لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۲

آغاز تخلیه آمریکایی‌ها از مناطق جنگی در سودان


درگیری‌ها در سودان
درگیری‌ها در سودان

صدها آمریکایی روز شنبه در اولین عملیات تخلیه که توسط ایالات متحده در سودان انجام شد پس از طی مسافتی طولانی در حالی که پهپادهای مسلح از آنها مراقبت می‌کردند، به بندری در سودان رسیدند.

به گفته مقامات ایالات متحده پهپادهای مسلح آمریکایی که چندین روز مسیرهای تخلیه زمینی را رصد کرده بودند، کاروانی از اتوبوس‌های حامل ۲۰۰ تا ۳۰۰ آمریکایی را در مسیر ۸۰۰ کیلومتری‌شان به بندر سودان، که مکانی نسبتا امن محسوب می‌شود، همراهی کردند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با تاکید بر این که این کاروان حامل شهروندان آمریکا، افراد محلی شاغل در ایالات متحده، و شهروندان کشورهای متحد آمریکا بود، بار دیگر به آمریکایی‌ها هشدار داد که «به سودان سفر نکنند.»

به گفته وزارت امور خارجه آمریکا هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده برای نظارت بر امنیت انتقال زمینی صدها آمریکایی به منطقه فرستاده شده‌اند.

تخلیه زمینی شش روز پس از آن انجام شد که نیروهای عملیات ویژه ایالات متحده برای مدت کوتاهی به خارطوم پرواز کردند تا کارکنان آمریکایی در سفارت و دیگر پرسنل دولت ایالات متحده را به مکانی امن منتقل کنند.

بیش از ده‌ها کشور دیگر قبلاً با استفاده از ترکیبی از هواپیماهای نظامی، کشتی‌های نیروی دریایی، و پرسنل زمینی اقدام به تخلیه شهروندان خود از خارطوم کرده بودند.

از زمان آغاز درگیری در ۱۵ آوریل بین دو ژنرال رقیب، ایالات متحده به شهروندان خود هشدار داد که باید راهی برای خروج از این کشور بیابند.

در تهیه این مطلب از گزارش آسوشیتدپرس استفاده شده است

XS
SM
MD
LG