لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۴

نخست‌وزیر اسرائیل: ایران در حال تکمیل برنامه تسلیحات هسته‌ای است


نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، می‌گوید ایران «به طور خطرناکی» در حال تکمیل برنامه تسلیحات هسته‌ای خود است و اگر غرب مقابل «رژیم» نایستد، جمهوری اسلامی به زودی به بمب اتمی دست خواهد یافت.

نخست وزیر اسرائیل روز شنبه ۲۱ خرداد در گفت وگو با روزنامه «تلگراف» با بیان اینکه غرب در مورد تهدید هسته‌ای شدن ایران «از خواب بیدار شده» از بریتانیا خواست تا فشار بر رهبران جمهوری اسلامی را تشدید کند.

پس از صدور قطعنامه هفته گذشته شورای حکام مبنی بر محکومیت ایران به دلیل مخفی نگه داشتن وجود ذرات اورانیوم در مکان‌های اعلام‌نشده، ایران روز پنجشنبه گذشته اعلام کرد ۲۷ دوربین «فراپادمانی» آژانس را قطع و از محل‌ نصب خارج خواهد کرد.

به گفته رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، این دوربین‌ها که در تأسیسات مختلف هسته‌ای، شامل «تهران، اصفهان، نطنز، و نقاط دیگر» نصب شده‌اند و قطع کردن آنها «چالشی بسیار جدی» در زمینه توان این نهاد نظارتی سازمان مللی متحد برای تأیید پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود است و پیامدهایی را به همراه خواهد داشت.

به گفته مدیرکل آژانس، با برداشتن این دوربین‌ها، و نیز برخی امکانات نظارتی آنلاین، فعالیت تمامی تجهیزات مربوط به برنامه‌های فراپادمانی برجام تقریبا قطع خواهد شد و توانایی آژانس برای در اختیار داشتن بی‌وقفه اطلاعات درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تقریبا به طور کامل از بین خواهد برد و فرصت موجود «بسیار بسیار» اندک است.

نفتالی بنت در گفت‌وگو با تلگراف گفت ایران با سرعت بی‌سابقه‌ای سرگرم غنی‌سازی اورانیوم است و به «طور خطرناکی به دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای نزدیک می‌شود.»

نخست‌وزیر اسرائیل پیشتر در بیانیه‌ای با اشاره به قطعنامه آژانس گفته بود:« این یک قطعنامه مهم است که چهره واقعی ایران را آشکار می‌کند.»

بنت همچنین گفت:«اگر ایران به فعالیتهای خود ادامه دهد، پرونده ایران باید به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع شود.»

ابراهیم رئیسی در واکنش به صدور قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی اتمی علیه ایران گفته است هر تعداد قطعنامه که تاکنون صادر شده، موثر نبوده و «راه به جایی نبرده است» و جمهوری اسلامی «به نام خدا و به نام ملت ایران یک قدم از مواضع خود عقب‌نشینی» نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG