لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۹

یافته‌های یک پژوهش: اکثر سیاه‌پوستان آمریکایی می‌گویند نژاد به هویت آنها شکل می‌دهد


سیاه‌پوستان مهاجر در آمریکا - آرشیو
سیاه‌پوستان مهاجر در آمریکا - آرشیو

یافته‌های یک گزارش جدید حاکی از آن است که اکثر سیاه‌پوستان آمریکایی، هویت خود را ملهم از نژاد خود می‌دانند.

بنا بر تازه‌ترین گزارش مرکز تحقیقات پیو، اکثر سیاه‌پوستان آمریکایی بر این باورند که به‌رغم پیشینه‌های گوناگون و تجربیات مختلفشان، رنگ پوست آنها نقش مهمی در طرز تفکر و شکل‌گیری هویتشان ایفا می‌کند.

تقریباً سه‌چهارم از سیاه‌پوستان آمریکایی، به رغم این که از کجا آمده‌اند، و از چه وضعیت اقتصادی یا سوابق تحصیلی‌ برخوردار هستند، بر این باورند.

از این میان ۱۴ درصد می‌گویند که سیاه‌پوست بودن تنها تا حدودی برای هویت آنها مهم است و ۹ درصد نیز می‌گویند که نژادشان برایشان مهم نیست یا تاثیر کمی بر هویت آنها دارد. این امر نشان دهنده تنوع افکار در میان سیاه‌پوستان آمریکایی فارغ از اینکه متولد آمریکا و یا مهاجر باشند دارد و قوم‌ها و ملیت‌های گوناگون در تمام گروه‌های سنی با وابستگی‌های حزبی و سیاسی مختلف را در بر می‌گیرد.

گزارش مرکز تحقیقات پیو در مورد هویت سیاه‌پوستان که روز پنجشنبه منتشر شد، نشان می‌دهد که نژاد در ایالات متحده نقش مهمی در شکل دادن به هویت فرد دارد.

به گزارش آسوشیتدپرس، کیانا کاکس، یکی از محققان و نویسندگان این گزارش می گوید که آنچه که داده‌ها به آنها نشان می‌دهد این است که سیاه‌پوست بودن، فارغ از هر پیشینه یا هر هویتی برای تمام مردم سیاه‌پوست مهم است.

وی گفت: «اکثر مردم سیاه‌پوست، ۷۶ درصد از آنها، گفتند که سیاه‌پوست بودن برای آنها خیلی مهم است.»

شلی اورسلی، استاد دانشگاه «سیتی» در ایالت نیویورک، که خود در این تحقیقات نقش نداشته است، می‌گوید سیاه‌پوست بودن چیزی است که شما از سنین خیلی کم از آن آگاه هستید.

خانم اورسلی که ۲۰ سال در مورد نژاد تدریس کرده ‌است و در حال حاضر رئیس موقت بخش مطالعات سیاه‌پوستان و آمریکاییان لاتین تبار در دانشگاه سیتی است، می‌گوید که کودکان سیاه‌پوست اغلب در مدرسه و مکان‌های دیگر سخت‌تر تنبیه می شوند و والدینشان بیشتر تمایل دارند تا با آنها، از سن کم، درباره خطرات نژادپرستی صحبت کنند.

یک کلیسای سیاه‌پوستان در شهر کمبریج، ماساچوست - آرشیو
یک کلیسای سیاه‌پوستان در شهر کمبریج، ماساچوست - آرشیو

خانم کاکس می گوید گزارش آنها همچنین به این نکته اشاره می‌کند که چطور سیاه‌پوست بودن در بین جوامع سیاه‌پوستان آمریکا مهم است و حس ارتباط آنها را تقویت می‌کند.

بر اساس سرشماری سال ۲۰۲۰، حدود ۴۷ میلیون سیاه‌پوست در ایالات متحده زندگی می کند که تقریباً ۱۴ درصد از جمعیت کل کشور را تشکیل می‌دهد. اکثر بزرگسالان سیاه‌پوست در آمریکا متولد شده‌اند اما بخش فزاینده‌ای یعنی حدود ۱۲ درصد از جمعیت سیاه‌پوستان را مهاجران تشکیل می‌دهند. ۹۰ درصد از مهاجران سیاه‌پوست آمریکا در جزایر کارئیب یا آفریقا متولد شده‌اند.

XS
SM
MD
LG