لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

حکم حبس ابد برای سیف‌الله سایپوف، مهاجم حمله تروریستی در نیویورک


سیف‌الله سایپوف
سیف‌الله سایپوف

سیف‌الله سایپوف، مهاجمی که در سال ۲۰۱۷ در خیابان شلوغی در منطقه «منهتن» نیویورک با کامیون وارد مسیر ویژه دوچرخه‌سواران و عابران پیاده شد و هشت تن را کشت و ۱۲ نفر را زخمی کرد، به حبس ابد محکوم شد.

سایپوف در ژانویه گذشته در زمینه «قتل» و «تروریسم» گناهکار شناخته شده بود و قاضی در جلسه نهایی دادگاه که چهارشنبه برگزار شد، او را به حبس ابد بدون امکان آزادی مشروط محکوم کرد.

مونیکا مسیو، مادر نیکلاس کلیوز، از قربانیان این حمله در دادگاه گفت که «این قاتل شیطانی زندگی‌های بسیاری را نابود کرده است» و «هیچ مجازاتی برای مهاجم قابل مقایسه با درد و رنج او نیست.»

در این جلسه بیش از ۲۰ نفر از قربانیان و اعضای خانواده‌های داغدار سخن گفتند. قاضی ورنون برودریک، سیف‌الله سایپوف ۳۵ ساله را به هشت حبس ابد متوالی و ۲۶۰ سال زندان دیگر محکوم کرد. پس از این که هیئت منصفه نتوانست درباره صدور حکم اعدام برای سیف‌الله سایپوف به توافق برسد، حکم حبس ابد قطعی شد.

سایپوف با استفاده از یک کامیون کرایه‌ای به مسیری در امتداد رودخانه هادسون در غرب منهتن حمله کرد. به گفته دادستانی او امیدوار بود با انجام این اقدام به عضویت «دولت اسلامی» یا داعش پذیرفته شود. آمریکا این گروه را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده است.

قاضی پیش از صدور حکم گفت: «رفتار در این پرونده، از بدترین رفتارهایی است که تا به حال دیده‌ام، هم از نظر تأثیری که بر قربانیان داشته است و هم از نظر ماهیت عدم احساس پشیمانی متهم.»

راشل فارن، یکی از کسانی که از این حمله جان سالم به در برده است، گفت که می‌خواهد بداند انگیزه سایپوف چه بوده است. فارن در ادامه افزود: «آقای سایپوف، من می‌توانم شما را به خاطر کاری که با من کردید، به خاطر شکستن روحیه‌ام ببخشم. اما وقتی به اطراف اتاق نگاه می‌کنم، وقتی به تمام دردی که ایجاد کردی فکر می‌کنم، نمی‌توانم ببخشم. این بین تو، آنها و خدا است.»

قبل از صدور حکم، سایپوف به ستایش دولت اسلامی پرداخت و گفت که قربانیان او کمتر از مسلمانان در سراسر جهان رنج می‌برند.

بسیاری از کسانی که در این حمله کشته یا مجروح شدند، اتباع خارجی بودند که از نیویورک، پرجمعیت‌ترین شهر ایالات متحده دیدار می‌کردند. بیشتر افرادی که در این جلسه سخنرانی کردند، آرژانتینی و بلژیک هستند.

انتظار می‌رود سایپوف در مرکز سوپرمکس کلرادو، که در میان زندان‌های فدرال آمریکا شدیدترین و سختگیرانه‌ترین تمهیدات امنیتی را دارد، نگهداری شود. او قرار است ۲۲ یا ۲۳ ساعت در روز را به تنهایی در سلولی با تخت سیمانی بگذراند.این مطلب با استفاده از گزارش رویترز تنظیم شده است

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG