لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۶

نخستین زن سیاهپوست، به صندلی دیوان عالی ایالات متحده نزدیک‌تر شد


قاضی کتانجی براون جکسون
قاضی کتانجی براون جکسون

کتانجی براون جکسون که گزینه جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای عضویت در دیوان عالی ایالات متحده است، اینک شانس بیشتری برای رسیدن به این جایگاه دارد.

به گزارش آسوشیتدپرس دو تن از سناتورهای جمهوری خواه که در رأی گیری قبلی، مخالف حضور جکسون به عنوان عضو دیوان عالی ایالات متحده بودند، امروز اعلام کردند نظرشان نسبت به این انتصاب، مثبت شده است.

میت رامنی و مورکوفسکی گفته‌اند، فرد مورد نظر رییس جمهوری را تایید خواهند کرد.

با اعلام حمایت این دو سناتور جمهوری‌خواه، میزان آرای موافق و مخالف جکسون در سنا مساوی شده و او به عنوان عضو دادگاه عالی آمریکا، برگزیده خواهد شد.

عضویت در دیوان عالی ایالات متحده یک شغل دائم العمر در بالاترین سطح دستگاه قضایی آمریکا است که طی دو قرن گذشته به طور سنتی در انحصار مردان سفیدپوست بوده و هرگز یک قاضی آفریقایی‌تبار زن، در این سمت خدمت نکرده است.

قاضی جکسون در مورد موضوع جنجالی سقط جنین که در روند تایید نامزدهای اخیر دیوان عالی مورد اختلاف بوده است نیز با اشاره به به نظرات دو قاضی محافظه‌کار دیگر دیوان عالی به تصمیم دادگاه عالی در سال ۱۹۷۳ استناد کرد. این اشاره ناظر به حکم صادرشده موسوم به «رو در برابر وید» است که از حق زن برای خاتمه بارداری و سقط جنین پشتیبانی می‌کند. او گفت که این یک موضوع حل شده است که بارها توسط دادگاه تایید و به آن استناد شده است.

او در صورت تایید سنا، جانشین استفان بریِر، قاضی لیبرالی می‌شود که پس از سه دهه عضویت در دیوان عالی به دلیل بازنشستگی و در سن ۸۳ سالگی از سمت خود کنار می‌رود.

XS
SM
MD
LG