لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۹

«دیده‌بان حقوق بشر»: کارنامه حقوق بشری ایران سیاه‌تر از قبل شده است


در اعتراض های اخیر صدها معترض به زندان اوین برده شدند.
در اعتراض های اخیر صدها معترض به زندان اوین برده شدند.

یک نهاد حقوق بشری معتبر می گوید حکومت ایران در سال میلادی ۲۰۱۷ کارنامه بی سابقه‌ای از سرکوبگری و نقض حقوق بشر، از جمله در موارد مربوط به آزادی بیان و ابراز عقیده، محاکمات عادلانه، برابری جنسیتی و آزادی مذهب از خود بجا گذاشته است.

گروه بینی المللی دیدبان حقوق بشر، در گزارش امسال خود در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران که امروز منتشر شد، ضمن این نتیجه گیری، می گوید عوامل سرکوبگر در نیروهای امنیتی، قوه قضائیه، و نهادهای غیر منتخب حکومتی، نظیر شورای نگهبان به چنگ اندازی خود بر سیاست گذاری ها و نیز سرکوبی حقوق بشر ادامه دادند.

دیدبان حقوق بشر می گوید نیروهای امنیتی و اطلاعاتی دهها روزنامه نگار، چهره های سرشناس در اتحادیه های کارگری، و فعالان در رسانه های اجتماعی را احضار، بازداشت و شکنجه کردند.

در این گزارش به چندین مدافع و فعال حقوق بشر، از جمله نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر کماکان در زندان نگاه داشته شده اند. دادگاههای انقلاب چندین فعال سیاسی و شماری از ایرانیان دارای تابعیت های خارجی را با وارد ساختن اتهام هائی مبهم علیه امنیت ملی، به مجازات های طولانی حبس محکوم کردند، که با حقوق مشروع و قانونی آنها در تضاد است.

«سارا ویتسون» مدیر بخش خاورمیانه ای دیدبان حقوق بشر می گوید نیروهای امنیتی و اطلاعاتی دهها روزنامه نگار، چهره های سرشناس در اتحادیه های کارگری، و فعالان در رسانه های اجتماعی را احضار، بازداشت و شکنجه کردند.

گزارش «دیده‌بان حقوق بشر» از «بدترین و بی سابقه ترین» کارنامه جمهوری اسلامی ایران

وی می گوید سیاست گذاران در ایران کاملا روشن ساخته اند که برطرف ساختن موارد متعدد نقض حقوق بشر در دستور کارشان نیست و مقاماتی که مرتکب نقض حقوق بشر می شوند و دیگرانی که علیه نقض حقوق بشر هیچگونه اقدامی انجام نمی دهند، مسئول وضعیت بد حقوق بشر در ایرانند.

دیدبان حقوق بشر در گزارش خود، همچنین به گزارشهای دیگر گروه های حقوق بشری نیز شاره کرده؛ از جمله درباره اعدام دست کم ۴۷۶ نفر، صدور حکم اعدام برای چهار نفری که در ایام کودکی مرتکب جرائمی شده اند و صدور حکم اعدام برای احمدرضا جلالی، پزشک سوئدی ایرانی تبار به اتهام جاسوسی.

نگاهی به ۹۰ کشور

دیدبان حقوق بشر در گزارش سالانه اش از وضعیت حقوق بشر در بیش از ۹۰ کشور جهان را منتشر کرد. این نهاد بین المللی در این گزارش به سوی رهبران سیاسی جهان برای مبارزه علیه آنچه دستور کار پوپولیست های خودکامه عنوان شده، دست یاری دراز کرده است.

«کنت رُس» مدیر اجرایی دیدبان حقوق بشر در این گزارش، پوپولیست ها را به تلاش برای جایگزین کردن دموکراسی و دولت های منتخب با برداشت خود از آنچه خواست عموم عنوان می کنند، متهم کرده است.

در گزارش دیدبان حقوق بشر به انتخابات ریاست جمهوری فرانسه بعنوان نمونه ای بارز مبارزه علیه دستور کار پوپولیستی اشاره شده است.

دیدبان حقوق بشر در گزارش سالانه خود از آنچه سیاست های ضد مهاجرت پرزیدنت ترامپ خوانده انتقاد کرده و از اتحادیه اروپا بخاطر ایستادگی در مقابل دولت های مجارستان و لهستان که آن ها را دولت های پوپولیستی و خودکامه توصیف می کند، تقدیر کرده است.

با اینحال در گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر از اتحادیه اروپا بخاطر عدم واکنش به سرکوب های سیاسی در ترکیه و چشم پوشی بروکسل از تضعیف دموکراسی در ترکیه توسط رجب طیب اردوغان در ازای کمک آنکارا به حل بحران پناهجویان، انتقاد شده است.

سازمان دیدبان حقوق بشر در پایان گزارش خود تاکید کرده است درس های آموخته از سال قبل ضرورت حمایت از حقوق بشر در مقابل تهدیدهای ناشی از پوپولیسم در سال پیش رو را ایجاب می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG