لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۱

نقض آتش‌بس در سودان؛ درگیری برای سومین هفته ادامه یافت


نمایی از یک خودروی آسیب دیده، خارطوم شمالی، سودان - آرشیو
نمایی از یک خودروی آسیب دیده، خارطوم شمالی، سودان - آرشیو

گروه‌های نظامی درگیر در سودان با از سر گیری درگیری‌ها در روز یکشنبه، یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم کردند. به این ترتیب، درگیری دو طرف برای سومین هفته ادامه یافت.

درگیری‌های نظامی در سودان علیرغم هشدارها درباره افتادن کشور به ورطه جنگ داخلی فاجعه‌بار ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، از زمان آغاز درگیری بین ارتش سودان و نیروهای موسوم به «نیروهای پشتیبانی سریع» در ۲۶ فروردین (۱۵ آوریل)، صدها تن کشته و هزاران تن زخمی شده‌اند. این دو گروه بر سر قدرت می‌جنگند.

«نیروهای پشتیبانی سریع» اعلام کرد یک توافقنامه رسمی آتش‌بس که قرار بود نیمه شب منقضی شود، «در پاسخ به درخواست‌های بین المللی، منطقه‌ای و محلی» به مدت ۷۲ ساعت دیگر تمدید می‌شود. اما ارتش سودان هیچ اظهارنظر فوری در این باره نداشت.

بر این اساس، به رغم آتش‌بس‌هایی که با میانجی‌گری‌های مختلف از جمله میانجی‌گری آمریکا بدست آمده بود، درگیری دو طرف در سودان ادامه یافته است.

یک خبرنگار رویترز گفت وضعیت در خارطوم، پایتخت سودان، صبح روز یکشنبه به نسبت آرام بود اما عصر شنبه درگیری‌های شدیدی در نزدیکی مرکز شهر گزارش شد.

ارتش سودان روز یکشنبه گفت که کاروان‌های نیروهای پشتیبانی سریع را که از غرب به سمت خارطوم حرکت می‌کردند، منهدم کرده است.

به گفته نیروهای پشتیبانی سریع، ارتش سودان از توپخانه و هواپیماهای جنگی برای حمله به مواضع آن نیرو در تعدادی از مناطق در استان خارطوم استفاده کرده است.

درگیری‌های خونین در سودان باعث فرار ده‌ها هزار تن از مرزهای سودان شده و هشدارهایی را درباره احتمال تجزیه این کشور به همراه داشته است که می‌تواند این منطقه ناآرام را بی‌ثبات‌تر کند.

XS
SM
MD
LG