لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۰

رافائل گروسی: قطع دوربین‌های فراپادمانی احیای برجام را به مخاطره می‌اندازد


رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی- آرشیو
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی- آرشیو

رافائل گروسی می‌گوید اقدام تهران در قطع دوربین‌های فراپادمانی بازگشت به مذاکرات را دچار مشکل می‌کند.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی یکشنبه شب در گفت‌وگو با برنامه خبری جی.پی.اس شبکه سی.ان.ان با تائید حذف ۲۷ دوربین رصد سازمان بین‌المللی انرژی اتمی، این اقدام تهران را بسیاری جدی توصیف کرد که امکان راستی‌آزمایی فعالیت‌های صلح‌آمیز تهران را بسیار دشوار می‌سازد.

گروسی این اقدام را مشکل‌ساز خواند که به نفع هیچ‌یک از طرفها نیست. او افزود که تاریخ به ما نشان داده قطع حضور بازرسان آژانس هیچ‌وقت نتیجه خوبی نداشته و این اقدام، مسیر بازگشت را پیچیده خواهد کرد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طولانی شدن وقفه در فعالیت این دوربین‌ها را به‌مثابه قطع ارتباط با آژانس تعبیر کرد که عملا امکان رجوع به داده‌ها و یافته‌ها را مشکل خواهد کرد.

گروسی به طرفهای ایرانی توصیه کرد که هرچه سریعتر به موضع قبل بازگردند و به تعامل با آژانس ادامه دهند. او بازگشت بازرسان آژانس را تنها راه پیش‌روی ایران برای رسیدن به اهدافی که از مذاکره مدنظر دارند، عنوان کرد.

گروسی پیشتر نیز عنوان کرده بود که ایران با برداشتن این دوربین‌ها، و نیز برخی امکانات نظارتی آنلاین، فعالیت تمامی تجهیزات مربوط به برنامه‌های فراپادمانی برجام تقریبا قطع خواهد شد و توانایی آژانس برای در اختیار داشتن بی‌وقفه اطلاعات درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران تقریبا به طور کامل از بین خواهد برد و فرصت موجود «بسیار بسیار» اندک خواهد بود.

پس از صدور قطعنامه هفته گذشته شورای حکام مبنی بر محکومیت ایران به دلیل مخفی نگه داشتن وجود ذرات اورانیوم در مکان‌های اعلام‌نشده، ایران روز پنجشنبه گذشته اعلام کرد ۲۷ دوربین «فراپادمانی» آژانس را قطع و از محل‌ نصب خارج خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG