لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۵

هشدار نسبت به شیوع «انفجاری» کرونا در پکن در ارتباط با یک میکده


سخنگوی دولت چین‌ می‌گوید پکن با یک «شیوع انفجاری» که به یک میکده مرتبط است، مواجه خواهد شد. شانگهای نیز انجام تست انبوه را برای پیشگیری از افزایش موارد ابتلای مرتبط با یک آرایشگاه آغاز کرده است.

این هشدار به دنبال تشدید محدودیت‌های جدید کرونا در پکن از روز پنج‌شنبه صادر می‌شود و دست‌کم دو منطقه، شماری از مکان‌های تفریحی خود را پس از افزایش موارد ابتلا در محله‌ای پر از کلوپ‌های شبانه، مراکز خرید و سفارت‌خانه‌ها بستند.

در حالی که نرخ ابتلای چین بر اساس استانداردهای جهانی پایین است، اما این کشور سیاست موسوم به « کووید صفر» را دنبال می‌کند.

تاکنون، این کشور ۱.۴ میلیارد نفری تنها شاهد ۵ هزار و ۲۲۶ مورد مرگ ناشی از کووید-۱۹ بوده است.

مقامات پکن روز شنبه گفتند که ۶۱ مورد جدید مشاهده شده در این شهر در روز جمعه به میکده‌ای رفته بودند و یا با آن ارتباط داشتند.

سخنگوی شهرداری پکن، در نشستی خبری گفت که شیوع اخیر ماهیت «به شدت انفجاری» دارد و دامنه‌اش «گسترده» است.

پایتخت چین تا ساعت سه بعدازظهر روز شنبه، ۴۶ مورد جدید محلی را ثبت کرده بود.

تاکنون ۱۱۵ مورد ابتلا و ۶ هزار و ۱۵۸ تماس نزدیک مرتبط با میکده گزارش شده است که این شهر ۲۲ میلیون نفری را دوباره به شرایط اضطراب بازگردانده است.

پکن کمتر از دو هفته پیش محدودیت‌هایی را که برای مبارزه با شیوع گسترده‌ ماه آوریل آغاز شده بود، کاهش داد.

بسیاری از محله‌های پایتخت در قرنطینه قرار گرفته‌اند و به ساکنان گفته شده که در خانه بمانند.

در شانگهای، مقامات سه مورد محلی جدید و یک مورد بدون علامت را در خارج از مناطق قرنطینه شده ثبت کردند و تمامی ۲۵ میلیون شهروند دور جدید تست‌های انبوه را آغاز کرده‌اند.

مقامات شانگهای همچنین چندین مقام منطقه‌ای را به دلیل قصور در عملکرد هتلی که محل قرنطینه مسافران خارج از کشور بود، توبیخ و اخراج کرده‌اند.

آنها همچنین به برخی از مدیران ارشد یک شرکت دولتی که صاحب سالن زیبایی «رز قرمز» بود، هشدار داده یا آنها را اخراج کرده اند. سه نفر از کارمندان این سالن این هفته به کرونا مبتلا شده بودند و تست روزانه «پی‌سی‌آر» بر خلاف توصیه‌ها را انجام نداده بودند.

کمیسیون ملی بهداشت چین اعلام کرد که چین در دهم ژوئن، ۲۱۰ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا را ثبت کرده است که ۷۹ مورد علامت دار و ۱۳۱ مورد بدون علائم بیماری بودند. یک روز پیشتر ، شمار مبتلایان ۱۵۱ نفر بود.

XS
SM
MD
LG