لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

پیراهن «دست خدا» مارادونا احتمالا بیش از پنج میلیون دلار فروخته می‌شود


پیراهن ورزشی که دیگو مارادونا بازیکن فقید آرژانتینی هنگام زدن گل بحث‌برانگیز به انگلیس در جام جهانی فوتبال ۱۹۸۶ مکزیک پوشیده بود، برای نخستین بار در یک حراج فروخته می‌شود.

مارادونا این گل را با دست وارد دروازه حریف کرد ولی این موضوع از چشم داور پنهان ماند و بعدها به «دست خدا» مشهور شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، پیراهن مارادونا در حراج مجازی که بیستم آوریل در حراج‌خانه ساتبی برگزار می‌شود، احتمالا با رقمی بیش از ۵ میلیون دلار به فروش خواهد رفت.

برام واچر، از مدیران حراج‌خانه ساتبی با اشاره به اینکه این پیراهن یکی از مهمترین وسایل ورزشی جهان است، گل ماردونا را «لحظه‌ای نمادین» در تاریخ ورزش توصیف می‌کند.


تیم‌های آرژانتین و انگلیس در شرایطی در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک مقابل هم قرار گرفتند که چهار سال پیش از آن بر سر جزایر فالکلند درگیر جنگی تمام عیار بودند که با شکست آرژانتین همراه شد.

این بازی که با گلهای دیگو ماردونا با نتیجه دو بر یک به نفع آرژانتین تمام شد، رویدادی تاریخی برای مردم این کشور بود و این بازیکن را به یکی از قهرمانان ملی آرژانتین تبدیل کرد.

او بعدها گفت که گل نخست، مقداری با سر او، و مقداری با دست خدا به ثمر رسیده است.

هر چند که درباره این گل نظرات مختلفی وجود دارد ولی او گل دوم را به زیبایی و پس از دریبل چندین بازیکن در میانه میدان، و درنهایت پیتر شیلتون دروازه‌بان انگلیس وارد دروازه این‌ تیم کرد که یکی از به یادماندنی‌ترین لحظات تاریخ فوتبال است.

آرژانتین در ادامه با درخشش ماردونا قهرمان جام جهانی مکزیک شد؛ افتخار بزرگی که بعد از گذشت سه دهه هنوز تکرار نشده است.

ماردونا پس از پایان مسابقه پیراهن خود را استیو هاج، هافبک انگلیس تعویض کرد و او این پیراهن را در دو دهه گذشته بصورت امانت در اختیار موزه ملی فوتبال انگلیس در شهر منچستر قرار داد.

این پیراهن آبی مانند پیراهن سایر بازیکنان آرژانتین در این مسابقات کیفیت نازلی دارد چرا که این تیم به دلیل عدم پیش‌بینی هوای گرم و شرجی تابستان مکزیک، محبور شد تا در آخرین لحظات پوشاک خود را تغییر دهد.

مشاهده پیراهن مارادونا از نزدیک نشان می‌دهد که شماره ۱۰ او با استفاده از اتو و بصورت دستی روی پارچه حک شده است.

استیو هاج با اشاره به اینکه او «مالک افتخار» پیراهنی بوده است که «معنای فرهنگی عمیقی برای دنیای فوتبال، و مردم آرژانتین و انگلیس دارد»، گفت که در انتظار زمان مناسبی برای فروش آن بوده است.

در سال‌های اخیر علاقه به خرید ابزار، وسایل، و یادگاری‌های ورزشی بصورت چشمگیری افزایش یافته و خریداران میلیون‌ها دلار برای تصاحب این اقلام می‌پردازند.

این پیراهن از تاریخ بیستم آوریل تا چهارم مه، پنجره‌ زمانی دریافت پیشنهادهای خریداران، در حراج‌خانه ساتبی لندن به نمایش گذاشته می‌شود.

XS
SM
MD
LG