لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۶

سالیوان: آمریکا نمی‌خواهد شاهد جنگ در بیمارستان‌های غزه باشد


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید.
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز یکشنبه، ۲۱ آبان، به شبکه خبری سی‌بی‌اس گفت، ایالات متحده می‌خواهد از درگیری‌های مسلحانه در داخل بیمارستان‌های نوار غزه که جان غیرنظامیان را به خطر می‌اندازد، اجتناب شود و دیدگاه خود را به نیروهای اسرائیلی منتقل کرده است.

سالیوان گفت: «ایالات متحده نمی‌خواهد شاهد جنگ در بیمارستان‌هایی باشد که در آن افراد بی‌گناه، بیمارانی که مراقبت‌های پزشکی دریافت می‌کنند، در تیراندازی بین طرفین گرفتار ‌شوند و ما با نیروهای دفاعی اسرائیل در این زمینه رایزنی کرده‌ایم.»

ارتش اسرائیل اعلام کرد که آماده تخلیه نوزادان از بزرگترین بیمارستان غزه است، اما مقامات فلسطینی گفتند که مردم همچنان در داخل آن محبوس هستند، دو نوزاد جان خود را از دست دادند و ده‌ها نفر در خطر قطع برق در میانه درگیری‌های شدید در اطراف این بیمارستان هستند.

به گزارش رویترز، بیمارستان شفا و سایر بیمارستان‌ها در شمال غزه، در جنگ یک ماهه اسرائیل برای از بین بردن حماس و آزادی گروگان‌هایی که شبه‌نظامیان حماس در حمله ۷ اکتبر به اسرائیل ربوده‌اند به سختی قادر به مراقبت از بیماران هستند و روزانه افراد بیشتری در اثر بمباران شدید اسرائیل زخمی می‌شوند.

سالیوان گفت که اطلاعات به اشتراک گذاشته شده نشان می‌دهد که «حماس از بیمارستان‌ها همانند بسیاری دیگر از امکانات غیرنظامی ، برای فرماندهی و کنترل، برای نگهداری سلاح، برای اسکان ستیزه‌جویان خود استفاده می‌کند و این نقض قوانین جنگ است.»

وی همچنین گفت که ایالات متحده به خروج شهروندان آمریکایی از غزه ادامه می‌دهد.

او گفت: «دروازه باز و بسته می‌شود. لیست‌های گروگان‌ها برخی روزها شامل آمریکایی‌ها می‌شود و برخی روزهای دیگر نه. اما فعلاً امروز دروازه باز است. ما شهروندان آمریکایی و اعضای خانواده‌های آنها را خارج می‌کنیم.»

ارتش اسرائیل روز یکشنبه، ٢١ آبان، در اقدامی بشردوستانه برای تخلیه کودکان از بیمارستان شفا، بزرگ‌ترین بیمارستان غزه، اعلام آمادگی کرد.

به گزارش حساب فارسی‌زبان ارتش اسرائیل در رسانه اجتماعی ایکس، ارتش این کشور «اجازه خروج از بیمارستان‌های شفا، رانتیسی، و ناصر در شمال نوار غزه را می‌دهد و یک محور دیگر را باز می‌کند تا به مردم نوار غزه امکان دهد برای حفاظت از جان خود به سمت جنوب حرکت کنند.»

حساب فارسی‌زبان ارتش اسرائیل در رسانه اجتماعی ایکس با انتشار تماس تلفنی یکی از افسران ارشد ارتش این کشور با رئیس بیمارستان شفا به زبان عربی عنوان کرده طی چند روز گذشته «مسیرهای احتمالی انتقال از بیمارستان» به او ارائه شده است.

ارتش اسرائیل یادآور شده حماس «زیرساخت‌های تروریستی» را در ساختمان‌های غیرنظامی از جمله بیمارستان‌های رانتیسی و شفا اداره می‌کند.

ارتش اسرائیل همچنین اعلام کرده پزشکان، بیماران، و هزاران آواره‌ای که در بیمارستان‌های شمال غزه پناه گرفته‌اند، باید از آنها خارج شوند تا مراکز عملیاتی حماس در زیر آنها را نابود کند. حماس استفاده از بیمارستان‌ها بدین شیوه را رد می‌کند.

شبه‌نظامیان حماس مورد حمایت مالی و نظامی جمهوری اسلامی اسلامی در ۷ اکتبر اسرائیل را هدف حملات موشکی قرار داد و با هجوم به مناطق جنوبی اسرائیل دستکم ۱۲۰۰ نفر، از جمله غیرنظامیان و نظامیان را کشت و بیش از ۲۴۰ نفر شامل کودکان، زنان و سالمندان را گروگان گرفت.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورهای جهان حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG