لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۱

ویروس جدید زیکا در یک قدمی شیوع وحشتناک


پژوهشگران هشدار داده‌اند: شیوع جدید ویروس زیکا با یک جهش کاملاً محتمل است. این بیماری در سال ۲۰۱۶ باعث یک وضعیت اضطراری پزشکی در دنیا شد و هزاران نوزاد پس از ابتلای مادرانشان در دوران بارداری دچار آسیب مغزی شدند.

دانشمندان آمریکایی می‌گویند:«کشورهای جهان باید ظرفیت و قابلیت شناسایی جهش‌های جدید زیکا را افزایش دهند.»

نتایج پژوهش آزمایشگاهی که در مجله سل ریپورتس ( Cell Reports ) شرح داده شده، نشان می‌دهد این ویروس می‌تواند به راحتی تغییر کند و تبدیل به انواع جدیدی شود.

دانشمندان می‌گویند این انواع جدید ممکن است در انتقال ویروس حتی در کشورهایی که به دلیل شیوع قبلی زیکا دارای مصونیت شده‌اند، مؤثر باشند.

کارشناسان می‌گویند: این یافته‌ها نشان می‌دهد، ویروس‌هایی غیر از کرونا نیز می‌توانند تهدید محسوب شوند.

زیکا از طریق نیش پشه‌های آئدس منتقل می‌شود که در سراسر قاره آمریکا - به جز کانادا و شیلی که برایشان سرد است و همچنین در سراسر آسیا ‌پیدا می‌شوند.

در حالی که زیکا برای اکثر افراد، منجر به بیماری خفیف می‌شود و عوارض ماندگاری ندارد، اما می‌تواند برای نوزادانی که در رحم مادران مبتلا هستند فاجعه‌بار باشد و به بافت مغزی آنها آسیب بزند.

تیم پژوهشی چندین موش باردار را با ویروس جهش یافته آلوده کرد و به این نتیجه رسید که این ویروس در بارداری، عفونی‌تر و خطرناک‌تر است و شانس زیادی برای آلوده کردن جنین دارد.

پژوهشگران در آزمایشگاه، رفت و آمد زیکا بین پشه‌ها و انسان‌ها را بازسازی کردند.
زمانی که زیکا در آزمایشگاه میان سلول‌های پشه و موش منتقل شد، تغییرات ژنتیکی کوچکی در آن رخ داد که نشان می‌دهد جهش زیکا به گونه‌ای که به ویروس اجازه رشد و گسترش دهد نسبتاً آسان است.
هر چند زیکا بیشتر توسط پشه‌ها منتقل می‌شود، اما می تواند از طریق رابطه جنسی نیز منتقل شود.
تعداد کمی از مردم در اثر زیکا جان خود را از دست می‌دهند و تنها یک نفر از هر پنج نفر مبتلا به این بیماری، علائم نشان می‌دهد.
دانشمندان کار بر روی واکسن زیکا را به ویژه برای محافظت از زنان باردار آغاز کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG