لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۰

پژوهش جدید: استفاده از تلفن‌ همراه خطر ابتلا به تومور مغزی را افزایش نمی‌دهد


آرشیو
آرشیو

نتیجه یکی از جامع‌ترین مطالعات، که در آن بیش از ۸۰۰ هزار زن در بریتانیا شرکت کردند، نشان می‌دهد که خطر ابتلا به تومور مغزی در بین کسانی که از تلفن همراه استفاده می‌کنند و کسانی که از تلفن همراه استفاده نمی‌کنند یکسان است.

این مطالعه که توسط پژوهشگران دانشگاه آکسفورد و آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان انجام شده، به چندین مطالعه پیشین که نشان داده استفاده از تلفن‌های همراه هیچ نوع توموری ایجاد نمی کنند اعتبار بیشتری داده است.

بنا بر گزارش سامانه جهانی ارتباطات سیار (جی‌اس‌ام)، بیش از ۵.۳ میلیارد نفر در کشورهای مختلف صاحب تلفن همراه هستند. این دستگاه ها که میدان‌های مغناطیسی ایجاد می‌کنند، یک دهه پیش توسط آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان، تحت «احتمالاً سرطان‌زا» طبقه‌بندی شدند، چرا که در مطالعه‌ای که بر روی ۵ هزار بیمار انجام شد، احتمال افزایش خطر گلیوما - یک نوع تومور مغزی بدخیم - به دلیل استفاده از تلفن‌های همراه را پیش کشید.

هرچند این تنها گمانه‌زنی بود، و سازمان بهداشت جهانی اشاره کرد که «تا به امروز، تایید نشده‌است که استفاده از تلفن‌ همراه تاثیرات مضری بر سلامتی داشته باشد.»

در آخرین مطالعات دانشگاه آکسفورد، پس از تقریباً ۱۵ سال پیگری، پژوهشگران دریافتند که ۴۲ صدم درصد از شرکت کنندگان به تومور مغزی مبتلا شدند که این شمار در بین کاربران تلفن‌های همراه و افرادی که هرگز تلفن همراه نداشتند، مشابه بود. همچنین، دانشمندان هیچ تفاوت قابل توجهی در افزایش خطر گلیوما، مننژیم، نوروم آکوستیک، یا هر گونه توموری که به استفاده از دستگاه‌های بی سیم مرتبط باشد، نیافتند

نتایج این مطالعه روز چهارشنبه ۳۰ مارس (۱۰ فروردین) درژورنال انستیتوی ملی سرطان منتشر شد.

XS
SM
MD
LG