لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

آخرین وضعیت پرونده «احمدرضا جلالی»، پزشک زندانی در ایران در گفتگو با همسرش


احمد رضا جلالی پزشک زندانی در کنار همسر خود ویدا مهران‌نیا
احمد رضا جلالی پزشک زندانی در کنار همسر خود ویدا مهران‌نیا

همسر «احمدرضا جلالی»، پزشک زندانی ایرانی- سوئدی می‌گوید با وجود سومین درخواست وکیل مبنی بر اعاده دادرسی، تغییری در پرونده آقای جلالی حاصل نشده است.

ویدا مهران‌نیا همسر احمدرضا جلالی، پزشک زندانی روز چهارشنبه ۱۷بهمن به صدای آمریکا گفت: احمدرضا جلالی وضعیت جسمی مناسبی ندارد و به دلیل بیمارهای متعدد مانند کم خونی و فتق ۳۰کیلو گرم وزن خود را از دست داده است.

او به صدای آمریکا گفت با وخیم شدن وضعیت جسمی آقای جلالی در تاریخ ۲۷ آبان مسئولین زندان شبانه او را به بیمارستان طالقانی تهران منتقل می‌کنند و روز بعد پس از جراحی، با آنکه نیاز به مراقبت داشته است به بند۴ زندان اوین منتقل می‌شود و همین امر باعث شده که بخیه‌ها باز شود و آقای جلالی نیاز به عمل مجدد داشته باشد.

به گفته ویدا مهران‌نیا بر اساس آزمایش‌های خون گرفته شده از احمدرضا جلالی و معاینه متخصص داخلی در بهداری زندان، مغز استخوان به شدت آسیب دیده و مشکوک به بیماری سرطان خون است.

او گفت روز یکشنبه ۱۳ آبان قرار بود احمدرضا جلالی را برای معالجه به بخش بیمارهای سرطانی یکی از بیمارستان‌های تهران منتقل کنند که مسئولین زندان از اعزام او به بیمارستان خودداری کردند.

از سوئد تا اوین

آقای جلالی که دارای اقامت موقت در سوئد بوده و با چند دانشگاه اروپایی همکاری می‌کرد، حدود دو سال پیش هنگامی که به دعوت دانشگاه تهران به ایران سفر کرد، دستگیر و زندانی شد. او در ویدئویی که بهمن ماه گذشته از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد اعتراف کرد که اطلاعات مربوط به دو دانشمند هسته‌ای ترور شده ایران را در اختیار دستگاه جاسوسی اسرائیل قرار داده است. این در حالی است که پیشتر ایران یک نفر دیگر را به اتهام ترور این دانشمندان اعدام کرده بود.

دادگاه انقلاب ایران، آقای جلالی را به اتهام انتقال اطلاعات محرمانه به موساد در اوج فعالیت برنامه هسته‌ای ایران، به مجازات اعدام محکوم کرد و دیوان عالی نیز درخواست بازبینی در حکم را ظرف کمتر از یک ساعت رد کرد. وکیل او اما خواستار رسیدگی دوباره به پرونده شده است.

حکم اعدام آقای جلالی و پخش اعترافات او انتقاد نهادهای حقوق بشری و کارشناسان سازمان ملل در امور حقوق بشر را در پی داشت.

جزئیاتی دیگر درباره پرونده آقای جلالی به نقش از همسرش

ویدا مهران‌نیا گفت: «احمدرضا جلالی بی‌گناه است و سه سال است که من و فرزندانم با او ملاقاتی نداشته‌ایم. ما از مسئولین ایران درخواست می‌کنیم که پرونده او را بازبینی مجدد کنند، امیدواریم آزاد شود و نزد خانواده برگردد.»

خانم مهران‌نیا به صدای آمریکا گفت وزارت امور خارجه کشور سوئد در این مدت پیگیر پرونده آقای جلالی بوده و چندین بار سفیر سوئد در ایران درخواست ملاقات با او را داشته که با آن موافقت نشده است.

او گفت دولت‌های، ایتالیا و بلژیک نیز درخواست بازبینی پرونده احمدرضا جلالی را از دولت ایران داشته‌اند اما تا به امروز به درخواست آنها نیز پاسخی داده نشده است.

همچنین در سال جاری ۱۲۴ نفر از برندگان جوایز صلح نوبل با ارسال نامه‌ای به آقای خامنه‌ای آزادی احمدرضا جلالی از رهبر ایران درخواست کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG