لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

واتیکان از کاتولیک ها خواست با یهودستیزی مبارزه کنند


واتیکان می گوید کاتولیک ها نباید سعی کنند مذهب یهودیان را تغییر دهند و باید با آنها برای نبرد با یهودستیزی همکاری کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این اقدام که کلیسا را از مناسبات متشنج گذشته دورتر می سازد، جدیدترین گام در مجموعه ای از مقوله هایی مانند حقوق دگرباشان و ازدواج دوباره است که واتیکان یا پاپ فرانسیس برای نشان دادن علاقه خود به مهربان تر و بازتر بودن و دور شدن از سنت های دست و پاگیر گذشته، برداشته اند.

برای مثال، در گذشته کاتولیک ها یهودیان را به دلیل عدم اعتقاد به عیسی مسیح محکوم کرده اند. یهودیان نیز واتیکان را در دوره جنگ جهانی دوم متهم کردند که هولوکاست را نادیده گرفت. واتیکان این اتهام را تکذیب می کند.

سند جدید کمیسیون مناسبات مذهبی با یهودیان بر آموزه های اخیر واتیکان، که دو مذهب در هم آمیحته اند و خداوند هرگز میثاق خود با مردم یهود را لغو نکرده است، تاکید می کند، و می افزاید "بنابر این، کلیسا متعهد است به گسترش مسیحیت به یهودیان، که به یک خدا معتقدند، در شیوه ای متفاوت با نگرش پیروان مذاهب دیگر و دیدگاه های جهانی بنگرد."

بیانیه واتیکان همچنین می گوید کاتولیک ها باید بویژه نسبت به اهمیتی که هولوکاست برای یهودیان دارد حساس باشند، و وعده می دهد "برای خنثی کردن گرایش های ضدیهودی، هر کاری که امکان داشته باشد را با دوستان یهودی مان انجام دهد.»

این بیانیه همچنین تاکید می کند "یک مسیحی هرگز نمی تواند ضدیهود باشد، بویژه به این دلیل که مسیحیت در یهودیت ریشه دارد."

XS
SM
MD
LG