لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۷

صفحه آخر: یهودی ستیزی و تئوری توطئه در ایران


صفحه آخر ۲ دسامبر ۲۰۱۶: مقابله با یهودی ستیزی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:54:00 0:00

برنامه هفته گذشته به برادران لاریجانی، و ۶۳ حساب بانکی صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه اختصاص یافت. مهمان برنامه دکتر مهدی خزعلی، در لابه‌لای اظهاراتش گفت خاندان لاریجانی در اصل یهودی‌اند. برای بررسی بیشتر، در برنامه ۱۲ آذر ۱۳۹۵، نظرات دو تن از ایرانیان یهودی ساکن آمریکا در این باره را جویا شدیم.

هفته گذشته، به انگیزه افشاشدنِ ۶۳ حساب بانکی صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه، قسمتِ نخست برنامه به برادران لاریجانی اختصاص یافت. مهمان برنامه دکتر مهدی خزعلی، در نقد ریشه‌ای فساد برادران لاریجانی اشاره کرد که خاندان لاریجانی در اصل یهودی‌اند.

بیژن خلیلی، مؤسس و مدیر «نشر کتاب» در آمریکا این اظهار نظر را نادرست می‌داند و به آن اعتراض دارد:

مهمان دیگر برنامه آقای جورج هارونیان – فعال اجتماعی – فرهنگی جامعه ایرانیان یهودی در آمریکاست. از ایشان سؤال شد یهود‌ستیزی در ایران و حذف حقوق مدنی یهودیان – از جمله عدم برخورداری از حقوق برابر با دیگر شهروندان در ایران از کجا آمد؟ آقای هارونیان چنین پاسخ داد:

آقای هارونیان می‌گوید باید بین یهودیت و یهودیان فرق قائل شد. آنچه که مادر ذهن و زبان مسئولان جمهوری اسلامی و برخی از منتقدان آن می‌بینیم دقیقاً دیدگاه خمینی است در ۱۵ سال قبل از انقلاب. وی در ۱۳ خرداد ۱۳۴۲ در سخنرانی مخالفت با شاه می‌گوید: «به اسرائیل می‌خواهند کارآموز بفرستند. ما چرا باید از یهودی‌ها یاد بگیریم؟ یعنی وی دولت اسرائیل با جمعیتی هشت و نیم میلیون نفری را با یهودیت و دین یهود یکی می‌داند. به گفته آقای خمینی اسرائیلی‌ها شاید از تبار یهود بنی قریظه باشند که امیرالمؤمنین هفتصد نفرشان را یک روزه گردن زد.»

آقای خمینی وقتی به قدرت می‌رسد، می‌گوید همان کاری که امام اول شیعیان با فلان قبیله یهود کرد، ما امروز باید همان کار را با جامعه یهودیان بکنیم. همین دیدگاه را آیت الله خامنه‌ای، رهبر فعلی جمهوری اسلامی هم دارد. وی در سخنرانی ۲۹ تیر ۱۳۷۴ گفت: «دولت بی اصل و نسب؛ دولت جعلی؛ ملتِ دروغی. از اطراف دنیا آدم‌های شریر را گرد آوردند و ملغمه‌ای به اسم اسرائیل درست کردند. این ملّت است؟! هر جا یهودی‌های شریر و خبیثی بودند، در آنجا جمع شدند.»

جمهوری اسلامی یهودیت و یهودیان و صهیونیسم را غالباٌ مترادف با یکدیگر به کار می‌گیرد. آقای هارونیان با اشاره به این که واژه فارسی «صیونیسم»، و نام تپه‌ای است در اورشلیم، صیونیسم را این طور معنی می‌کند: «جنبش ملی‌گرایی یهودیان برای هویت و ملیت خود و برای آن که کشور خودشان را داشته باشند.» وی می‌افزاید زمانی که در قرن نوزدهم جنبش صیونیسم سیاسی آغاز شد، در بسیاری از کشورهای دنیا، ملی‌گرایی از آن برداشت می‌شد.

به گفته آقای هارونیان، «سابقه تاریخی یهودیان در ایران بسیار قدیمی‌تر از سابقه مسلمانان است و حق بیشتری بر گردن این آب و خاک دارند، چرا که یهودیان ۲،۰۰ سال پیش از این در ایران سکونت گزیدند، ولی اسلام تنها ۱،۴۰۰ سال در این کشور سابقه دارد.»

«درباره خدمات یهودیان به فرهنگ و موسیقی ایران باید یادآور شد زمانی که اعراب بر ایران مسلط شدند و موسیقی را حرام کردند، یهودیان نقش مهمی در نقلِ سینه به سینه موسیقی ایرانی داشتند. سلیمان حییم نزدیک به هفتاد سال پیش یک فرهنگ لغات انگلیسی به فارسی تألیف کرد که خدمت بزرگی به ایرانیان در یادگیری زبان، فرهنگ و فنون غرب بود. استاد نی‌داوود برای حفظ و احیای گوشه‌های از یاد رفته موسیقی اصیل ایرانی زحمات زیادی کشید. اینها نمونه‌هایی از خدمات یهودیان ایرانی به فرهنگ کشوری است که عزیزش می‌دارند.»

آقای خلیلی بر این باور است که «ادامه رژیم اسلامی در ایران میسر نیست مگر آن که موزاییک ایران را برهم بزند؛ تفرقه بیاندازند و حکومت کنند. یعنی عناصر مختلفی که موزاییک ایران را می سازد، اختلاف بیاندازند – بگویند که بهایی بد است، مسلمان اهل سنت بد است، دراویش بدند، ... و این تقسیم بندی ها را ادامه بدهند تا بتوانند این حکومت استبدادی و جابرانه را روی پا نگه دارند.»

«در مورد مسأله یهود و یهودیان باید توجه کرد که یهودیت در طول تاریخ، خود به خود تغییر یافته و به موازات زمان پیشرفت کرده و سعی کرده در قوانین باستانی خودش اصلاحاتی انجام دهد. مثلاً قصاص را به این صورت که می‌گوید «دست در برابر دست» مردود دانسته‌اند و گفته‌اند به جای قطع عضو، باید هزینه‌اش پرداخت شود. اگر گفته می‌شود که اسلام برخی از قوانینش را از یهودیت برداشت کرده، متأسفانه اصلاحاتی را که یهودیان در طول زمان در قانون اعمال کردند، نادیده گرفته، و برهمان اصول قدیمی تکیه کرده است. در طول تاریخ کشور اسرائیل، تنها دو نفر اعدام شده‌اند؛ در حالی که اگر قرار بود در این کشور یهودی مذهب، بر طبق نص تورات عمل شود، تا به حال هزاران نفر را اعدام کرده بودند. امروز اسرائیل خود را با دنیای مدرن همگام کرده؛ و حتی تروریست‌هایی که مردم بی‌گناه را در اسرائیل می‌کشند، یعنی قتل نفس کرده‌اند، حکم اعدام نمی‌گیرند.»

«جمهوری اسلامی ایران، اسرائیل را متهم به پاکسازی قومی می‌کند. از زمان تشکیل اسرائیل در ۱۹۴۸ تا به حال، ۱۶۰ هزار فلسطینی در محدوده کشور اسرائیل زندگی می‌کردند. الآن جمعیت آنها به یک میلیون و هشتصد هزار نفر رسیده یعنی یازده برابر شده. اما از زمان انقلابسال ۵۷ ایران به این سو، یبشتر یهودیان ایرانی که شمارشان بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار نفر بوده، به کشورهای دیگر مهاجرت کرده‌اند. وضعیت بهائیان و مسیحیان و دیگران در ایران هم همینطور است. قتل‌های زنجیره‌ای روشنفکران در جمهوری اسلامی ایران، در مورد مسیحیان و یهودیان هم اتفاق افتاده و مصداق پاکسازی قومی است.»

«در مورد صیونیسم هم لازم می‌دانم اشاره کنم که اگر جنبش ملی یهود درست نیست، جنبش های ملی ایرانیان مثل یعقوب لیث و بابک خرمدین و غیره را چطور توجیه می‌کنید؟»

«هفتاد سال پس از پایان جنگ جهانی دوم، رهبران اسلامی ایران مباحثی را مطرح می کنند که هیتلر گفته بود – هیتلر می گفت: «یهودی ها نقشه اداره جهان را دارند و با نابودی یهودیان آرامش و صلح برقرار خواهد شد.» آقایان خمینی و خامنه ای و دیگر مقامات ایران هم الآن می گویند: «با محو اسرائیل، آرامش و صلح اسلامی برقرار خواهد شد.»

« اگر آقای دکتر مهدی خزعلی در خارج از ایران – و در دنیای آزاد چنین صحبت های سخیفی می کردند، حتماً علیه ایشان اعلام جرم می شد. روی سخنم با مردم ایران است: زمانی که بتوانید این گونه افکار آلوده و مریض را از ذهن خودتان پاک کنید و برای اشکالات جامعه گوسفند قربانی پیدا نکنید، آن وقت است که جامعه ایرانی آزاد می شود.»

XS
SM
MD
LG