لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

انتقاد سناتور تد کروز از سیاست دولت بایدن؛ پیروزی در جنگ اوکراین و توافق با ایران در تضاد با یکدیگرند


تد کروز- آرشیو
تد کروز- آرشیو

سناتور جمهوری‌خواه تد کروز روز چهارشنبه ۱۷ مه در موسسه هادسون، آشکارا دکترین جو بایدن در قبال ایران و روسیه را به باد انتقاد گرفت و تامین مالی ایران و روسیه در میانه تجاوز روسیه به اوکراین را محکوم کرد.

او که درباره مهم‌ترین چالش‌های سیاست خارجی و مسائل امنیت ملی ایالات متحده سخنرانی می‌کرد سیاست دولت بایدن برای کمک رساندن به اوکراین و همزمان اجازه دادن به تهران برای صادرات انرژی و احیای اقتصاد خود و همین طور خرید و فروش سلاح توسط روسیه را محکوم کرد.

سناتور کروز طی این سخنرانی گفت: «من شک ندارم که بسیاری از افراد در دولت بایدن خواهان پیروزی اوکراین در این جنگ هستند. ولی آنها همزمان می‌خواهند به یک توافق هسته‌ای دیگر با ایران وارد شوند. این دو در تضاد مستقیم هستند.»

او افزود: « اگرچه دموکرات‌ها اکنون برای خودنمایی مدال پرچم اوکراین را بر روی یقه‌ خود می‌زنند، اما دولت مکررا از ارائه تسلیحات مرگبار برای برتری اوکراین در جنگ امتناع ورزیده، و همزمان با تامین مالی هر دو طرف جنگ، میلیاردها دلار را به ایران سرازیر کرده است.»

کروز تشریح کرد که این دلارها صرف ساخت هواپیماهای بدون سرنشینی می‌شود که روس‌ها از آن برای کشتن اوکراینی ها استفاده می‌کنند و گفت: «این دیوانگی است، وقتی صحبت از جنگ در اوکراین می شود، دولت بایدن، با سکوت رسانه‌های دولتی، به شدت هر دو طرف جنگ را تامین مالی می‌کند.»

او تاکید کرد: «اگر می‌خواهید شکست روسیه در اوکراین را ببینید و اگر می‌خواهید که پوتین در اوکراین شکست بخورد، یکی از مهم‌ترین گام‌هایی که می‌توانیم برای انجام این کار برداریم، متوقف کردن و حذف همکاری روسیه و ایران به‌خصوص در تولید پهپادهایی است که سربازان اوکراینی را می کشند. ما باید جو بایدن را از حمایت از هر دو طرف جنگ در اوکراین باز داریم.»

این در حالی است که ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه گفت که «هیچ گزینه‌ای» از میز مذاکرات هسته‌ای با ایران حذف نشده است.

این پاسخ او به پرسشی درباره گزارش نشریه پولیتیکو درباره «پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای با ایران» بود.

ودانت پاتل همچنین بر تعهد واشنگتن به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کرد.

پولیتیکو روز دوشنبه به نقل از یک منبع آگاه از دستیابی به پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای با ایران خبر داده بود. در گزارش پولیتیکو آمده بود که روز سه‌شنبه در یک جلسه محرمانه در سنا موضوعاتی همچون «تهدیدات فزاینده ایران علیه آمریکا و شرکای منطقه‌ای آن از جمله اسرائیل و حمایت ایران از تروریسم» در مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG