع امنیتی و درمانی می گویند ده‌ها معترض عراقی در بغداد و دیگر شهرها در درگیری با نیروهای امنیتی که قصد پاکسازی راه بندان ها را داشتند مجروح شدند. ناآرامی های ضد دولتی پس از چند هفته وقفه از سر گرفته شده است.

شاهدان عینی گفتند معترضان شب هنگام در «میدان الطیران» بغداد با پرتاب بمب های آتش زا و سنگ با پلیس که گاز اشک آور و نارنجک صوتی شلیک می کرد، به مقابله پرداختند.

در جنوب عراق، صدها معترض در چند شهر از جمله ناصریه، کربلا، و العماریه با آتش زدن لاستیک راه های اصلی عبور و مرور را مسدود کردند. معترضان می گویند عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، به وعده هایش شامل معرفی یک دولت جدید مورد قبول عراقی ها عمل نکرده است.

یک زن تظاهرکننده گفت: «دو طرف عراقی هستند. چرا برادران خود را می کشید؟»

پلیس بغداد می گوید نیروهایش با موفقیت تمام راه هایی را که با «تجمعات خشونت‌آمیز» مسدود شده بود باز کردند.

اعتراضات سراسری در عراق از اول اکتبر جریان داشته است. معترضان عمدتا جوان خواستار دگرگونی در نظام سیاسی عراق هستند که از نظر آنها عمیقا فاسد است و عمده اقشار جامعه را در فقر نگاه داشته است. طی این مدت بیش از ۴۵۰ نفر کشته شده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فرانسه: شمار بیشتری از کشورهای اروپایی حمایت سیاسی خود از عملیات حضور در تنگه هرمز را اعلام کردند

نیروهای حمایت از کشتیرانی آزاد در تنگه هرمز - عکس از آرشیو

دولت فرانسه اعلام کرد عملیات حفظ و حمایت از کشتیرانی آزاد در تنگه هرمز از حمایت سیاسی کشورها اروپایی برخوردار است و آلمان، بلژیک، دانمارک، یونان، ایتالیا، هلند، و پرتغال اعلام کرده‌اند که در کنار فرانسه هستند.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۳۰ دی گزارش داد که این اعلام حمایت سیاسی کشورهای اروپایی در حالی است که پیش از این سه کشور هلند، دانمارک، و یونان در صف حامیان حفظ و حمایت کشتیرانی آزاد بودند.

رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه ۲۶ دی اعلام کرد ناو هواپیمابر «شارل دوگل» جهت پشتیبانی از عملیات ارتش فرانسه در خاورمیانه به منطقه اعزام می‌شود.

سپاه پاسداران طی یک سال گذشته چندین مورد عملیات خرابکارانه علیه کشتی‌های نفتکش در نزدیکی تنگه هرمز انجام داده است. ائتلافی به نام گذربان با رهبری آمریکا برای حفظ و حمایت از کشتیرانی آزاد در منطقه، تشکیل شده است.

وزیر دفاع آمریکا تابستان گذشته و در زمان فعال شدن عملیات گذربان با حضور متحدان آمریکا، گفت که این عملیات با دو هدف «حفظ کشتیرانی تجاری آزاد» و «بازدارندگی هرگونه فعالیت تنش‌آمیز و پرهیز از درگیری در منطقه» اجرا شده و با موفقیت ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رئیس پلیس پیشین برای ایفای نقش در تلاش برای تجزیه کاتالونیا محاکمه می‌شود

بخش انگلیسی صدای آمریکا - رئیس پلیس پیشین کاتالونیا و سه نفر دیگر به اتهام شورش و فتنه، در نقش ادعایی‌شان در تلاش غیرقانونی دولت کاتالونیا برای جدایی از اسپانیا در سال ۲۰۱۷، در برابر دادگاه قرار می گیرند.

برگزاری این دادگاه در «دیوان ملی» می تواند موجب تهییج احساسات در کاتالونیا شود که چند هفته ای رنگ آرامش را به خود دیده است. همزمان پدرو سانچز، نخست وزیر سوسیالیست و تازه منتخب اسپانیا، وعده داده است که سعی می‌کند این مناقشه منطقه‌ای را به جای اقدامات حقوقی با مذاکرات سیاسی حل کند.

دادستانی اسپانیا خواستار صدور حکم یازده سال زندان برای لوئیس تراپرو، رئیس پلیس سابق موسوس، است. دادستان ها او را به همدستی با مقام های منطقه ای در جدایی طلبی ناکام تحت رهبری رئیس و نایب رئیس پیشین کاتالونیا متهم می کنند.

رئیس اجرایی پیشین کاتالونیا که اکنون عضوی از پارلمان اروپا است پس از تلاش ناکام در جدایی آن منطقه از اسپانیا به بلژیک گریخت. معاون او و هشت سیاستمدار دیگر در اکتبر گذشته به زندان محکوم شدند.

انتظار می رود دادگاه رئیس پلیس پیشین کاتالان دو ماه به درازا بکشد و چند نفر از سیاستمداران زندانی در دادگاه شهادت دهند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

روایت سپیده قلیان از نحوه بازداشت و جزئیات بیشتر از اعتراف اجباری: گفتند بدون روسری بنشین جلوی دوربین؛ خبرنگار صداوسیما هم بود

سپیده قلیان

سپیده قلیان، فعال مدنی که با وثیقه به طور موقت آزاد است، با انتشار رشته توئیت‌هایی در روز دوشنبه ۳۰ دی ماه همزمان با سالگرد بازداشت خود و برادرش از جزئیات این بازداشت و حضور دوباره آمنه سادات ذبیح‌پور خبرنگار صدا وسیما برای گرفتن اعترافات اجباری نوشت.

سپیده قلیان در این توئیت ها نوشت که نزدیک به ۵۰ مامور مسلح برای بازداشت او در ۳۰ دی ماه سال گذشته (۱۳۹۷) هجوم بردند و برادرش را در برابر چشمان مادر و پدرش به شدت کتک زدند.

او می‌نویسد: «رفتم بالای پله‌ها و گفتم فقط کسی را نکشید، من خودم می‌آیم. چندین بار در آن پاییز و زمستان دیده بودم که آدمکشی کرده‌اند.»

سپیده قلیان در ادامه این رشته توئیت طرحی از دست زنی چادری که موهای زنی دیگر - زنی که در این طرح نه چشم دارد و نه دهان - را رسم کرده و نوشته است: «مامور زنی که ماسک بر دهانش داشت آمد موهایم را گرفت و مرا از پله‌ها پایین کشید. کمرم داشت تکه تکه می‌شد. حتی نگذاشتند کفش بپوشم و بدون روسری با لباس خواب بردنم. آخرین تصویر اما تصویر صورت خونین برادرم مهدی بود.»

او در ادامه چگونگی بازداشت برادرش مهدی را نیز شرح داده و نوشته است که ماموران «با پوتین روی صورتش می‌کوبیدند.» خانم قلیان با تاکید بر این که ماموران مسلح بوده‌اند و کسی جرات نزدیک شدن نداشته است، نوشت که یکی از آنها به مردم می‌گفت که آنها یک داعشی را گرفته‌اند و تاکید کرد که ماموران در زمان بازداشت شدنش او را کتک زده و تهدید به مرگ کرده بودند.

این فعال مدنی بار دیگر موضوع اعترافات اجباری را مطرح کرد و با بیان این که پس از بازداشت، بعد از چند بار جابه‌جایی و تفهیم اتهام، به شوش منتقل شده است، نوشت که با تهدید و ارعاب او را برای اعترافات اجباری تحت فشار قرار دادند.

این فعال مدنی همچنین در بخشی از توئیت های خود بار دیگر به حضور آمنه سادات ذبیح‌پور، خبرنگار صدا و سیما، برای گرفتن اعترافات اجباری اشاره کرده و نوشت «دوباره آمنه سادات آمد، برای ضبط فیلمی که حالا سناریوی متفاوتی را دنبال می‌کرد.»

این فعال مدنی پیشتر نیز در توئیتر از تجربه شخصی خود در رابطه با اعترافات تلویزیونی در زمان بازداشت یاد کرد و نوشته بود یکی از خبرنگاران صدا و سیما به نام «آمنه سادات ذبیح‌پور» در مراحل تولید برنامه تلویزیونی طراحی سوخته در اتاق بازجویی متنی از قبل آماده شده را برای اعتراف تلویزیونی به سپیده قلیان داده تا آن را در مقابل دوربین بخواند.

خانم قلیان روز دوشنبه ۳۰ دی ماه در توئیت های خود شرح داد که او به رغم فشارهای فراوان برای اعترافات تلویزیونی بدون داشتن روسری، «اجازه ندادم این‌بار سناریوشان ساخته شود.»

او در ادامه این توئیت ها نوشت که شاهد « شکنجه و سلاخی شدن بی‌پناهان عرب» بوده است که «بارها و بارها جلوی دوربین نشاندنشان تا علیه خود اعتراف ‌کنند.» او در ادامه به پست اینستاگرامی آمنه سادات ذبیح‌پور که نوشته بود «بازجوی باوقار و نجیبی» برای دیدار با قلیان آمده بود، اشاره کرد و نوشت که آن بازجو همان کسی است که «جلوی چشمم مهدی را تکه تکه کرد و با من به بازداشتگاه آورد تا من تحت فشار [تن به] آن اعتراف تلویزیونی بدهم. دائم فکر میکنم اینها چرا اینقدر از حس انسانی دور هستند؟»

خانم قلیان که در پی افشاگری اعترافات اجباری و شکنجه به همراه اسماعیل بخشی بازداشت و پس از مدتی در تاریخ ۴ آبان ماه به همراه چند فعال کارگری در ایران با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شده بود، با حضور در اعتراضات مردمی آبان ماه روز شنبه شب ۲۵ ‌آبان ماه در خانه پدر خود مجدد بازداشت و پس از چند روز در نهایت روز ۱۲ آذر با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

اخیرا نیز این فعال مدنی، که با وثیقه به طور موقت آزاد است از به تعویق افتادن جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام حضورش در اعتراضات آبان ماه خبر داده بود.

چندی پیش نمایندگان ۳۳ کشور از جمله آمریکا در نشست دوره‌ای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران از نقض حقوق زنان، اقلیت‌های قومی و مذهبی، و تداوم اعدام کودکان در ایران انتقاد کردند.

وزارت خارجه آمریکا نیز بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دادگاه کارمند افغان‌تبار ارتش آلمان به اتهام «جاسوسی» برای ایران برگزار می‌شود

عکس آرشیوی است

گزارش‌ها حاکی است که دادگاه کارمند افغان‌تبار در ارتش آلمان به اتهام «جاسوسی» برای تشکیلات اطلاعاتی جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۳۰ دی ماه آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مترجم آلمانی-افغان در ارتش آلمان روز دوشنبه ۳۰ دی ماه به همراه همسرش به اتهام جاسوسی برای ایران به دادگاه می رود.

دادگاه شهرکوبلنز در غرب آلمان مشخصات این فرد را «عبدالحمید-س» اعلام کرده که این متهم ۵۱ سال دارد و به «خیانت» همچنین دادن اطلاعات به جمهوری اسلامی متهم شده است. همسرش این متهم نیز به نام «آسیه - س» ۴۰ ساله به اتهام همدستی با او بازداشت شده است.

پیش از این سایت اینترنتی نشریه اشپیگل که این خبر را منتشر کرده است، به نقل از دادستانی اتهام علیه او را جدی و در ردیف خیانت توصیف کرده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

از سر گیری دوباره اعتراضات ضد دولتی در عراق؛ ده‌ها معترض زخمی شدند

در حالی اعتراضات ضد دولتی در عراق از سر گرفته شده است که گزارش‌ها حاکی از وقوع درگیری و زخمی شدن ده‌ها تن از معترضان در شامگاه یکشنبه ۲۹ دی ماه و بامداد دوشنبه ۳۰ دی ماه است.

خبرگزاری رویترز در این باره نوشت که اعتراضات در بغداد روز یکشنبه ۲۹ دی ماه به درگیری کشیده شد و معترضان پس از استفاده ماموران از گاز اشک آور اقدام به پرتاب سنگ به سمت نیروهای امنیتی کرده‌اند و خیابان‌ها را بستند.

همچنین در تظاهرات در شهرهای نجف، ناصریه و شهرهای جنوبی عراق نیز گزارش شده است. براین اساس صدها نفر از معترضان با آتش زدن لاستیک‌ها جاده‌های اصلی را در چندین شهر از جمله ناصریه، کربلا و عماره مسدود کردند .

معترضان می گویند که عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق وعده‌های داده شده به مردم را عملیاتی نکرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز از ادامه این درگیری‌ها در بامداد دوشنبه ۳۰ دی ماه خبر داد و نوشت که در اعتراضات امروز دست کم ۱۳ نفر در بغداد زخمی شدند.

این خبرگزاری آمار زخمی شدگان در پایتخت عراق را در روز یکشنبه حداقل ۲۷ نفر اعلام کرد و به نقل از مقامات امنیتی نوشت که دست کم ۹ نفر در این اعتراضات بازداشت شدند.

بنابر این گزارش در پی افزایش تنش میان ایران و آمریکا در خاک عراق طی دو هفته گذشته، تظاهرات ضد دولتی در این کشور کمرنگ شده بود، و حالا با کاهش این بحران، فعالان عراقی مهلتی یک هفته‌ای به دولت دادند تا مطالباتشان برای اصلاحات سیاسی را برآورده سازند، و در غیر این صورت رشته تظاهرات جدیدی در راه خواهد بود.

آسوشیتدپرس نوشت که از زمان آغاز اعتراضات در ماه اکتبر تا کنون دست کم ۵۰۰ نفر در از معترضان عراقی از سوی نیروهای امنیتی کشته شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فرزند مهدی کروبی به خاطر نامه پدرش به خامنه‌ای به «انفرادی» برده شد

مهدی کروبی در کنار فرزند خود حسین کروبی

محمدتقی کروبی فرزند مهدی کروبی، از ارجاع پرونده حسین برادرش به شعبه ۴ دادسرای امنیت به خاطر «نامه اخیر مهدی کروبی» به رهبر جمهوری اسلامی خبر داد.

محمد تقی کروبی، فرزند مهدی کروبی، روز یکشنبه ۲۹ دی ماه در صفحه توئیتر خود نوشت که حسین کروبی برادرش، به «انفرادی برده شده» و «تحت بازجویی» قرار گرفته است. حسین کروبی در پی انتشار نامه مهدی کروبی به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی بازداشت شده بود.

محمد تقی کروبی در این توئیت نوشت: «مطلع شدیم که پرونده برادرم حسین در شعبه ۴ دادسرای امنيت شهيد مقدسى آن‌هم بخاطر نامه اخیر پدر به رهبرى قرار دارد. او با قرار بازداشت در انفرادى و بازجوی وزارت اطلاعات دولت روحانى در كنار ديگر دستگاه امنيّتى برای اخذ اقاریر کذب وی را تحت فشار قرار داده اند.»

او در ادامه و در توئیتی دیگر به ۹سال حصر«بی ضابطه حاکمیت» علیه پدرش مهدی کروبی بخاطر مواضع و نامه ها به خامنه‌ای اشاره کرد و نوشت: «اگر انذار و نقد دل سوزان كشور را جرم می پنداريد حداقل به اصل شخصی بودن جرم و مجازات در شرع و قانون پايبند باشید و مجازات را به نزدیکان و اقربا سرایت ندهید.»

مهدی کروبی از مقامات ارشد پیشین جمهوری اسلامی پس از ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی از سوی سپاه در نامه‌ای به علی خامنه‌ای او را فاقد شروط لازم برای رهبری مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی دانست.

او در این نامه تاکید کرده بود: « این رسوایی تنها موردی نیست که مسئولیت مستقیم آن به شما بر می گردد. فقدان رسیدگی دقیق به ماجرای قتل های زنجیره ای، تقلب در انتخابات و سرکوب خونین معترضین۸۸ ، سرکوب معترضین ۹۶ و نهایتاً مردم به ستوه آمده در ماجرای افزایش قیمت بنزین در آبان ۹۸.»

این اولین بار نیست که مقامات جمهوری اسلامی اقوام و آشنایان مخالفان و منتقدان حکومت را بازداشت و یا تحت محاکمه قرار می دهد. از جمله این موارد می توان به بازداشت برادر مسیح علینژاد روزنامه نگار و فعال زنان اشاره کرد.

همچنین «فرنگیس مظلوم» مادر «سهیل عربی»،‌ فعال مدنی زندانی در ایران نیز از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود. همسران محمد نوری‌زاد و هاشم خواستار از فعالان مدنی زندانی نیز در روزهای گذشته مقابل دادسرا بازداشت شده بودند.

پیش از این سیزده سازمان حقوق بشری با انتشار نامه‌ای خواستار توقف بازداشت و آزار اعضای خانواده فعالان، روزنامه‌نگاران و زندانیان سیاسی از سوی مقامات جمهوری اسلامی شدند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شاهزاده هری و مگان مارکل پس از جدایی از کاخ باکینگهام از عناوین سلطنتی خود استفاده نخواهند کرد

شاهزاده هری دوک ساسکس، در کنار همسر آمریکایی خود مگان مارکل، ملقب به دوشس ساسکس

شاهزاده هری و همسرش مگان، که ده روز پیش اعلام کردند قصد جدایی از خانواده سلطنتی بریتانیا را دارند و می‌خواهند یک زندگی معمولی در پیش بگیرند، دیگر از عناوین و منابع مالی خاندان سلطنتی بریتانیا استفاده نخواهند کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، کاخ باکینگهام روز شنبه ۲۸ دی اعلام کرد طبق توافق صورت گرفته و هماهنگی‌های جدید بین دو طرف، جدایی رسمی شاهزده هری و مگان مارکل از خاندان سلطنتی در بهار سال ۲۰۲۰ به مرحله عمل خواهد رسید.

علت کناره‌گیری این زوج از مسئولیت‌های سلطنتی، عدم رضایت آنها از زندگی زیر ذره‌بین رسانه‌ها عنوان شده است.

ر اساس این گزارش، دوک و دوسش ساسِکس هر چند می‌توانند القاب سلطنتی خود را حفظ کنند، اما از آنها استفاده نخواهند کرد. این به زوج جوان امکان می‌دهد در صورتی که نظرشان عوض شد، بتوانند به کاخ باکینگهام باز گردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تجمع گروهی از دموکراسی‌خواهان هنگ‌کنگ به درگیری با ماموران پلیس کشید

تجمع گروهی از مردم هنگ هنگ در روز یکشنبه ۲۹ دی، که خواستار اصلاحات انتخاباتی و بایکوت حزب کمونیست چین هستند، به درگیری با ماموران پلیس کشیده شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، درگیری پس از آن آغاز شد که تجمع‌کنندگان به سمت چند نفر که گمان می‌کردند ماموران امنیتی لباس شخصی هستند، حمله کردند.

تجمع دموکراسی‌خواهان نزدیک ساختمان شورای قانون‌گذاری در مرکز این دولت‌شهر برگزار شد. هنگ‌هنگ، جزیره‌ای در جنوب چین، از ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ در کنترل بریتانیا بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو در دیدار با السیسی از مرگ زندانی آمریکایی در مصر ابراز ناراحتی شدید کرد

عکس از آرشیو

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه ۲۹ دی در دیدار با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در حاشیه یک نشست بین‌المللی در برلین پایتخت آلمان، به شدت از درگذشت یک شهروند آمریکایی در مصر ابراز ناراحتی شدید کرد.

خبرگزاری رویترز از قول یک مقام آمریکایی که هویت او را مشخص نکرده است گزارش داد که مایک پمپئو در این دیدار از آنچه «مرگ بیهوده و غم‌انگیز» مصطفی قاسم، شهروند آمریکایی زندانی در مصر خواند، «ابراز خشم» کرد.

خود آقای پمپئو نیز در توئیتی دقیقا با همین مضمون نوشت که در ملاقات با السیسی موضوع «مرگ بیهوده و غم‌انگیز مصطفی قاسم، شهروند آمریکایی، در مصر» را مطرح کرده است.

این در حالی است که به نوشته رویترز، در بیانیه ریاست جمهوری مصر درباره دیدار امروز آقایان سیسی و پمپئو، اشاره‌ای به این موضوع نشده است.

ایالات متحده روز دوشنبه گذشته درگذشت این شهروند آمریکایی مصری‌تبار را، در حالی که در زندانی در مصر به سر می‌برد، تایید کرد. مصطفی قاسم از سال ۲۰۱۳ میلادی تا پیش از مرگ در زندان، در بازداشت بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

چین از مبتلا شدن ۱۷ تن دیگر به کوروناویروس جدید خبر داد

مقامات بهداشت ووهان، چین، روز یکشنبه ۲۹ دی، ۱۷ مورد دیگر از مبتلایان به کوروناویروس جدید را گزارش دادند. به این ترتیب شمار مبتلایان به این بیماری ناشناس به ۶۲ نفر رسیده است و دو نفر نیز در این شهر جان خود را از دست دادند.

کروناویروس یک خانواده از ویروس است که از ویروس سرماخوردگی تا بیماری سارس، که یک بیماری تنفسی خطرناک است، را شامل می‌شود.

به گزارش رویترز، کمیسیون ملی بهداشت روز یکشنبه گفت، سازمان‌های مختلف برای به انجام رساندن اقدامات پیشگیرانه باید با یکدیگر همکاری کنند.

این کمیسیون گفت که باید در طول جشنواره بهار - جشنواره سال نو چینی - «بیشتر مراقب باشیم و به توسعه و تغییر این اپیدمی توجه کنیم و اقدامات پیشگیری و کنترل این بیماری را به اجرا در آوریم.»

چین، سازمان جهانی بهداشت، و دیگر مقامات بهداشتی جهان، در تلاش هستند که این ویروس را که در اواخر ماه دسامبر ده‌ها نفر را در شهر ووهان – بزرگترین شهر در مرکز چین - به ذات‌الریه مبتلا کرد، مهار کنند.

مقامات بهداشت نگران هستند که با فرا رسیدن سال نو چینی که از هفته آینده آغاز می شود شمار زیادی از جمعیت ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفری چین به خارج از آن کشور سفر می‌کنند.

بنا بر گزارش سازمان جهانی بهداشت، هیچ مدرکی مبنی بر انتقال (سرایت) فرد به فرد این ویروس جدید وجود ندارد، ولی افزود احتمال آن را نیز نمی توان رد کرد.

بررسی برای شناسایی منشأ این کوروناویروس جدید همچنان در جریان است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بقایای اجساد سرنشینان اوکراینی هواپیمای ساقط شده توسط سپاه در ایران به کی‌یف منتقل شد

بقایای اجساد یازده مسافر اوکراینی هواپیمای بوئینگ ساقط شده توسط پدافند موشکی سپاه پاسداران در نزدیکی پایتخت ایران، روز یکشنبه ۲۹ دی ماه طی یک مراسم رسمی در فرودگاه بین‌المللی کی‌یف به مسئولان این کشور تحویل داده شد.

به گزارش رویترز، وادیم پریستایکو، وزیر خارجه اوکراین، گفت: «خانواده‌های داغدیده و کل ملت اوکراین امروز در فرودگاه بوریسپیل این فرصت را دارند که به خدمه پرواز ۷۵۲ و مسافران آن، که حالا در وطن هستند، ادای احترام کنند.»

یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین روز هشتم ژانویه در نزدیکی تهران هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و ۱۷۶ مسافر و خدمه آن کشته شدند. مقام‌های جمهوری اسلامی در ابتدا از بیان حقیقت خودداری کردند.

۹ تن از یازده قربانی اوکراینی این فاجعه، خدمه پروازی بودند.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین پس از برخاستن از فرودگاه بین المللی امام خمینی در حومه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد. اما این تاخیر در اعلام حقیقت و فریبکاری نظام، موجب خشم مردم و اعتراضات عمومی شد.

پیش از این نیز وزیر خارجه ایالات متحده با انتشار ویدئویی از اعتراضات مردم ایران در پی پذیرش رسوایی سرنگونی هواپیمای مسافربری با موشک سپاه تاکید کرد که آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده است.

مایک پمپئو شنبه ۲۱ دی در توییتر خود نوشت: «صدای مردم ایران واضح است. آنها از دروغ های رژیم، فساد، بی‌عرضگی، و وحشیگری سپاه تحت فرمان دزدسالاری خامنه‌ای به تنگ آمده‌اند.»

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، می‌گوید رژیم ایران به جای برخورد با مقصران سرنگونی هواپیمای مسافربری، آشکارکنندگان حقیقت را دستگیر می‌کند.

او روز پنجشنبه ۲۵ دی‌ماه در توئیتر خود نوشت: «جای شگفتی نیست که ایران به دروغ‌گویی، فریبکاری‌، و سرکوب همیشگی‌اش روی آورده است. جامعه جهانی باید رژیم ایران را پاسخگو قرار دهد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

چین محدودیت‌های بیشتری را بر تولید و استفاده از پلاستیک‌های یک‌بار مصرف اعمال می‌کند

یک برنامه‌ریز دولتی در چین روز یکشنبه ۲۹ دی اعلام کرد که چین به منظور مبارزه با یکی از بزرگترین مشکلات زیست محیطی خود، محدودیت‌های کشور در تولید، فروش، و استفاده از پلاستیک‌های یکبار مصرف را افزایش می‌دهد.

به گزارش رویترز، مقادیر زیادی از پلاستیک‌های بازیافت نشده در چین یا در مراکز زباله دفن می‌شوند و یا سر از رودخانه‌ها در می‌آورند.

سازمان ملل متحد پلاستیک‌های یکبار مصرف را یکی از بزرگترین چالش‌های زیست محیطی در جهان شناسایی کرده است.

استفاده از قاشق و چنگال‌ها و ظرف‌های پلاستیکی حمل غذا نیز به تدریج کاهش خواهد یافت.

تا پایان سال ۲۰۲۰، استفاده از نی‌های پلاستیکی در رستوران‌ها قدغن خواهد شد و تا سال ۲۰۲۵، شهرهای سراسر چین باید میزان مصرف پلاستیک‌های یکبار مصرف در رستوران‌ها را تا ۳۰ درصد کاهش دهند.

چین همچنین واردات زباله‌های پلاستیکی و استفاده از زباله‌های پلاستیکی بیمارستان‌ها برای تولید مواد پلاستکی جدید را ممنوع کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

قطر با همکاری شرکت‌های «توتال» و «ماروبنی» نیروگاه خورشیدی می‌سازد

سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر، روز یکشنبه ۲۹ دی، اعلام کرد که قطر توافق‌نامه ای را با شرکت (نفت و گاز) «توتال» فرانسه و شرکت تجاری ژاپنی «ماروبنی»، برای یک پروژه ساخت نیروگاه انرژی خورشیدی با ظرفیت تقریبی ۸۰۰ مگاوات، امضاء کرده است.

به گزارش رویترز، آقای الکعبی که مدیرعامل شرکت نفت و گاز دولتی «قطر پترولیوم» نیز هست، در یک کنفرانس خبری در دوحه گفت، این پروژه حدود یک میلیارد و هفتصد میلیون ریال قطر، معادل ۴۶۷ میلیون دلار، هزینه بر می دارد.

۶۰ درصد از سهام این نیروگاه خورشیدی در اختیار «سراج انرژی» قطر که یک سرمایه گذاری مشترک بین شرکت نفت قطر و شرکت آب و برق این کشور است، قرار خواهد گرفت و ۴۰ درصد دیگر آن متعلق به شرکت‌های توتال و ماروبنی خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سعد حریری از سیاستمداران لبنان خواست درها را برای راهکارهای سیاسی و اقتصادی باز کنند

سعد حریری نخست وزیر پیشین لبنان - آرشیو

نخست وزیر پیشین لبنان روز یکشنبه ۲۹ دی ماه از سیاستمداران کشورش خواست فورا اقدام به تشکیل کابینه جدید کرده و راهی برای رهایی از بحران اقتصادی کنونی پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سعد حریری که اواخر ماه اکتبر از مقام خود کناره‌گیری کرد، این درخواست را یک روز پس از اعتراضات خشونت‌بار مردمی در لبنان مطرح کرده است.

وی در یک توئیت نوشت: «نقشه راهی برای فرو نشاندن این توفان مردمی وجود دارد. وقت را تلف نکنید، یک دولت تشکیل دهید، درها را برای راهکارهای سیاسی و اقتصادی باز کنید.»

لبنان یکی از سخت‌ترین بحران‌های اقتصادی تاریخ خود را تجربه می‌کند و مردم این کشور چند ماه است در اعتراض به این وضعیت بد اقتصادی دست به تظاهرات خیابانی می‌زنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

منصور هادی: حمله به پایگاه ارتش یمن نشان‌دهنده عدم تمایل حوثی‌ها به صلح است

عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن - آرشیو

یک روز پس از حمله موشکی شورشیان حوثی به یک پایگاه نظامی در مأرب، رئیس جمهوری قانونی یمن روز یکشنبه ۲۹ دی خواستار آماده باش کامل نیروهای ارتش شد.

رویترز به نقل از خبرگزاری دولتی یمن گزارش داد که عبد ربه منصور هادی در بیانیه‌ای گفت که این حمله «بدون تردید تاییدی است بر این که حوثی‌ها هیچ تمایلی به صلح ندارند.»

یک پایگاه ارتش در استان مأرب، واقع در ۱۲۰ کیلومتری شرق صنعا پایتخت، روز شنبه هدف حمله موشکی قرار گرفت و دست کم ۲۵ تن از سربازان مستقر در آن کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند که حال شمار زیادی از آنها وخیم است.

حوثی‌ها، شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران، هنوز مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پس از یک روز تأخیر به خاطر بدی وضع هوا؛ شرکت «اسپیس ایکس» موشک خود را آزمایش می‌کند

آخرین آزمایش عمده فضاپیمای تجاری «دِرَگِن» شرکت «اسپیس ایکس» - برای حمل سفینه فضایی با خدمه به فضا – که قرار بود پس از ماه‌ها انتظار روز شنبه انجام شود، به خاطر شرایط آب و هوایی به تعویق افتاد؛ چرا که وزش باد شدید و موج اقیانوس که سفینه فضایی قرار بود داخل آن بیافتد شرایط مناسبی برای این آزمایش نبود.

به گزارش رویترز، شرکت اسپیس ایکس متعلق به ایلان ماسک، این آزمایش را به روز یکشنبه ۲۹ دی، بین ساعات ۸ بامداد و ۲ بعد از ظهر، موکول کرد.

جیم برایدنستاین، مسئول سازمان ملی هوا و فضا (ناسا)، صبح روز یکشنبه ۲۹ دی، در توئیتی نوشت که شرکت اسپیس ایکس ساعت پرتاب موشک را ۱۰ صبح از کیپ کاناورال ایالت فلوریدا در نظر گرفته است. اسپیس ایکس نیز توئیتی مشابه پست کرد.

در این آزمایش، اسپیس‌ایکس یکی از موشک‌های خود را به عمد نابود می‌کند تا پیش از فرستادن فضانوردان ناسا به فضا، سیستم بسیار مهم توقف اضطراری را آزمایش کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آلمان میزبان نشست بین‌المللی درباره لیبی؛ مایک پمپئو با مقام‌های ارشد حاضر دیدار کرد

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا - آرشیو

آلمان روز یکشنبه ۲۹ دی میزبان یک نشست بین‌المللی با حضور نمایندگان دو طرف درگیر در لیبی و مقام‌های ارشد برخی کشورها برای بررسی اوضاع و مهار دخالت‌های نظامی خارجی در این کشور نفت‌خیز شمال آفریقا است.

به گزارش آسوشیتدپرس، صدراعظم آلمان از رهبران دوازده کشور جهان، از جمله آمریکا، برای شرکت در این نشست دعوت کرده است. نمایندگان اتحادیه اروپا، اتحادیه آفریقا، اتحادیه عرب، و سازمان ملل متحد نیز حضور دارند.

وزیر خارجه ایالات متحده که برای شرکت در این نشست راهی برلین شده است، در چند پیام توئیتری هدف از سفر خود را گفت‌وگو با مقام‌های ارشد دیگر کشورهای جهان برای یافتن راهی جهت توقف درگیری‌ها در لیبی عنوان کرد.

مایک پمپئو، ضمن قدردانی از آلمان بابت این «ابتکار مهم»، در توئیت‌های دیگری از دیدارهای دوجانبه خود با برخی مقام‌های شرکت‌کننده در نشست امروز خبر داد و گفت بر لزوم برقراری یک آتش بس پایدار در لیبی تاکید کرده است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، یکی از مقام‌هایی است که آقای پمپئو با او دیدار و درباره چالش‌های مشترک، از جمله راه‌های همکاری برای برقراری صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا گفت‌وگو کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، و همتایان خود از ترکیه و امارات متحده عربی در حاشیه نشست امروز در آلمان دیدار و علاوه بر لیبی، مسائل دوجانبه و بین‌المللی را نیز مورد بررسی قرار داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ادامه اظهارات ضد و نقیض مسئولان هواپیمایی ایران؛ جعبه سیاه هواپیمای ساقط شده فعلا به اوکراین نمی‌رود

برخلاف اظهارنظرهای قبلی مسئولان ایران درباره تحویل دادن جعبه های سیاه هواپیمای اوکراینی ساقط شده توسط سپاه به اوکراین، این‌ بار یک مقام هواپیمایی ایران گفت که فعلا «هیچ برنامه‌ای» برای ارسال این جعبه‌ها وجود ندارد.

حسن رضایی‌فر، مدیر کل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی، روز یکشنبه ۲۹ دی ماه گفت که سعی بر این است که «جعبه سیاه هواپیمای سانحه دیده اوکراینی در ایران خوانده شود و گزینه‌های بعدی ما کشور اوکراین و فرانسه است؛ اما هنوز تصمیمی برای ارسال به کشور دوم نداریم.»

این اظهار نظر در حالی است که پیشتر رضایی فر از تلاش برای خواندن اطلاعات جعبه‌های سیاه در اوکراین و همچنین فرستادن جعبه سیاه برای دانلود اطلاعات به فرانسه خبر داده بود.

پیش از این نیز علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی ایران در ۱۸ دی ماه گفته بود که «جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده اوکراینی را به کشور سازنده آن ارائه نخواهیم داد.» هر چند این مقام هواپیمایی ایران پس از آن چنین گفته‌ای را تکذیب کرد.

همچنین اوکراین نیز از مقامات ایرانی خواسته‌است تا جعبه‌های سیاه هواپیمای سقوط کرده این کشور را به کی‌یف ارائه دهند.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین پس از برخاستن از فرودگاه بین المللی امام خمینی در حومه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد.

پس از سقوط این هواپیما یک مقام شرکت بوئینگ به آسوشیتدپرس گفته بود که از رخدادها در ایران باخبر بوده و در حال جمع‌آوری اطلاعات است. ​

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، ضمن ابراز امیدواری نسبت به همکاری ایران در بررسی جوانب سانحه سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین در تهران، خواستار به نتیجه رسیدن هرچه سریعتر این تحقیق شد.

آقای پمپئو گفت: «ما باید قضیه این هواپیما را خیلی سریع به طور کامل بررسی کرده و به انجام برسانیم. من گزارش‌ها را دیده‌ام. فقط می‌توانم بگویم که باید خیلی زود از اصل موضوع آگاه شویم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اعتراضات در لبنان به درگیری کشیده شد؛ حدود ۴۰۰ نفر زخمی شدند

گزارش‌ها حاکی است که اعتراضات در شنبه شب ۲۸ دی ماه در لبنان به خشونت کشیده شده و نزدیک به ۴۰۰ نفر در جریان این درگیری‌ها زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، صلیب سرخ و ستاد دفاع شهروندی اعلام کرد که دست کم ۳۷۷ نفر در درگیری‌های شنبه شب به به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی منتقل شده یا در محل درگیری مورد معالجه قرار گرفته‌اند.

معترضین روز شنبه در حالی دست به اعتراضات زدند که اعتراضات را در فراخوانی به نام «هفته خشم» نام گذاری‌کرده اند. همچنین امروز یکشنبه نیز تظاهراتی گسترده‌تر در بیروت پیش بینی شده است.

این اعتراضات در حالی ادامه دارد که تلاش‌ها برای تشکیل دولت جدید کنون به بن‌بست رسیده است و این اعتراضات از سال گذشته میلادی برای پایان دادن به فساد رایج، عدم کارایی دولت آغاز شده است.

بنابر این گزارش پس از آن که نیروهای امنیتی با لوله فشار قوی آب تلاش در پراکنده کردن معترضان داشتند، برخی از تظاهرکنندگان با پوشاندن صورت خود اقدام به سنگ‌پرانی مقابل نیروهای امنیتی کردند.

همچنین گزارش‌ها حاکی است که ماموران امنیتی مقابل معترضان از گاز آشک آور استفاده کرده‌اند. برخی ویدئوهای منتشر شده هم نشان می دهد که معترضان مورد ضرب و شتم از سوی ماموران قرار گرفته‌اند.همچنین گزارش‌های رسمی حاکی است که حدود ۳۰ نفر نیز بازداشت و پس از آن آزاد شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در حاشیه نشست برلین؛ وزیر خارجه آمریکا با همتایان ترکیه‌ای و اماراتی خود درباره لیبی گفت‌وگو کرد

وزیر خارجه آمریکا که برای حضور در نشست بین المللی با موضوع صلح در لیبی به برلین سفر کرده است، از گفت‌وگو با همتای ترکیه‌ای و اماراتی خود در حاشیه این نشست خبر داد.

مایک پمپئو روز یکشنبه ۲۹ دی ماه با انتشار یک توئیت در این باره نوشت که با چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه درباره روند صلح در لیبی گفت‌وگو کرده است.

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در این گفت‌وگو بر لزوم توافقنامه رسمی آتش بس و سازوکار نظارتی معتبر در لیبی تاکید کرده است.

آقای پمپئو همچنین در توئیتی دیگر اعلام کرد که در برلین با عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات نیز گفت‌گو و بر لزوم تداوم آتش بس پایدار در لیبی تاکید کرده است.

نمایندگان بیش از ۱۰ کشور جهان از جمله نمایندگان ایالات متحده، ترکیه و روسیه و نمایندگان نهادهای فرادولتی، اتحادیه اروپا، سازمان ملل و اتحادیه عرب روز یکشنبه ۲۹ دی ماه در برلین نشستی را برای جلوگیری از افزایش بحران در لیبی برگزار می کنند.

پیش از این نیز غسان سلامه فرستاده سازمان ملل متحد به لیبی در گفت‌وگو با رویترز، با اشاره به نشست برلین که قرار است با هدف یافتن راهی برای بازگشایی بنادر نفتی لیبی برگزار شود، گفت: «اگر مسائل ظرف امروز و فردا حل و فصل نشوند، من انتظار دارم که این موضوع [در نشست برلین] مطرح شود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارش برف شدید در ایران؛ پروازهای فرودگاه مهرآباد لغو و برخی مدارس تعطیل شدند

بارش شدید برف در شهرهای مختلف ایران، منجر به لغو پروازها و تعطیلی مدارس در چندین استان شد.
بنابر گزارش‌ رسانه‌ها در روز یکشنبه ۲۹ دی ماه، با توجه به بارش برف و تداوم شرایط نامساعد جوی، مدارس شهرستانهای تهران امروز در نوبت صبح و بعدازظهر تعطیل اعلام شد.

همچنین در استان اردبیل تمامی مقاطع تحصیلی نیز به خاطر «شدت گرفتن کولاک برف» در بعد از ظهر روز یکشنبه تعطیل شد. در تبریز نیز مدارس یک‌شنبه تعطیل شده‌اند.

زنجان از دیگر استان‌هایی است که مدارس برخی از مناطق آن براثر بارش برف به تعطیلی کشیده شده است.

فرودگاه مهرآباد و فرودگاه ایلام نیز اعلام کردند که پروازهایشان لغو شده است. ابراهیم مرادی مدیرکل فرودگاه مهرآباد با بیان این که با توجه به شرایط جوی و بارش سنگین برف دید افقی به زیر ۳۰۰ متر رسیده است، گفت که به محض افزایش میزان دید افقی، مهرآباد آماده پذیرش پروازها خواهد بود.

گزارش‌ها حاکی است که بارش برف در جاده های مواصلاتی شرق استان تهران، باعث لغزندگی و کندی حرکت در محورهای ارتباطی شده و پلیس راه شرق استان تهران اعلام کرد که به علت شدت بارش برف در جاده هراز، دماوند، فیروزکوه‌، همراه داشتن زنجیر چرخ برای تردد در این محور الزامی است.

همچنین بارش شدید برف و لغو شدن پروازها چهار دیدار هفته بیستم لیگ برتر بسکتبال ایران را که قرار بود روز دوشنبه برگزار شود، را نیز لغو کرد.

سازمان هواشناسی ایران نیز گزارش داده است، سامانه بارشی امروز که در کشور فعال است طی فردا در بیشتر مناطق کشور ادامه دارد. همچنین بارش در مناطق جنوبی با رعد و برق و در سایر مناطق با بارش برف همراه خواهد بود.

ایران در روزهای اخیر نیز در جنوب استان کرمان، شرق استان هرمزگان و جنوب استان سیستان و بلوچستان از ایرانشهر تا چابهار درگیر سیل بوده‌اند و بنابر اعلام ا‌حمدعلی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان، بارندگی‌های سیل آسا بیش از ۲ هزار و ۹۱۱ میلیارد تومان به زیرساخت‌های بلوچستان خسارت وارد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دو کارگردان سرشناس تئاتر ایتالیایی از «جشنواره تئاتر فجر» انصراف دادند

پس از انصراف تعداد زیادی از هنرمندان ایران از حضور در جشنواره حکومتی فجر، این بار دو کارگردان سرشناس تئاتر ایتالیایی از شرکت در جشنواره تئاتر فجر انصراف دادند.

یوجینو باربا و رومئو کاستلوچی دو کارگردان سرشناس تئاتر ایتالیایی از حضور در جشنواره تئاتر فجر انصراف دادند. همچنین ستاد برگزاری این جشنواره اعلام کرد که برگزاری کارگاه‌ها و اجراهای این دو کارگردان به خواست خودشان لغو شده است.


همچنین یوجیو باربا، در نامه انصراف خود خطاب به مهرداد رایانی مخصوص، دبیر بخش بین الملل تئاتر فجر نوشت که« درد در ترکیبی از شرم و غضب در درون ما می سوزد و آرزوی شورش در برابر سرنوشت ناعادلانه ۱۷۶ جسد بی گناه رویایی راسخ برای ماست.»

این کارگردان سرشناس ایتالیایی خواستار لغو جشنواره «به نشانه عزاداری و درد» شد و نوشت: «من می‌دانم که صاحبقران‌ها و نفرات قدرتمند حکومتی و متفکران عقلی، این پیشنهاد را مسخره می‌دانند. آن‌ها را متقاعد كنید كه زندگی بیشتر از مرگ ارزش دارد، به آنها بفهمانید که ابطال ماه‌ها تلاش برای رسیدن به توقع شما یعنی كاشت یک درخت زیتون است که در آینده ثمر فراوان خواهد داشت و بسیاری از افراد تئاتر به شما ملحق می شوند تا بتوانید در جشنواره بعدی خود انتخاب کنید.»

پیش از این نیز بسیاری از هنرمندان ایرانی فعال در عرصه موسیقی، تئاتر، و سینما در پی اعتراضات اخیر مردم ایران، از شرکت در جشنواره‌های هنری امسال انصراف داده‌اند. بسیاری از این هنرمندان هر سال به عنوان هنرمند، داور، یا میهمان در جشنواره‌های موسیقی، تئاتر و فیلم فجر شرکت می‌کردند.

با این حال گزارش های غیررسمی حاکی است که سه گروه تئاتر در مشهد که اولین گروه‌های انصراف دهنده از جشنواره فجر بوده‌اند، بازداشت شدند و پس از آن بیانیه‌ای را در رابطه با بازگشت به این جشنواره منتشر کرده‌اند.

از سوی دیگر در روزهای گذشته فشار بر انصراف دهندگان از جشنواره حکومتی فجر در ایران افزایش یافته است به طوری که یک نماینده مجلس ایران اعلام کرده است او و تعدادی دیگر طرحی را برای «محرومیت» هنرمندان معترض و انصراف دهنده از جشنواره‌های فجر به مجلس ارائه خواهند کرد.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین دقایقی بعد از پرواز از فرودگاه امام خمینی به مقصد کی‌یف در حوالی شهر جدید پرند استان تهران با ۱۷۶ سرنشین سقوط کرد. این اتفاق تنها ساعاتی بعد از حمله موشکی ایران به مواضع نیروهای آمریکایی در عراق بود که به گفته مقامات سپاه،‌ انتقام از قتل قاسم سلیمانی توسط آمریکا بود. همان زمان، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد، اوکراین با وجود انکارهای ایران، حمله موشکی یا تروریسم را از جمله تئوری های ممکن برای وقوع این سانحه دانست.

یک روز قبل از آن، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه ۱۹ دی‌ماه با «تراژدی» خواندن حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران، گفته بود: «من هم شک و تردیدهایی دارم. اتفاق بسیار دردناکی است. درباره این سقوط ابراز تردید‌ شده است. شاید در آنجا کسی اشتباهی کرده است.»

در پی این اعتراضات، پرزیدنت ترامپ و مقامات آمریکا ضمن هشدار به رژیم ایران خواستار عدم سرکوب معترضان شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG