لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۶

جمهوری اسلامی از آزادی شهروند فرانسوی - ایرلندی از زندان در مشهد خبر داد


برنارد فیلان که گردشگر است و بارها به ایران سفر کرده بود، در میانه اعتراضات سال گذشته در مشهد دستگیر شد.
برنارد فیلان که گردشگر است و بارها به ایران سفر کرده بود، در میانه اعتراضات سال گذشته در مشهد دستگیر شد.

منابع نزدیک به دولت جمهوری اسلامی ایران می‌گوید برنارد فیلان تبعه فرانسوی - ایرلندی به خاطر «ملاحظات انسان‌دوستانه» آزاد شده است.

بامداد جمعه خبرگزاری ایرنا نوشت: «برنارد فیلان یک تبعه فرانسوی - ایرلندی که به جرم تهیه و ارسال اطلاعات امنیتی در اوج اغتشاشات ایران، دستگیر و محاکمه شده بود، بموجب حکم قضایی و با ملاحظات انسان‌دوستانه آزاد شد.»

تا زمان تنظیم این خبر (۹ صبح جمعه) رسانه‌های ایرلند یا فرانسه این خبر را تائید نکرده‌اند.

استناد اکثر رسانه های دولتی ایران به گزارش سایت وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران است که مدعی شده آزادی آقای فیلان ساعاتی بعد از مکالمه تلفنی وزیر خارجه جمهوری اسلامی و مایکل مارتین وزیر خارجه ایرلند صورت گرفته است. در این گزارش وزارت خارجه جمهوری اسلامی همچنین نقل قولی به وزیر خارجه ایرلند منتسب شده که او گفته ایرلند هرگز علاقمند نیست که در مورد نهاد حاکمیتی سپاه پاسداران قضاوت نادرستی صورت گیرد. ما بر نقش ایران در مبارزه با تروریسم آگاهیم.

هنوز حساب توئیتری آقای مارتین و سایت وزارت خارجه ایرلند واکنشی به آزادی برنارد فیلان و جزئیات مکالمه دو وزیر خارجه منتشر نشده است.

برنارد فیلان، ۶۴ ساله، شهروند دوتابعیتی ایرلندی- فرانسوی که در صنعت گردشگری فعال بود، اوایل مهرماه با گسترش اعتراضات ضد‌حکومتی در مشهد بازداشت شد.

او در ابتدا برای چند هفته در سلول انفرادی نگهداری شد و سپس به زندان وکیل آباد(مشهد) منتقل شده و اکنون در آنجا نگهداری می‌شود. برنارد از ناراحتی قلبی و مشکل استخوانی مزمن رنج می‌برد.

XS
SM
MD
LG