لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۷

مکرون پس از اظهارات جنجالی‌اش با رئیس جمهوری اسرائيل تماس گرفت


امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه - آرشیو
امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه - آرشیو

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، روز یکشنبه بار دیگر تلاش کرد که سخنان روز جمعه خود را جبران کند و در تماسی به اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، گفت که او قصد متهم کردن اسرائيل به آسیب زدن عمدی به غیرنظامیان فلسطینی در جریان مبارزه با گروه حماس را نداشته است.

به نوشته تایمز اسرائيل، مقر رئیس جمهوری اسرائيل با اعلام این مطلب در بیانیه‌‌ای، اضافه کرد که رئیس جمهوری فرانسه همچنین تاکید کرد که به روشنی از «حق و وظیفه» اسرائیل برای دفاع از خود و جنگ اسرائیل با حماس پشتیبانی می‌کند.

تماس مکرون با هرتزوگ پس از آن است که رئیس‌جمهوری فرانسه، روز جمعه در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی، بمباران‌های اسرائیل در غزه را غیرانسانی خواند و گفت که این حملات باید فورا متوقف شوند.

مکرون گفت: «در غزه، غیرنظامیان، از جمله زنان و کودکان بی‌گناه کشته می‌شوند. این بمباران‌ها هیچ مشروعیتی ندارند و باید فورا متوقف شوند.»

او گفت: «اسرائیل حق دفاع از خود را دارد، اما این حق نباید به قیمت جان غیرنظامیان فلسطینی تمام شود.»

در بخشی از بیانیه مقر رئیس جمهوری اسرائيل آمده است مکرون توضیح داد که اظهاراتش در طول مصاحبه با اشاره به وضعیت بشردوستانه است که همچنان موضوع مهمی برای او و بسیاری از کشورها باقی مانده است و همچنین گفت که خواستارآزادی فوری گروگان‌ها است.

حماس حدود ۲۴۰ نفر را پس از حمله ۱۵ مهر به اسرائيل گروگان گرفت.

به نوشته تایمز اسرائيل، هرتزوگ می‌گوید اظهارات گزارش ‌شده مکرون «در اسرائیل دردناک و ناراحت‌کننده بود» و از عقب‌نشینی مکرون در بیانیه‌های متعدد و در تماس با هرتزوگ استقبال کرد.

هرتزوگ به ماکرون گفت ارتش اسرائیل به اقداماتش مطابق با قوانین بین‌المللی ادامه می‌دهد و اسرائيل همه تدابیر ممکن برای جلوگیری از آسیب رسیدن به غیرنظامیان را انجام می‌ٔدهد. هرتزوگ، گروه حماس را مسئول تلفات غیرنظامی در غزه خواند.

پیشتر و در پی واکنش تند مقامات اسرائیل به سخنان امانوئل مکرون در مصاحبه با شبکه خبری بی‌بی‌سی، یک منبع فرانسوی گفت رئیس جمهوری این کشور هرگز حتی به صورت تلویحی هم نگفته که اسرائیل عمدا غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در پاسخ به درخواست امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، برای توقف بمباران در غزه گفت که مسئولیت کشتار غیرنظامیان در این درگیری با حماس است.

نتانیاهو در بیانیه‌ای گفت: «اسرائیل هر کاری می‌کند تا از آسیب رساندن به غیرنظامیان خودداری کند، اما حماس از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.»

حماس در ۱۵ مهر ناگهان به مناطق مسکونی اسرائيل در نزدیکی مرز غزه حمله کرد و شمار بسیاری از غیرنظامیان را کشت. در واکنش به این حمله، اسرائيل با هدف از بین بردن توانایی نظامی این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی به غزه یورش برده است. حماس از جمله در فهرست تروریستی آمریکا، ژاپن، و اتحادیه اروپا قرار دارد.

XS
SM
MD
LG