لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

هشدار آمریکا: مذاکرات کنونی ممکن است تنها فرصت احیای برجام باشد


ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده
ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، احیای برجام را منوط به تصمیم ایران دانست و گفت: «اگر ایران این تصمیم را نگیرد، شانس احیای برجام برای همیشه به مخاطره خواهد افتاد.»

ند پرایس، در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه بار دیگر گفت:«تحقق این امر مدتهاست بستگی به تصمیم ایران داشته و اکنون نیز همانطور است.

به گفته سخنگوی وزارت أمور خارجه آمریکا دولت بایدن «در انتظار پاسخ سازنده از سوی ایران است، پاسخی که مسائل فرابرجامی را در بر نداشته باشد.»

او همچون گذشته تاکید کرد در صورتی که ایران حاضر شود محدودیتهای توافق سال ۲۰۱۵ را بپذیرد، دولت بایدن آماده است آنچه را که لازم است در مورد لغو تحریمها انجام دهد». پرایس گفت: «هم اکنون، زمان گریز ایران بطور خطرناکی نزدیک است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا حاضر نشد در مورد ادعاهای ایران که اخیراً پیشنهادهائی به واسطه اروپائی‌ها برای دولت بایدن ارسال کرده صحبت کند، اما تصریح کرد: «آمریکا، گفتگوی مستقیم را ترجیح می‌دهد زیرا کار را تسهیل می کند.»

پرایس همچنین ادعای یک مقام ایرانی که چند روز پیش از تصویب قطعنامه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، جو بایدن پیامی به ایران ارسال کرده و گفته:«لحن قطعنامه را ملایم کرده‌ایم، بنابراین عکس العمل تند نشان ندهید» را رد کرد.

سخنگوی وزرات امور خارجه در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به سفر آتی جو بایدن به منطقه و عربستان سعودی و نشست با رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس گفت: «ایران چالشی برای کل منطقه است.»

وی در تایید خبرها مبنی بر این که آمریکا به تقویت دفاعی کشورهای آن منطقه کمک خواهد کرد علت را عملکرد ایران چه به صورت مستقیم و چه از طریق گروههای نیابتی و «مقابله با نفوذ منفی و مخرب ایران» ذکر کرد.

همچنین، از پاسخ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا که با توجه به تنش میان واشنگتن و مسکو، آیا نماینده روسیه در این مذاکرات کماکان مورد مشورت قرار می‌گیرد، بر‌می‌آید که از زمان حمله روسیه به اوکراین، دولت بایدن صرفاً متکی به نمایندگان اتحادیه اروپا، بریتانیا، آلمان و فرانسه بوده است.

گفتنی است، رابرت مالی، سرپرست هيات مذاکره کننده دولت بایدن، قرار است چهارشنبه ۱۵ خرداد در جلسه‌ای محرمانه، اعضای کمیته روابط خارجی سنا را در جریان آخرین وضعیت این پرونده قرار دهد. ماه گذشته او در جلسه‌ای علنی پاسخ سناتورها را داد.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG