لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۳

نامه ۷۵ برنده جایزه نوبل: احمدرضا جلالی پژوهشگر زندانی را آزاد کنید


قوه قضائیه ایران آقای جلالی را به اعدام محکوم کرده است.
قوه قضائیه ایران آقای جلالی را به اعدام محکوم کرده است.

هفتاد و پنج برنده جایزه نوبل در نامه ای از حکومت ایران خواسته اند احمدرضا جلالی، پژوهشگر پزشکی فجایع و بلایای طبیعی، را که ماه گذشته به مرگ محکوم شد آزاد کند. این نامه تازه ترین و جدی ترین اعتراض جامعه علمی جهان به صدور این حکم اعدام است.

«هفته نامه علمی نیچر» نوشت:‌نامه به تاریخ هفدهم نوامبر خطاب به غلامعلی خوشرو، سفیر ایران در سازمان ملل متحد، نوشته شده و ۲۱ نوامبر علنی و رسانه ای شد.

این برندگان جوایز نوبل نسبت به وضعیت جلالی ابراز نگرانی کرده، دادگاه او را ناعادلانه و ناقص عنوان می کنند و از جمهوری اسلامی می خواهند اجازه دهد او به سوئد بازگردد.

این نامه به امضای برندگان مطرح نوبل از جمله هارولد وارموس مدیر پیشین «انستیتو ملی سلامت آمریکا»، و آندره گایم فیزیکدان مستقر در دانشگاه منچستر بریتانیا، رسیده است.

امضاء کنندگان این نامه نوشته اند: «به عنوان اعضای گروهی از مردم و سازمان هایی که به وصیت آلفرد نوبل عمیقا خود را به بهبود آینده بشریت متعهد می دانند، نمی توانیم وقتی زندگی و کار پژوهشگری از خود گذشته چون احمدرضا جلالی، متخصص پزشکی فجایع، با حکم مرگ تهدید شده است، ساکت بنشینیم.»

احمدرضا جلالی، پژوهشگر و پزشک ایرانی مقیم سوئد با اتهامات امنیتی از اردیبهشت ماه سال گذشته در بازداشت به سر می برد.

ویدا مهران‌نیا، همسر آقای جلالی سال گذشته در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که آقای جلالی از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شده و چندین بار در زندان اوین در اعتراض به ادامه بازداشت غیرقانونی، بلاتکلیفی و اعمال فشارهای روحی و روانی دست به اعتصاب غذا زده است.

مقام های قضایی ایران او را به اعدام محکوم کرده اند و ادعا کرده اند جرم آقای جلالی مرتبط با ترور دانشمندان هسته ای است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG