لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۶

اعتراض عفو بین الملل به تایید حکم اعدام احمدرضا جلالی در دیوان عالی


در پی تایید حکم اعدام احمدرضا جلالی از سوی دیوان عالی ایران، عفو بین‌الملل روند رسیدگی به پرونده این زندانی در دیوان عالی را شتابزده و محکوم کرد.

عفو بین‌الملل در گزارشی که سه شنبه ۲۱ آذر منتشر کرد نوشت که بررسی حکم اعدام آقای جلالی به صورت شتابزده، پشت درهای بسته و بدون دریافت آخرین دفاع وکیل این متهم صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش، سه روز پیش وکیل آقای جلالی با خبر شد که شعبه یک دیوان عالی کشور رای اعدام آقای جلالی را تایید کرده بدون اینکه فرصت دهد آخرین دفاعیه ارائه شود.

مگدلنا مغربی معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقا سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به این اقدام دیوان عالی ایران گفت: «این اقدام نه تنها تجاوز به حق قانونی آقای جلالی برای داشتن یک دادگاه منصفانه است بلکه تجاوز به حق او برای زندگی است. به نظر می‌رسد مقام‌های جمهوری اسلامی ایران به عمد مانع بررسی واقعی پرونده آقای جلالی شده‌اند.»

این مقام عفو بین‌الملل گفت که مقام‌های ایران باید فوری حکم اعدام آقای جلالی را نقض کرده و به او اجازه دفاع و امکان رسیدگی واقعی به پرونده اش را بدهند.

آقای جلالی که پزشک است و از سال ۱۳۸۸ مقیم سوئد است، به دعوت دانشگاه تهران به ایران سفر کرد اما از اردیبهشت ماه سال گذشته بازداشت شد.

قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران به دلیل آنچه «دادن اطلاعاتی به اسرائیل که منجر به ترور دو دانشمند هسته‌ای ایران شد»، او را محکوم به اعدام کرده است.

پیشتر دادستان تهران، گفته بود: «این فرد دیدارهای متعددی با ماموران موساد داشته و در ازای دریافت پول و اقامت سوئد، اطلاعات حساسی درباره سایت‌های نظامی و هسته‌ای ایران به آنها داده است.»

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر به شرایط بازداشت و محاکمه آقای جلالی اعتراض کردند.

خبرگزاری‌های ایران یکی از اقدامات این متهم را «اعلام نشانی و برخی مشخصات سی نفر از افراد شاخص پروژه‌های تحقیقاتی، نظامی و هسته‌ای» اعلام کرده‌اند؛ از جمله مجید شهریاری و مسعود علی‌محمدی که به ترور و کشته شدن آنها منجر شد. این در حالی است که پنج سال پیش جمهوری اسلامی «مجید جمالی فشی» را به اتهام ترور پرونده ترور این دانشمندان هسته ای، اعدام کرده بود.

ویدا مهران‌نیا، همسر آقای جلالی سال گذشته در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که آقای جلالی از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شد و چندین بار در زندان اوین در اعتراض به ادامه بازداشت غیرقانونی، بلاتکلیفی و اعمال فشارهای روحی و روانی دست به اعتصاب غذا زد.

به گفته همسر این پزشک، در جلسه بازپرسی روز ششم دی ماه، بازپرس آقای جلالی را تهدید به اعدام کرد و گفت که او را به زندان رجایی شهر کرج و بند زندانیان اعدامی منتقل می‌کند.

احمد رضا جلالی دکترای خود را از دانشگاه کارولینسکا استکهلم سوئد دریافت کرده است. او تا پیش از بازداشت، به عنوان پژوهشگر مدیریت بحران با دانشگاه پیه مونته ایتالیا همکاری می‌کرد. او با اقامت تحصیلی پنج ساله در سوئد زندگی می‌کرد و برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی هر شش ماه یکبار به ایران سفر می‌کرد.

همسر آقای جلالی به صدای آمریکا گفته بود که آقای جلالی ماهها پس از بازداشت به وکیل دسترسی نداشت و اجازه تماس با خانواده خود را نیز نیافت. یک سال پس از بازداشت او نیز خبر رسید که دستگاه قضایی ایران وکلای پیشنهادی آقای جلالی را نپذیرفته و رد کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG