لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۳

ایران دوباره اعتراف یک متهم بدون وکیل و حق ملاقات را در تلویزیون پخش کرد


عکسی از گزارش تلویزیون ایران که از اعترافات پزشک احمدرضا جلالی پخش شد.
عکسی از گزارش تلویزیون ایران که از اعترافات پزشک احمدرضا جلالی پخش شد.

تلویزیون دولتی ایران فیلمی از اعترافات احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی متهم به جاسوسی برای اسرائیل را به نمایش گذاشته است.

این فیلم در حالی روز یکشنبه ۲۶ آذر از تلویزیون پخش شد آقای جلالی پیشتر به خانواده خود اعلام کرده بود برای اعتراف در زندان زیر فشار قرار دارد.

آقای جلالی بهار سال گذشته هنگامی که به دعوت دانشگاه تهران به ایران سفر کرد، دستگیر و زندانی شد. او در ویدئویی که یکشنبه شب از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد اعتراف کرد که اطلاعات مربوط به دو دانشمند هسته‌ای ایران را در اختیار دستگاه جاسوسی اسرائیل قرار داده است. این در حالی است که پیشتر ایران یک نفر دیگر را به اتهام ترور این دانشمندان اعدام کرده بود.

دادگاه انقلاب ایران، آقای جلالی را به اتهام انتقال اطلاعات محرمانه به موساد در اوج فعالیت برنامه هسته‌ای ایران، به مجازات اعدام محکوم کرده است.

آقای جلالی پیشتر گفته بود بازجویان ایرانی او را به اعتراف در جلوی دوربین وادار کرده‌اند و دلیل برخورد ایران با او، خودداری جلالی از جاسوسی برای جمهوری اسلامی ایران هنگام اقامت و اشتغالش در اروپا است.

همسر این پزشک فعال در حوزه مدیریت بحران درباره فشارهای بازجویان و دستگاه قضایی برای گرفتن اعتراف از او «به رادیو فردا» گفت که آقای جلالی در سه ماه انفرادی تنها اجازه داشت ماهی یکبار آن هم به صورت یک دقیقه با خانواده خود صحبت کند.

او برای ماهها به وکیل دسترسی نداشت اما همزمان برای اعتراف تحت فشار قرار داشت.

به گفته همسر آقای جلالی، ماموران او را تهدید کرده بودند که فرزندانش را خواهند کشت اما در صورت اعتراف او را آزاد خواهند کرد.

اعترافات تلویزیونی آقای جلالی یک هفته پس از آن پخش شد که دیوان عالی حکم اعدام او را تایید کرد.

پس از تایید این حکم، سازمان عفو بین‌الملل به آن اعتراض کرد و در گزارشی نوشت که بررسی حکم اعدام آقای جلالی به صورت شتابزده، پشت درهای بسته و بدون دریافت آخرین دفاع وکیل این متهم صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش، وکیل آقای جلالی بدون اینکه فرصت دفاعیه داشته باشد با خبر شد که شعبه یک دیوان عالی کشور رای اعدام آقای جلالی را تایید کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG