لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

نتانیاهو: حماس درخواست اسرائیل برای ارائه سوخت به بیمارستان شفا را رد کرده است


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز یکشنبه ٢١ آبان گفت حماس درخواست کشورش برای ارائه سوخت به بیمارستان شفا در غزه را رد کرده است.

بیمارستان شفا به دلیل اتمام سوخت فعالیت‌های خود را به حالت تعلیق درآورده است.

نتانیاهو در مصاحبه‌ای با شبکه خبری ان‌بی‌سی نیوز در پاسخ به این پرسش که آیا قرارداشتن فرماندهی حماس زیر بیمارستان شفا، به خطر انداختن جان افراد بیمار و کودکان را توجیه می‌کند، گفت: «در واقع، شب گذشته به آنها پیشنهاد دادیم سوخت کافی برای فعالیت بیمارستان [شفا]، دستگاه‌های نگهداری از اطفال زودرس، و غیره به آنها بدهیم زیرا هیچ جنگی با بیماران یا غیرنظامیان نداریم.»

او در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا اسرائیل طرحی برای ارائه سوخت به بیمارستان‌های غزه داد، پاسخ خود را تکرار کرد و گفت: «به بیمارستان شفا پیشنهاد ارائه سوخت دادیم، آنها رد کردند.»

نتانیاهو افزود: «حماس، که خود را در بیمارستان‌ها مخفی می‌کند و خود را در آنجا قرار می‌دهد، سوخت برای بیمارستان نمی‌خواهد... آنها سوختی را که از بیمارستان‌ها می‌گیرند، به تونل‌هایشان و ماشین جنگی‌شان می‌برند.»

همزمان با تشدید درگیری‌ها میان ارتش اسرائیل و حماس به‌ویژه در اطراف بیمارستان شفا در غزه، اسرائیل روز یکشنبه برای تخلیه کودکان از این بیمارستان اعلام آمادگی کرد.

همچنین حساب فارسی‌زبان ارتش اسرائیل در رسانه اجتماعی ایکس با انتشار تماس تلفنی یکی از افسران ارشد ارتش این کشور با رئیس بیمارستان شفا به زبان عربی عنوان کرده طی چند روز گذشته «مسیرهای احتمالی انتقال از بیمارستان» به او ارائه شده است.

ارتش اسرائیل اعلام کرده پزشکان، بیماران، و هزاران آواره‌ای که در بیمارستان‌های شمال غزه پناه گرفته‌اند، باید از آنها خارج شوند تا مراکز عملیاتی حماس در زیر آنها را نابود کند.

حماس اتهام‌های اسرائیل مبنی بر قراردادن مراکز فرماندهی خود در بیمارستان شفا و دیگر بیمارستان‌ها را رد می‌کند.

کارمندان بیمارستان شفا به رویترز گفته‌اند بمباران مستمر طی شبانه‌روز گذشته ادامه داشته است. بیشتر کادر بیمارستانی و افرادی که در این بیمارستان پناه گرفته بودند، از آن خارج شده‌اند اما هنوز ۵۰۰ بیمار در این بیمارستان هستند.

این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت نسبت به ایمنی افراد گیرافتاده در بیمارستان شفا به‌شدت ابراز نگرانی کرده و گفته ارتباط با کانال‌های ارتباطی خود در این بیمارستان را از دست داده است.

آمریکا، اتحادیه اروپا، و ژاپن گروه شبه‌نظامی حماس را که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG