لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۱

شورای امنیت سازمان ملل محدودیت‌های طالبان علیه زنان را محکوم کرد


 اعضای مسلح طالبان با موتورسیکلت از کنار چند زن که برقع پوشیده‌اند در خیابانی در کابل عبور می‌کنند (آرشیو)
اعضای مسلح طالبان با موتورسیکلت از کنار چند زن که برقع پوشیده‌اند در خیابانی در کابل عبور می‌کنند (آرشیو)

شورای امنیت سازمان ملل متحد، با صدور قطعنامه‌ای محدودیت‌های طالبان بر حق کار و آموزش زنان و دختران افغانستانی را محکوم کرده و از آن گروه خواست تا ممنوعیت‌های وضع شده را لغو کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد شامگاه پنجشنبه ۷ اردیبهشت این قطعنامه را که بیش از ۹۰ کشور جهان از آن اعلام حمایت کرده‌اند، با اکثریت آرا تصویب کرد.

به گزارش بخش دری صدای آمریکا، در قطعنامهٔ شماره ۲۶۸۱، شورای امنیت سازمان ملل متحد بر تعهد قوی خود به حمایت از حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و وحدت ملی افغانستان و همچنین حمایت مستمر از مردم این کشور تاکید کرده است.

کمک‌های بشردوستانه، وضعیت حقوق بشری به ویژه حقوق زنان، دختران، اقلیت‌های مذهبی و قومی، امنیت، تروریسم، مواد مخدر، بحران اقتصادی، اجتماعی، گفتگو و مشارکت، حکومت‌داری، حاکمیت قانون از جمله چالش‌هایی برشمرده شده در قطعنامه است که افغانستان هم اکنون با آن روبرو است.

قطعنامهٔ شورای امنیت سازمان ملل متحد همچنین بر اهمیت مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان در تلاش‌ها برای ارتقای صلح و امنیت و افزایش نقش آنان در تصمیم‌گیری‌ها و حمایت از حقوق بشر از جمله حقوق زنان، کودکان، اقلیت‌ها و افراد آسیب‌پذیر تاکید کرده است.

اعضای شورای امنیت ملل متحد طی این قطعنامه «نگرانی عمیق خود را از کاهش فزاینده احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی زنان و دختران در افغانستان توسط طالبان، به ویژه عدم دسترسی برابر زنان و دختران به آموزش، فرصت‌های اقتصادی، دسترسی به کار، مشارکت در زندگی عامه، آزادی رفت و آمد، عدالت و خدمات اساسی که فقدان آنها صلح، ثبات و رفاه را در کشور غیر قابل دسترس می‌سازد» ابراز کردند.

طالبان پس از حاکمیت‌شان بر افغانستان، محدودیت‌های زیادی را بر فعالیت کاری و آموزشی زنان و دختران در افغانستان وضع کرده‌اند. این گروه نه تنها زنان را از کار در دفاتر دولتی و سازمان‌های غیرحکومتی، بلکه از رفتن به مدرسه و دانشگاه نیز منع کرده‌اند.

طالبان فقط تا کلاس ششم اجازه رفتن دختران به مدرسه را می‌دهند. علاوه بر آن، زنان از رفتن به پارک‌های تفریحی،‌ حمام عمومی و کلپ‌های ورزشی، نیز منع شده‌اند. طالبان می‌گویند که تنها بر اساس «شریعت اسلامی و فرهنگ افغانی» به زنان اجازه کار و تحصیل می‌دهند.

قطعنامه، ممنوعیت طالبان بر کار زنان در ادارات ملل متحد را در تاریخ این سازمان «بی‌سابقه» توصیف کرده و می‌گوید که این ممنوعیت حقوق بشر و اصول بشردوستانه را تضعیف می‌کند. قطعنامه همچنین بر «نقش حیاتی زنان در جامعه افغانستان» تاکید می‌کند.

سازمان ملل متحد یکبار دیگر تاکید کرده که ارایه موثر کمک‌های بشردوستانه مستلزم اجازه دسترسی کامل، سریع، مصون و بدون مانع مطابق با قوانین بین‌المللی برای همه نهادهای بشردوستانه از جمله زنان بوده و ممنوعیت کار زنان در ادارات سازمان ملل متحد، علاوه بر محدودیت‌های قبلی، تاثیر منفی و شدیدی بر فعالیت‌های این سازمان خواهد داشت.

آمریکا از قطعنامه حمایت کرد

لیندا تامس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، با انتشار بیانیه‌ای از قطعنامهٔ شورای امنیت استقبال کرده و گفت: «قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که امروز به اتفاق آرا تصویب شد، پیامی روشن به طالبان می‌فرستد: ما سرکوب زنان و دختران افغان را محکوم می‌کنیم و خواهان لغو سریع فرامین غیرقابل دفاع شما هستیم. در حالی که زنان و دختران افغانستان از حقوق بشری و آزادی‌های اساسی خود محروم هستند، جامعه جهانی خاموش نخواهد ماند.»

گرینفیلد افزود که طالبان برخلاف تعهدات‌شان به جامعهٔ جهانی و زنان و دختران افغان، مانع کار و آموزش آنها شده‌اند و «این احکام ظالمانه افغانستان را از دستیابی به ثبات، رفاه اقتصادی و رشد آینده باز می‌دارد. آنها زنان و دختران را در معرض خطر افزایش خشونت مبتنی بر جنسیت و استثمار جنسی قرار می‌دهند. آنها مانع رسیدن کمک‌های بشردوستانه نجات بخش به افغان‌هایی می‌شوند که نیاز مبرم دارند.»

شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد نیاز به رسیدگی به وضعیت وخیم اقتصادی و بشری در افغانستان از جمله از طریق تلاش برای احیای سیستم‌های بانکی و مالی و استفاده از دارایی‌های متعلق به بانک مرکزی افغانستان به نفع مردم این کشور، نیز تاکید کرد.

پس از خروج نیروهای بین‌المللی و تسلط دوبارهٔ طالبان بر افغانستان در تاریخ ۱۵ اوت ۲۰۲۱، ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی بیش از ۹.۵ میلیارد دلار سرمایه‌های افغانستان را منجمد و دسترسی طالبان را به آن قطع کردند. از جمله‌، حدود هفت میلیارد دلار این پول‌ها در بانک ذخیرهٔ فدرال در نیویورک نگهداشته شده بود.

اما جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) با امضای یک فرمان اجرایی مجوز استفاده از ۳.۵ میلیارد دلار از این دارایی‌ها را برای رسیدگی به بحران بشری و اقتصادی در افغانستان صادر کرد.

وضعیت افغانستان به عنوان یکی از بزرگترین وضعیت‌های اضطراری در جهان ثبت شده است. سازمان ملل تخمین می‌زند که شش میلیون نفر در یک قدمی قحطی قرار داشته و ۲۸ میلیون افغان یا دو سوم کل جمعیت این کشور به کمک نیاز دارند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالی این قطعنامه را صادر کرده که قرار است آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در اول و دوم ماه مه، کنفرانسی را برای ارزیابی وضعیت افغانستان در دوحه، پایتخت قطر، میزبانی کند.

در این نشست نمایندگان ویژه کشورها در امور افغانستان اشتراک خواهند کرد. ملل متحد گفته است که اشتراک‌کنندگان در این نشست که پشت درهای بسته برگزار می‌شود،‌ در مورد اهداف مشترک برای یافتن راه حل پایدار به وضعیت افغانستان بحث خواهند کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد طی این قطعنامه از طالبان خواسته است تا تمام محدودیت‌های را که زنان و دختران را از حقوق بشری و آزادی‌های اساسی آنان مانع می‌شوند، لغو کنند. قطعنامه همچنین از همه کشورها و سازمان‌ها خواسته تا از نفوذ خود، مطابق با منشور ملل متحد، برای حذف این محدودیت‌ها استفاده کنند.

سخنان امینه محمد در مورد به رسمیت شناختن طالبان جنجال‌برانگیز شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00
XS
SM
MD
LG