لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۵

سازمان بهداشت جهانی: ۱۸ هزار نفر در ۷۸ کشور به آبله میمون مبتلا شده‌اند


خیلی از کشورها از جمله آمریکا واکسیناسیون آبله میمون را برای گروه‌های آسیب‌پذیر آغاز کرده‌اند.
خیلی از کشورها از جمله آمریکا واکسیناسیون آبله میمون را برای گروه‌های آسیب‌پذیر آغاز کرده‌اند.

تدروس ادهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه اعلام کرد بیش از ۱۸ هزار مورد آبله میمون در ۷۸ کشور گزارش شده است.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، او این آمار را در ابتدای سخنرانی به‌روزرسانی معمول خود در مورد کووید-۱۹ اعلام کرد و گفت تاکنون پنج مورد مرگ و میر مرتبط با آبله میمون گزارش شده و ۱۰ درصد از مبتلایان نیز در بیمارستان بستری شده‌اند.

در حال حاضر ۹۸ درصد از موارد بیماری در بین مردانی است که با مردان دیگر رابطه جنسی دارند.

تدروس ادهانوم همچنین بر اهمیت عدم تبعیض علیه این گروه از جمعیت تاکید کرد، زیرا به گفته او نفرت «می‌تواند به اندازه ویروس خطرناک باشد و به شیوع بیماری دامن بزند.»

آبله میمون که یک بیمار ویروسی است می‌تواند از طریق تماس جنسی، بوسیدن، بغل کردن، لباس، حوله، و ملحفه آلوده از فردی به فرد دیگر سرایت کند.

تدروس ادهانوم هفته گذشته شیوع آبله میمون را یک وضعیت اضطراری جهانی اعلام کرد.

گرچه آبله میمون ده‌ها سال در بخش‌هایی از مرکز و غرب آفریقا وجود داشته، اما تا ماه مه سال جاری میلادی که مقامات بهداشت مواردی را در اروپا، آمریکای شمالی و نقاط دیگر جهان شناسایی کردند، به خارج از قاره و به طور گسترده در بین مردم شیوع نیافته بود.

اعلام وضعیت اضطراری جهانی به این معنی است که شیوع آبله میمون یک «رویداد استثنائی» است که می‌تواند به کشورهای بیشتری گسترش یابد و نیاز به یک واکنش جهانی هماهنگ دارد.

در آمریکا، سازمان غذا و دارو روز چهارشنبه اعلام کرد که نزدیک به ۸۰۰ هزار دز دیگر از واکسن آبله میمون را برای استفاده تایید کرده است.

به گزارش نیویورک تایمز، دزهای جدید باید به اندازه کافی در دسترس همه قرار گیرند، اما برخی از کارشناسان این سوال را مطرح می‌کنند که آیا این تعداد دز برای پاسخگویی به تعداد فزاینده تقاضا کافی هستند یا نه.

از ماه مه، آمریکا ۳۶۰۰ مورد ابتلا به آبله میمون را تایید کرده است که بالاترین سطح در میان کشورهای جهان است، و این رقم به طور قطع کم‌تر از تعداد موارد واقعی است.

XS
SM
MD
LG