لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۶

سفیر اسرائیل در سازمان ملل: کاش یک کورش جدید در ایران ظهور کند


سفیر اسرائیل: مقامات کنونی ایران از کوروش درس حقوق بشر بگیرند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

در گرماگرم مخالفت نخست وزیر اسرائیل و اکثریت یهودیان آمریکا با توافق اتمی با ایران، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد در مراسمی برای بزرگداشت یاد کورش کبیر شرکت کرد.

ران پروسور سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد، در مراسمی که دوشنبه شب دهم اوت با همکاری فدراسیون آمریکائیان ایرانی‌تبار یهودی برای بزرگداشت کوروش کبیر به عنوان یکی از پایه گذاران حقوق بشر برگزار شد، شرکت کرد.

او در این مراسم با اشاره به دستورات به ثبت رسیده کورش روی استوانه گلی که از آن به عنوان آموزه‌های حقوق بشر یاد می‌شود، گفت که خوب می شد اگر مقامات کنونی ایران از مقوله حقوق بشر در تاریخ خودشان درس می گرفتند.

آقای پروسور درباره بزرگرداشت کوروش و برگزاری این مراسم به صدای آمریکا گفت «وقتی درباره استوانه کوروش مطلبی می‌خوانم، شخصا در انتظارم که بار دیگر کوروش جدیدی در ایران ظاهر شود و با خود افکار آزاد اندیشانه، مبتنی بر حقوق بشر که ریشه در تمدن شگفت‌انگیز ایران و دستاوردهای بزرگ ایران باستان را دارد، به ارمغان بیاورد.»

سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد در ادامه افزود «من شخصا مشتاقانه به آن آینده‌ای می‌نگرم که چنین کوروشی دوباره بیاید. جهانیان و اسرائیلی‌های بیشماری کوروش را می‌شناسند، در انجیل نامش ذکر شده و جهان او را به خاطر افکار مبتنی بر آزادی یعنی پذیرش انسانها بدون در نظر گرفتن قومیت و مذهب، می‌شناسد.»

منشور گلی دستورات کورش از سوی بسیاری به عنوان نخستین منشور حقوق بشر شناخته می‌شود. در سال ۱۹۷۱ میلادی، سازمان ملل آن را به شش زبان رسمی سازمان منتشر کرد. بدلی از این منشور در مقر سازمان ملل متحد در شهر نیویورک نگهداری می‌شود.

کورش پس از فتح بابل، یهودیان و دیگر اقلیت‌های قومی و مذهبی در بند را آزاد کرد و این اختیار را به آنها داد که به سرزمین خود بازگردند و عبادتگاه‌های خویش را بازسازی کنند. این رویداد در عهد عتیق انجیل ذکر شده است و دستورات کورش در این زمینه در منشور گلی او نیز آمده است.

در مراسم شب گذشته، به تعدادی از مدعوین نیز تمبری منقش به استوانه کوروش، که بهار گذشته توسط دولت اسرائیل منتشر شد، اهدا شد.

فریبرز مختاری استاد روابط بین الملل دانشگاه و یکی از مدعوین مراسم، انتشار تمبر یادبود استوانه کوروش توسط اسرائیل را سمبل افتخار ملل جهان به این شخصیت دانست.

جیسون گوبرمن یکی از مدیران مرکز تاریخ نگاری یهود در شهر نیویورک نیز، که آرشیو بزرگی از تاریخ قوم یهود را گردآوری کرده است، برگزاری این مراسم را نمادی از وجود وجه اشتراک بین ایرانیان و یهودیان دانست.

او گفت «در زمانی که ظاهرا تنش بین مردم ایران و مردم یهود وجود دارد، برگزاری این مراسم و سخن از کوروش، یکی از نمادهایی است که در آن می‌توان نقاط مشترک بین این دو را دید. این نقاط مشترک نمادی از میراث بزرگ بشری است.»

جمهوری اسلامی ایران از بدو تشکیل در سال ۱۳۵۷ موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد. طی این سال ها، تهران از برخی گروه‌هایی که به دنبال ضربه زدن به اسرائیل بوده‌اند، نیز حمایت مالی و معنوی کرده است.

در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، وی بارها هولوکاست یا همان نسل کشی یهودیان در زمان جنگ جهانی دوم را زیر سوال برد.

با روی کار آمدن دولت میانه‌روی حسن روحانی، تهران توانست با جامعه جهانی بر سر برنامه جنجال برانگیز اتمی خود به توافق برسد؛ هر چند بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل کماکان از منتقدان سرسخت این توافق است و تهران را تهدیدی علیه موجودیت اسرائیل می‌داند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG