لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۷

غارت کامیون‌های کمک‌رسانی در سودان؛ سازمان ملل خواهان «عبور ایمن» محموله‌های امدادی شد


نمایی از خارطوم، ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲
نمایی از خارطوم، ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

مارتین گریفیتس، مسئول کمک‌های بشر دوستانه سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه گفت که در پی غارت شش کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه و نقض آتش‌بس جدید، به دنبال گرفتن تضمین برای ارسال ایمن این کمک‌ها است.

او در مصاحبه‌ای ویدیوئی با خبرنگاران گفت که شش کامیون که به سمت منطقه غربی دارفور می‌رفتند، به رغم اطمینان داشتن از ایمنی راه، در مسیر غارت شده‌اند و ادامه داد: «ما خواستار یک تعهد قاطع و کلی در مورد ایمنی راه کمک‌رسانی هستیم.»

جناح‌های متخاصم با برقراری آتش‌بس هفت روزه جدیدی موافقت کرده اند اما هنوز صدای حملات هوایی در خارطوم، پایتخت سودان، شنیده می‌شود.

آقای گریفیتس گفت که تنها درخواست سازمان ملل، امکان جابجایی تدارکات بشردوستانه و غیرنظامیان است و تاکید کرد: «ما این کار را، حتی بدون آتش‌بس، در هر کشور دیگری انجام می‌دهیم.»

در سومین هفته نبرد میان ارتش سودان و گروه شبه نظامی «نیروهای واکنش سریع» برای به دست گرفتن قدرت در سودان، صدها تن در خارطوم، یکی از بزرگترین شهرهای آفریقا، کشته شده‌اند. روز سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت، وزارت بهداشت سودان تعداد کشته‌شدگان را ۵۵۰ تن و تعداد مجروحان را نزدیک به ۵ هزار تن اعلام کرد.

این درگیری‌ها که در اثر آن، صدها هزار تن از مردم منطقه مجبور به فرار شده‌اند، باعث ایجاد یک بحران بشردوستانه شده است.

دولت‌های خارجی تمام شهروندان خود را از سودان فرا خوانده‌اند و در حال انتقال آنها به کشورهایشان هستند.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، وضعیت در سودان را «شکننده» توصیف کرده است.

در تنظیم این مطلب از گزارش رویترز استفاده شده است

XS
SM
MD
LG