لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۲

دولت و سنا در آستانه نشست محرمانه درباره ایران؛‌ تهدیدات فزاینده و موضوع هسته‌ای زیر ذره‌بین سناتورها


در شرایطی که تنش‌ها در روابط با تهران رو به افزایش گذاشته است، مقامات کنگره آمریکا گفتند سه‌شنبه شانزدهم مه اولین جلسه محرمانه دولت بایدن و سنا با تمرکز بر ایران برگزار خواهد شد.

به گزارش پولیتیکو، از سوی دولت بایدن، وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه، کالین کال، معاون وزیر دفاع، مورگان مویر، معاون مدیر اطلاعات ملی، برایان نلسون معاون وزیر خزانه‌داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی و معاون دریاسالار استفن کوهلر برای نشست توجیهی محرمانه با سناتور‌ها در کاپیتول‌هیل (محل کنگره آمریکا) شرکت می‌کنند.

بر اساس این گزارش، دستور کار نشست توجیهی محرمانه با سناتور‌ها بررسی طرح‌ها، برنامه‌ها و سیاست‌های ستاد مشترک برای مقابله با تهدید‌های فزاینده ایران و موضوع هسته‌‌ای است.

پیشتر میچ مک کانل، رهبر اقلیت سنا، در صحن سنا مطرح کرده بود که تهدید ایران در دوران ریاست جمهوری جو بایدن بیشتر شده و خواستار برگزاری جلسه توجیهی درباره ایران شده بود.

مک کانل همچنین پس از کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی در سوریه توسط گروه‌های نیابتی مورد حمایت ایران دولت بایدن را مورد انتقاد شدید قرار داد.

یکی از دستیاران دموکرات سنا گفت که وندی شرمن - که از اعضای ارشد تیم مذاکره کننده آمریکا در برجام بود - از این فرصت برای ارائه اطلاعات بیشتر به سناتورها در مورد وضعیت مذاکرات برجام استفاده خواهد کرد. این کارشناس بدون توضیح بیشتر گفت: «در مذاکرات برجام پیشرفت‌هایی بدست آمده است.»

او افزود از دیگر موضوعاتی که مطمئنا مطرح خواهد شد، تهدیدات فزاینده ایران برای ایالات متحده و شرکای منطقه‌ای آن، یعنی اسرائیل، و حمایت تهران از تروریسم است.

در مجموع، این احتمال وجود دارد که این نشست توجیهی محرمانه جنجالی شود زیرا دولت، برخی از دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان بر سر «نحوه مدیریت شرارت‌های جمهوری اسلامی» با هم اختلاف نظر دارند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG