لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

ارتش اسرائیل مواضع حزب‌الله لبنان را هدف قرار داد


تبادل آتش بین ارتش اسرائیل و حزب‌الله لبنان در نزدیکی مرز. ۱۱ نوامبر.
تبادل آتش بین ارتش اسرائیل و حزب‌الله لبنان در نزدیکی مرز. ۱۱ نوامبر.

«تایمز اسرائیل» در گزارشی به نقل از ارتش اسرائیل گفت جت‌های جنگنده‌اش در پاسخ به حملات موشکی حزب‌الله لبنان در مرز، تعدادی از سایت‌های این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی را هدف قرار داده‌اند، از جمله هسته مخفی این گروه که عامل حمله موشکی اخیر در مرز بوده است.

علاوه بر این، ارتش اسرائیل می‌گوید که هسته حزب‌الله به عنوان مسئول حمله موشکی به غیرنظامیان در یکی از شهرک‌های نزدیک به مرز نیز هدف قرار گرفته است.

ارتش اسرائیل می‌گوید که دو هسته دیگر که از لبنان به مناطق نزدیک به جوامع مناره و یرعون خمپاره پرتاب کردند نیز مورد اصابت قرار گرفتند. ارتش اسرائیل که اطلاعاتی در مورد تلفات احتمالی در این حملات ارائه نداده است، در رسانه ایکس گفت: «در پاسخ به تیراندازی که اوایل امروز انجام شد، جنگنده‌های نیروی هوایی به چندین موضع سازمان تروریستی حزب الله در خاک لبنان حمله کردند، از جمله زیرساخت‌های نظامی که تروریست‌های سازمان تروریستی حزب الله در آن برای هدایت عملیات تروریستی خود استفاده می‌کردند.»

به گفته ارتش اسرائیل، حزب‌الله همچنین یک خمپاره به یک پایگاه ارتش در مرز شلیک کرد که خسارتی در پی نداشت و ارتش با گلوله باران به موضع حزب‌الله پاسخ داد.

حزب الله و اسرائیل از روز ۱۶ مهر، یک روز پس از حمله مرگبار حماس در جنوب اسرائیل، در امتداد مرز لبنان و اسرائیل به سوی یکدیگر تیراندازی کرده‌اند.

حماس مورد حمایت مالی و نظامی جمهوری اسلامی در ۱۵ مهر اسرائیل را هدف حملات موشکی قرار داد و با نفوذ به مناطق جنوبی اسرائیل دست‌کم ۱۴۰۰ نفر از جمله غیرنظامیان و نظامیان را کشت و حدود ۲۴۰ نفر از جمله کودکان، زنان، و سالمندان را گروگان گرفت.

اسرائیل در واکنش با فراخوان برای ریشه‌کن کردن حماس حملات هوایی، دریایی و زمینی به غزه را آغاز کرد.

ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

پیشتر دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، عصر جمعه ۱۹ آبان، گفته بود که ارتش کشورش در پاسخ به نفوذ سه پهپاد حزب‌الله به خاک اسرائیل، به مجموعه‌ای از اهداف این گروه حمله کرده است.

به گفته او، «دشمنان مان در تلاش هستند تا ما را از تمرکز بر غزه منحرف کنند، اما ما همچنان متمرکز هستیم.»

آسوشیتدپرس به نقل از یک عضو ارشد حزب‌الله و یک مقام امنیتی لبنان که خواستند نام‌شان فاش نشود، نوشت که هفت عضو حزب‌الله صبح جمعه در سوریه کشته شده‌اند. همچنین از ماه گذشته تاکنون، ۶۸ تن از اعضای حزب‌الله لبنان کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG