لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۸

بازگشایی حضوری مدارس در پکن؛ شانگهای علیه کرونا اعلام پیروزی کرد


پکن روز شنبه اعلام کرد که به مدارس ابتدایی و متوسطه اجازه برگزاری کلاس‌های حضوری را خواهد داد.

شانگهای نیز برای نخستین‌بار در دو ماه گذشته هیچ موردی از ابتلا به کرونا گزارش نکرد و رئیس ارشد حزب کمونیست این شهر اعلام کرد که کرونا را شکست داده‌اند. لی کیانگ همچنین از تصمیمات پکن برای پیشگیری از شیوع همه‌گیری دفاع کرد و آن را «کاملا صحیح» دانست.

اداره ورزش شهرداری پکن نیز جداگانه اعلام کرد که فعالیت‌های ورزشی برای جوانان می‌تواند در مکان‌های غیرمدرسه‌ای از بیست و هفتم ماه ژوئن در مناطقی که هیچ مورد ابتلایی در آنها در هفت روز پیاپی گزارش نشده است از سر گرفته شود اما مکان‌های زیرزمینی همچنان تعطیل می‌مانند.

دو شهر بزرگ پکن و شانگهای از ماه مارس تا مه، محدودیت‌هایی را برای پیشگیری از شیوع امیکرون اعمال کردند.

این اقدامات ‌سختگیرانه در راستای عمل به سیاست «کووید صفر» چین انجام شد اما خشم و اعتراض عمومی‌ را برانگیخت و ضربه سنگینی به اقتصاد وارد کرد.

روز شنبه در پی کاهش شمار مبتلایان در روزهای اخیر، کمیسیون آموزش پایتخت چین اعلام کرد که همه دانش آموزان مقطع ابتدایی و متوسطه پایتخت می‌توانند از روز دوشنبه به کلاس‌های حضوری برگردند.

در شانگهای هنوز وضعیت پایدار نشده است؛ اکثر کلاس‌های درس حضوری نشده‌اند و غذا خوردن در فضای بسته همچنان ممنوع است. همچنین این شهر قصد دارد تا پایان هفته، به انجام تست‌های انبوه پی‌سی‌آر برای ۲۵ میلیون ساکن خود ادامه دهد.

شهر جنوبی شنژن، که در ماه مارس قرنطینه یک هفته‌ای را اعمال کرد نیز گفته است که پس از مشاهده شش مورد ابتلای محلی در منطقه «فوتیان»، تمامی سینماها و پارک ها را تعطیل می‌کند و رویدادهای عمومی را لغو می‌کند.

XS
SM
MD
LG