لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

اعتراض ایران به سفر مدیرکل آژانس به اسرائیل؛ خطیب‌زاده: احیای برجام «در دسترس و ممکن» است


سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی - آرشیو
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی - آرشیو

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی با بیان این که قطعنامه شورای حکام «در مسیری که بین ایران و آژانس تعریف شده بود خلل ایجاد کرد»، آن را «اقدامی سیاسی» توصیف کرد که ایران «قطعا» نمی‌توانست بی‌پاسخ بگذارد.

سعید خطیب‌زاده روز دوشنبه ۲۳ خرداد، همچنین با اشاره به سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، او را متهم کرد که «به عنوان کارگزار، این ساختار را در اختیار» اسرائیل قرار داده و مدعی شد، «دستاوردها در حوزه پادمانی توسط خود مدیرکل آژانس بی‌اعتبار شده است.»

خطیب‌زاده همچنین ضمن متهم کردن گروسی به «تغییر لحن»، آن را نشان از «دستورپذیری از یک مرکز» دانست و گفت: «قطعا نمی‌توانستیم این اقدام سیاسی غیر فنی آژانس را بدون پاسخ بگذاریم. در همین چارچوب اقدامات خود را انجام دادیم.»

او با بیان این که «اقدامات صورت‌گرفته از سوی ایران قاطع و متناسب بود»، افزود: «هر چند که آنها بگویند که قطعنامه شکلی و توصیه‌ای بوده است، اگر ضرورتی بر انجام قطعنامه نبود آنها حتما باید مسیر دیگری را می‌رفتند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین با تأکید بر این که توافق احیای برجام همچنان «در دسترس و ممکن است»، آن را به انجام دو کار از سوی ایالات متحده منوط کرد و گفت که اگر آمریکا از «توهم اهرم‌سازی عبور کند» و بپذیرد تعهدات خود را «ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل» انجام دهد، «همین فردا می‌توانیم به وین برویم و توافق را نهایی کنیم.»

نشست رسانه‌ای این هفته خطیب‌زاده یک حاشیه دیگر نیز به همراه داشت که برخی روزنامه‌نگاران آن را به «گشت ارشاد مردان» تعبیر کردند.

یک خبرنگار در این جلسه ضمن انتقاد از حضور مقامات ارشد نظامی جمهوری اسلامی ایران در سفارت روسیه و صف بستن آنها برای دست دادن با سفیر این کشور، اعلام کرد که حراست وزارت امور خارجه به او گفته به دلیل پوشیدن لباس آستین کوتاه، از هفته آینده حق ندارد وارد ساختمان وزارتخانه شود.

  • قطع دوربین‌های فراپادمانی و به مخاطره افتادن احیای برجام

پس از صدور قطعنامه هفته گذشته شورای حکام مبنی بر محکومیت ایران به دلیل مخفی نگه داشتن وجود ذرات اورانیوم در مکان‌های اعلام‌نشده، ایران روز پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد ۲۷ دوربین «فراپادمانی» آژانس را قطع و از محل‌ نصب خارج خواهد کرد.

به گفته رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، این دوربین‌ها که در تأسیسات مختلف هسته‌ای، شامل «تهران، اصفهان، نطنز، و نقاط دیگر» نصب شده‌اند و قطع کردن آنها «چالشی بسیار جدی» در زمینه توان این نهاد نظارتی سازمان مللی متحد برای تأیید پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود است و پیامدهایی را به همراه خواهد داشت.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، نیز روز شنبه گفته است، ایران «به طور خطرناکی» در حال تکمیل برنامه تسلیحات هسته‌ای خود است و اگر غرب مقابل «رژیم» نایستد، جمهوری اسلامی به‌زودی به بمب اتمی دست خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG