لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

احتمال گسست در کابینه جنگ اسرائیل؛ گانتز روز شنبه خروج حزبش از ائتلاف با دولت نتانیاهو را اعلام می‌کند


 بنی گانتز/ بنیامین نتانیاهو
بنی گانتز/ بنیامین نتانیاهو

برخی رسانه‌ها می‌گویند بنی گانتز، عضو کابینه جنگ اسرائیل، روز شنبه ۱۹ خرداد در یک سخنرانی خروج حزبش را از این کابینه اعلام خواهد کرد.

دفتر گانتز اعلام کرده که او شامگاه شنبه ۱۹ خردادماه پس از انتشار یک بیانیه مطبوعاتی، پایان همراهی حزبش با دولت بنیامین نتانیاهو را اعلام خواهد کرد.

بنی گانتز عضو کنونی کابینه جنگ اسرائیل سه هفته پیش از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، خواسته بود تا تاریخ ۱۹ خرداد با طرحی برای غزه در دوران پس از جنگ جاری موافقت کند. او تهدید کرد که در صورت عدم ارائه چنین طرحی، از ائتلاف خارج خواهد شد.

حزب میانه‌گرای بنی گانتز، روز پنجشنبه ۱۷ خرداد هم پیشنهاد داد تا نمایندگان پارلمان اسرائیل برای انحلال پارلمان رای‌گیری کنند. هرچند مشخص نیست که پیشنهاد او برای برگزاری انتخابات زودهنگام از حمایت کافی در پارلمان برخوردار باشد

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل نیز پیشتر در سخنانی گفته بود با طرح اداره غزه از سوی اسرائيل در دروان پس از جنگ غزه مخالفت می‌‌کند. او نیز از نتانیاهو خواسته تا طرحی را برای اداره غزه بعد از جنگ ارائه بدهد.

پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر سال گذشته حماس به اسرائیل که منجر به کشته‌شدن ۱۲۰۰ تن و گروگان گرفته شدن بیش از ۲۵۰ تن دیگر شد، اسرائیل تهاجم به غزه را با هدف نابودی این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی و بازگرداندن گروگان‌ها آغاز کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بارها بر ادامه جنگ تا نابودی کامل حماس تاکید کرده است.

او در اختلافی آشکار با سران برخی کشورهای غربی از جمله ریاست جمهوری ایالات متحده مخالف اداره غزه پس از جنگ به دست گروههای فلسطینی است و اصرار دارد «حتی برای مدتی مشخص» اداره این باریکه و نظارت نظامی بر آن از طریق اسرائیل انجام شود.

XS
SM
MD
LG