لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

افزایش نگرانی جهانی از گسترش «آبله‌ میمون» همزمان با ادامه مبارزه با سویه امیکرون کرونا


صف دریافت واکسن آبله میمون در ایالت کالیفرنیا
صف دریافت واکسن آبله میمون در ایالت کالیفرنیا

با افزایش نگرانی‌ها نسبت به روند همه‌گیری آبله میمون در جهان، برخی کشورها واکسیناسیون علیه این بیماری را آغاز کرده‌اند. این درحالی است که واکسن‌های جدید علیه سویه امیکرون تا دو ماه دیگر عرضه می‌شوند.

سازمان بهداشت جهانی که آبله میمون را یک وضعیت اضطراری بین‌المللی اعلام کرده است، از شناسایی و ثبت بیش از ۲۶هزار مورد قطعی ابتلا به این بیماری در بیش از هشتاد کشور جهان خبر داده است.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، این بیماری در کشورهای غیربومی نیز قربانی گرفته است.

ایتالیا یکی از اولین کشورهای اروپایی است که از روز دوشنبه واکسیناسیون علیه آبله میمون را آغاز کرده است.

دولت جو بایدن نیز روز پنجشنبه ۱۳ مرداد در رابطه با شیوع آبله میمون در آمریکا وضعیت اضطراری بهداشت عمومی اعلام کرد و این درحالی است که تاکنون بیش از شش هزار ونفر در آمریکا به این بیماری مبتلا شده‌اند.

تب، ضایعات پوستی، خستگی، و درد از علائم ابتلا به این بیماری به‌ندرت مهلک است.

نگرانی از گسترش آبله میمون در حالی رخ می‌دهد که کشورهای جهان بعد از گذشت بیش از دو سال دست و پنجه نرم کردن با همه‌گیری کرونا، همچنان با آن درگیرند و تلاش برای تولید واکسن علیه سویه امیکرون و زیر سویه‌های اصلی آن در جریان است.

شرکت دارویی بیون تک آلمان که با مشارکت فایزر آمریکا یکی از موثرترین واکسن‌های کرونا تولید کرده است، روز دوشنبه از طراحی و تولید واکسن‌های جدیدی علیه سویه امیکرون ویروس کرونا خبر داد. به گفته این شرکت آلمانی، این واکسن‌ها از ماه اکتبر به بازار عرضه خواهد شد.

XS
SM
MD
LG