لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۷

نخستین قاضی سیاه‌پوست زن دیوان عالی: در آمریکا همه چیز ممکن است


کتانجی براون جکسون، خستین زن سیاه‌پوست در دیوان عالی ایالات متحده، به هنگام ایراد نطقی در حیاط جنوبی کاخ سفید. جمعه ٨ آوریل ٢٠٢٢
کتانجی براون جکسون، خستین زن سیاه‌پوست در دیوان عالی ایالات متحده، به هنگام ایراد نطقی در حیاط جنوبی کاخ سفید. جمعه ٨ آوریل ٢٠٢٢

قاضی کتانجی براون جکسون روز جمعه با حضور در کاخ سفید تایید شدن خود به عنوان نخستین زن سیاه‌پوست در دیوان عالی ایالات متحده توسط مجلس سنا را جشن گرفت.

وی در این مراسم گفت که پس از ٢٣٢ سال و ۱۱۵ انتصاب، بالاخره یک زن سیاه‌پوست برای خدمت در دیوان عالی ایالات متحده انتخاب شد.

خانم جکسون با ابراز شادمانی نسبت به تحقق این رویداد تاریخی گفت: «بچه‌هایمان به من می‌گویند که حال بیش از پیش می‌بینند که این جا، در آمریکا، هر چیزی ممکن است.»

در این مراسم جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، نیز در سخنانی با اشاره به وعده خود مبنی بر نامزد کردن یک زن سیاه‌پوست برای احراز کرسی قضاوت در دیوان عالی آمریکا، روز تایید خانم جکسون از سوی سنا را «روز امید، روز پیمان، و روز پیشرفت» خواند.

سنای ایالات متحده روز پنجشنبه قاضی کتانجی براون جکسون را برای عضویت در دیوان عالی آمریکا تایید کرد. سناتورها با ۵۳ رای موافق در برابر ۴۷ رای مخالف به تایید قاضی جکسون رای دادند.

در این رای‌گیری، سناتورها سوزان کالینز، لیزا ماکاسکی، و میت رامنی با پشت کردن به حزب خود و پیوستن به ۵٠ سناتور دموکرات، به تایید قاضی براون جکسون رای مثبت دادند.

XS
SM
MD
LG