لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۵

درگیری شدید در اطراف پایتخت سودان؛ آتش‌بس باز هم نقض شد


نمایی از خارطوم، پایتخت سودان - آرشیو
نمایی از خارطوم، پایتخت سودان - آرشیو

درگیری‌های شدید در اطراف خارطوم، پایتخت سودان، بامداد پنجشنبه به رغم آتش‌بس یک هفته‌ای که هر دو طرف درگیر با آن موافقت کرده‌ بودند، از سر گرفته شد.

به نظر می‌رسد که هم ارتش سودان و هم گروه شبه‌نظامی «نیروهای واکنش سریع» در تلاش هستند تا مناطق اطراف کاخ ریاست جمهوری و مقر ارتش را در مرکز خارطوم به کنترل خود درآورند.

وزارت امور خارجه سودان جنوبی روز سه‌شنبه اعلام کرده بود که ژنرال عبدالفتاح برهان، فرمانده ارتش و ژنرال محمد حمدان دقلو، فرمانده نیروهای واکنش سریع، با آتش‌بس جدیدی موافقت کرده‌اند.

درگیری‌ها در شرایطی از سر گرفته شد که آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه خواستار پایان جنگ و حمایت بین‌المللی از مردم سودان شد که «با یک فاجعه انسانی» رو‌به‌رو هستند.

او که در یک کنفرانس خبری در نایروبی، پایتخت کنیا، شرکت کرده بود، گفت: «ما فورا به مسیری امن نیاز داریم تا بتوانیم کمک‌ها را بین‌ افرادی که بیشتر به آنها نیاز دارند، توزیع کنیم.»

آقای گوترش بر حفاظت از غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی و نیز احترام به نیروهای امدادرسان و تجهیزات و وسایل‌شان تاکید کرد.

وی با اشاره به نقض مداوم آتش‌بس‌های قبلی از جامعه بین‌المللی خواست که دو ژنرال را تحت فشار قرار دهند که این بار به آتش‌بس احترام بگذارند و آن را اجرا کنند.

دو رهبر آفریقایی نیز از این که درگیری داخلی در سودان ممکن است بر کل منطقه اثر بگذارد، ابراز نگرانی کرده‌اند. سلوا کر، رئیس جمهوری سودان جنوبی، بر لزوم آتش‌بسی طولانی‌تر و اعلام میانجی‌گرانی برای صلح که مورد قبول هر دو طرف باشند، تاکید کرد.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، هم اعلام کرد که از مذاکره بین جناح‌های رقیب حمایت می‌کند ولی مراقب است که در مسائل داخلی سودان دخالت نکند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل این هفته اعلام کرد که به دلیل این درگیری، دست کم ۳۳۴ هزار تن در داخل سودان آواره شده و ۱۰۰ هزار تن از این کشور فرار کرده‌اند.

این نهاد بین‌المللی هشدار داد که این درگیری می تواند باعث فرار بیش از ۸۰۰ هزار تن از این کشور به کشورهای هم‌مرزش، از جمله چاد، سودان‌ جنوبی، جمهوری‌ آفریقای مرکزی، مصر و اتیوپی شود.

به گزارش خبرگزاری‌ها، مارتین گریفیتس، رئیس امور بشردوستانه سازمان ملل، روز چهارشنبه را در بندر سودان گذراند؛ جایی که او و فولکر پرتس، رئیس دفتر سازمان ملل در سودان، تلفنی با ژنرال‌ها برهان و داگالو گفتگو کردند.

مارتین گریفیتس گفت که به دنبال دریافت تعهد از هر دو جناح درگیر برای تضمین امنیت کمک‌های بشردوستانه، امدادگران و تدارکات آنان، حتی در زمانی که آتش‌بس رسمی وجود ندارد، است.

اکنون به دلیل ناامنی، بیشتر عملیات کمک‌رسانی کاهش یافته یا به حالت تعلیق درآمده‌اند. شورای پناهندگان نروژ روز چهارشنبه اعلام کرد که یکی از داوطلبان سودانی این نهاد در شهر ناآرام «جنینا» در غرب دارفور کشته شده است.

غارت و سرقت نیز عملیات کمک‌رسانی را با مشکل مواجه کرده است. برنامه جهانی غذا روز چهارشنبه از غارت ۱۷ هزار تن مواد غذایی از انبارهایش در سودان خبر داد. این سازمان همچنین اعلام کرد که قصد دارد در روزهای آینده به ۳۸۴ هزار تن کمک غذایی ارائه کند.

فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر هم روز پنجشنبه اعلام کردند که یک درخواست اضطراری در حمایت از جمعیت هلال احمر سودان برای ارائه کمک به ۲۰۰ هزار تن را مطرح کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG