لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۱

آژانس پناهندگان سازمان ملل: مرزهای سودان را باز نگه دارید


آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد روز جمعه از کشورها خواست به دلیل افزایش مرگ و میرکودکان در سودان تا مرزهای خود را به روی افرادی که از درگیری های نظامی این کشور می‌گریزند باز نگه دارند و به درخواست پناهندگی اتباع سودانی پاسخ منفی ندهند.

به گزارش وبسایت آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، خانم الیزابت تان، مدیرحفاظت بین‌المللی این کمیساریا گفت: «اولین درخواست پناهندگان این بود که کشورهای همسایه به غیرنظامیانی که از سودان فرار می‌کنند «بدون تبعیض» اجازه ورود بدهند.»

او گفت که این تصمیم باید در مورد همه اتباع سودانی، اتباع خارجی و پناهندگانی که در سودان نگهداری می‌شوند، و چه «افراد بدون تابعیت، وهمچنین کسانی که گذرنامه یا هر نوع مدرک شناسایی دیگری ندارند» اعمال شود.

از زمان آغاز رویارویی نظامی بین ارتش ملی و شبه نظامیان اصلی رقیب موسوم به نیروهای پشتیبانی سریع‌ در ۱۵ آوریل، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل رویداد‌های تکان‌دهنده‌ای از نقض حقوق بشر، ازجمله حملات علیه شهروندان و خشونت جنسی را گزارش کرده‌اند.

پیشتر فرانس‌پرس نیز در یک خبر فوری گزارش کرد که بر اساس آمارسازمان ملل متحد ۱۹ میلیون نفر در سودان ممکن است در ماه های آینده «دچارناامنی غذایی» شوند.

اخبار گزارش شده ازجنایات گسترده و غارت زیرساخت‌های غیرنظامی - از جمله بیمارستان‌ها و اماکن بشردوستانه - موجب شد که بسیاری از سودانی‌ها مجبور به فرار از کشور شوند.

همچنین تعداد زیادی از غیرنظامیان مجبور به فرار از جنگ شده‌اند، از جمله افرادی که پیشتر درداخل کشور به دلیل درگیری‌های قبلی در سودان آواره شده بودند.

XS
SM
MD
LG