لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۴

آغاز سومین هفته جنگ در سودان؛ خارطوم صحنه حملات هوایی و توپخانه‌ای است


تداوم درگیری‌ها در خارطوم، پایتخت سودان، به رغم تمدید ٧٢ ساعته آتش‌‌بس. جمعه ٨ اردیبهشت ۱۴۰۲
تداوم درگیری‌ها در خارطوم، پایتخت سودان، به رغم تمدید ٧٢ ساعته آتش‌‌بس. جمعه ٨ اردیبهشت ۱۴۰۲

بامداد روز شنبه ٩ اردیبهشت با ورود جنگ سودان به سومین هفته، شهر خارطوم پایتخت این کشور صحنه حملات هوایی و توپخانه‌ای است.

اگرچه نیروهای ارتش به رهبری ژنرال عبدالفتاح البرهان و «نیروهای پشتیبانی سریع» به رهبری محمد حمدان دگالو پنجشنبه شب با تمدید ٧٢ ساعته آتش‌بس موافقت کرده بودند، اما روز جمعه خارطوم و دو شهر مجاور آن یعنی بحری و ام‌درمان صحنه حملات هوایی، توپخانه‌ای، و شلیک تانک‌ها بود.

جنگ داخلی سودان علاوه بر کشته و زخمی و آواره کردن هزاران شهروند این کشور، بار دیگر آتش جنگ را در دارفور غربی که به مدت دو دهه صحنه جنگی خونین بود، شعله‌ور کرده است.

ارتش سودان با استفاده از جت‌های جنگنده و پهپادها «نیروهای پشتیبانی سریع» را در محلات مختلف خارطوم هدف حملات خود قرار می‌دهد و این مساله سبب شده بسیاری از ساکنان پایتخت با کمبود غذا، سوخت، آب، و برق مواجه شوند.

طی دو هفته گذشته، بیش از ۵۰۰ غیرنظامی و نظامی سودانی در نتیجه درگیری‌های مرگبار میان نیروهای ارتش و «نیروهای پشتیبانی سریع» جان خود را از دست داده‌اند و بیش از ۴ هزار و ۲۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

همچنین آمارهای سازمان ملل حاکی از آن است که بیش از ۷۵ هزار سودانی طی هفته نخست درگیری‌ها از خانه و کاشانه خود فرار کرده‌اند و تنها ۱۶ درصد بیمارستان‌های پایتخت این کشور به صورت عآدی عملیاتی هستند. هزاران شهروند دیگر نیز با عبور از مرزهای کشور خود به کشورهای همسایه پناه برده‌اند.

به موازات گسترش درگیری‌ها، دولت‌های خارجی نیز اقدام به تخلیه شهروندان خود از طرق دریایی، هوایی، و زمینی از سودان کرده‌اند.

این در حالی است که طرف‌های درگیر در جنگ یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم می‌کنند.

درگیری‌های خونین در سودان از شنبه ۲۶ فروردین بین ارتش و شبه‌نظامیان مشهور به «نیروهای پشتیبانی سریع» آغاز شد. قرار بود «نیروهای پشتیبانی سریع» که از شبه‌نظامیان سابق دارفور تشکیل شده‌اند، در ارتش سودان ادغام شوند اما این روند به درگیری خونین منجر شده است.

XS
SM
MD
LG