لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۲

اسرائیل برای تخلیه کودکان از بیمارستان شفا در غزه اعلام آمادگی کرد


بیمارستان شفا در غزه
بیمارستان شفا در غزه

ارتش اسرائیل روز یکشنبه ٢١ آبان برای تخلیه کودکان از بیمارستان شفا، بزرگ‌ترین بیمارستان غزه، اعلام آمادگی کرد.

به گزارش حساب فارسی‌زبان ارتش اسرائیل در رسانه اجتماعی ایکس، ارتش این کشور «اجازه خروج از بیمارستان‌های شفا، رانتیسی، و ناصر در شمال نوار غزه را می‌دهد و یک محور دیگر را باز می‌کند تا به مردم نوار غزه امکان دهد برای حفاظت از جان خود به سمت جنوب حرکت کنند.»

در مقابل، مقامات فلسطینی می‌گویند با تداوم درگیری‌های شدید در اطراف بیمارستان، هنوز افرادی داخل بیمارستان گیر افتاده‌اند، دو کودک تازه متولد شده جان باخته‌اند، و ده‌‌ها تن دیگر به دلیل قطعی برق در معرض خطر هستند.

تداوم درگیری‌ها میان ارتش اسرائیل و حماس و افزایش روزانه شمار زخمی‌های فلسطینی موجب شده بیمارستان شفا و دیگر بیمارستان‌های مستقر در شمال غزه به سختی بتوانند مراقبت‌های پزشکی در اختیار بیماران خود قرار دهند.

سخنگوی وزارت بهداشت غزه تحت کنترل حماس از داخل بیمارستان شفا به خبرگزاری رویترز گفت اسرائیل مستقیم به این بیمارستان حمله نکرده اما «مقامات بهداشتی و غیرنظامیان را به یک اندازه وحشت‌زده کرده است.» به گفته او، در مجموع ۴۵ کودک در این بیمارستان هستند و دو کودک جان باخته‌اند.

این در حالی است که دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، روز شنبه گفت ارتش این کشور آماده تخلیه کودکان از بیمارستان شفا به درخواست مسئولان این بیمارستان است.

سخنگوی وزارت بهداشت غزه در این ارتباط گفت: «درباره سازوکار خارج کردن کودکان به یک بیمارستان ایمن‌تر هیچ اطلاعی به ما داده نشده است. تا کنون، برای ایمنی و از دست‌ندادن تعداد بیشتری از آنها دعا می‌کنیم.»

حساب فارسی‌زبان ارتش اسرائیل در رسانه اجتماعی ایکس با انتشار تماس تلفنی یکی از افسران ارشد ارتش این کشور با رئیس بیمارستان شفا به زبان عربی عنوان کرده طی چند روز گذشته «مسیرهای احتمالی انتقال از بیمارستان» به او ارائه شده است.

ارتش اسرائیل یادآور شده حماس «زیرساخت‌های تروریستی» را در ساختمان‌های غیرنظامی از جمله بیمارستان‌های رانتیسی و شفا اداره می‌کند.

ارتش اسرائیل اعلام کرده پزشکان، بیماران، و هزاران آواره‌ای که در بیمارستان‌های شمال غزه پناه گرفته‌اند، باید از آنها خارج شوند تا مراکز عملیاتی حماس در زیر آنها را نابود کند. حماس استفاده از بیمارستان‌ها بدین شیوه را رد می‌کند.

کارمندان بیمارستان شفا به رویترز گفته‌اند بمباران مستمر طی شبانه‌روز گذشته ادامه داشته است. بیشتر کادر بیمارستانی و افرادی که در این بیمارستان پناه گرفته بودند، از آن خارج شده‌اند اما هنوز ۵۰۰ بیمار در این بیمارستان هستند.

این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت نسبت به ایمنی افراد گیرافتاده در بیمارستان شفا به‌شدت ابراز نگرانی کرده و گفته ارتباط با کانال‌های ارتباطی خود در این بیمارستان را از دست داده است.

آمریکا، اتحادیه اروپا، و ژاپن گروه شبه‌نظامی حماس را که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG