لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

کمیته صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال ایران تعلیق شد


کمیته صدور مجوز حرفه‌ای کنفدراسیون فوتبال آسیا
کمیته صدور مجوز حرفه‌ای کنفدراسیون فوتبال آسیا

کنفدراسیون فوتبال آسیا پس از بررسی دقیق پروسه صدور مجوز باشگاهی در ایران و‌ احراز تخلف، بخشی از فدراسیون فوتبال ایران را تعلیق نمود.

کمیته صدور مجوز حرفه‌ای و کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال ایران به رغم اطلاع از وضعیت غیر حرفه‌ای باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس، برای آنها مجوز حرفه‌ای صادر کرد، اما کنفدراسیون فوتبال آسیا با توجه به شواهد ارائه شده، و اطلاعات نادرست ارسالی به کنفدراسیون فوتبال آسیا مجوز حرفه‌ای سه باشگاه استقلال، پرسپولیس، و‌ گل گهر سیرجان را باطل و‌ انها را از حضور در لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۲۲ محروم کرد.

حذف تیمهای پرسپولیس و استقلال از لیگ قهرمانان آسیا
حذف تیمهای پرسپولیس و استقلال از لیگ قهرمانان آسیا

کارگروه صدور مجوز باشگاهی کنفدراسیون فوتبال آسیا امروز در سومین جلسه خود که به صورت آنلاین برگزار شد، در مورد روند اجرای مجوز باشگاه‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا توضیحاتی ارائه نمود و با اشاره تغییرات آیین‌نامه‌ها و بازنگری جدول زمانی، بخش های مرتبط با صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه‌های فدراسیون فوتبال ایران را تا زمان رفع نقایص تعلیق کرد.

طبق اعلام سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا، به غیر از فدراسیون فوتبال ایران، فدراسیون فوتبال تاجیکستان نیز ‌تا زمان رفع تمام ایرادات مدنظر دبیرخانه کنفدراسیون آسیا تعلیق خواهد بود.

با تعلیق کمیته صدور مجوز حرفه‌ای و کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای، عملا بخشی از فدراسیون فوتبال ایران تعلیق شد. با این حال وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال ایران امیدوارند با فروش سهام دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در فرابورس اوراق بهادار، بتوانند کنفدراسیون فوتبال آسیا را متقاعد کنند که این باشگاه‌ها دیگر دولتی نیست و‌ به صورت حرفه‌ای اداره می‌شود. موضوعی که با روشن شدن زوایای پنهان آن می‌تواند خود به پاشنه آشیل فدراسیون فوتبال ایران تبدیل شود و‌ در صورت احراز تخلف و نمایشی بودن حضور دو باشگاه بدهکار در فرابورس به تعلیق کلی فدراسیون فوتبال بیانجامد.

طبق قانون تجارت ایران شرکت های زیان‌ده و بدهکار نمیتوانند در بازار بورس اوراق بهادار شرکت کرده و سهام خود را به فروش برسانند. اما مجلس شورای اسلامی ایران و سازمان خصوصی سازی. بهمراه وزاذت ورزش در هفته گذشته از فروش سهام این دو باشگاه خبر دادند.

XS
SM
MD
LG