لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۵

تروئیکای اروپا: ماجراجویی هسته‌ای را متوقف کنید و به میز مذاکره برگردید


بیانیه تروئیکای اروپا در واکنش به ماجراجویی هسته‌ای ایران
بیانیه تروئیکای اروپا در واکنش به ماجراجویی هسته‌ای ایران

تروئیکای اروپا اقدامات جمهوی اسلامی در نصب سانتریفیوژهای پیشرفته جدید و تصمیم برای پایان دادن به اقدامات شفاف ساز مرتبط با برجام را محکوم کرد.

آلمان، به همراه فرانسه و بریتانیا در بیانیه‌ مشترک اعلام کردند:«این اقدامات جمهوری اسلامی وضعیت را پیچیده‌تر کرده و تلاش‌ها برای احیای برجام را بی‌نتیجه خواهد کرد.»

تروئیکای اروپا در این بیانیه از جمهوری اسلامی خواست تا اعمال پروتکل الحاقی و همه اقدامات نظارتی و راستی‌آزمایی مرتبط با برجام را از سر بگیرد، توسعه هسته‌ای خود را متوقف کند و فوراً توافقی را که برای بازگرداندن برجام در حال حاضر روی میز است، امضا کند.

در این بیانیه آمده ‌است :«ما دولت‌های فرانسه، آلمان و بریتانیا به همراه سایر شرکا (روسیه و چین) و همچنین ایالات متحده از آوریل ۲۰۲۱ با حسن نیت با ایران مذاکره کردیم تا برجام را احیا کنیم. از مارس ۲۰۲۲ یک توافق قابل اجرا روی میز بوده ‌است که ایران را به تعهداتش در برجام و آمریکا را به توافق باز می‌گرداند، اما جمهوری اسلامی، با مطرح کردن خواسته‌های فرابرجامی از فرصت دیپلماتیک به دست آمده برای رسیدن به توافق استفاده نکرد. با این حال ما همچنان از آنها می‌خواهیم این کار را انجام دهند. ما آماده هستیم تا معامله را به سرانجام برسانیم.

گفتنی است جمهوری اسلامی در واکنش به تصویب قطعنامه پیشنهادی آمریکا و تروئیکای اروپا علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اعلام کرد، برخی همکاری‌ها با این سازمان را متوقف می‌کند. رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی گفت: ضمن آنکه همه دوربین‌های نظارتی «فراپادمانی» را خاموش کردیم، نصب ماشین‌های جدید و سانتریفیوژهای پیشرفته را هم آغاز کرده‌ایم.

XS
SM
MD
LG