لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

دفتر نتانیاهو اولتیماتوم گانتز را رد کرد؛ شرایطی که او تعیین کرده، معنای روشنی دارند: پایان جنگ و شکست برای اسرائیل


دفتر نخست‌وزیری اسرائیل تهدید بنی گانتز برای خروج از دولت را رد کرده و اعلام کرده است شرایطی که بنی گانتز تعیین کرده، حرف‌های بی‌اساسی هستند که معنای روشنی دارند: «پایان جنگ و شکست برای اسرائیل، ترک بیشتر گروگان‌ها، باقی ماندن حماس به قوت خود و تأسیس دولت فلسطینی.»

این بیانیه، همچنین از گانتز پرسید که آیا مصمم است گردان‌های حماس را نابود کند؟ با ورود تشکیلات خودگردان فلسطین به غزه مخالف باشد؟ و با تأسیس دولت فلسطینی مخالفت کند؟

دفتر نخست‌وزیری تأکید کرد که بنیامین نتانیاهو به هر سه مورد متعهد است.

بر اساس این بیانیه، «نتانیاهو معتقد است که دولت اضطراری برای دستیابی به همه اهداف جنگ، از جمله بازگشت همه گروگان‌ها، ضروری است و انتظار دارد گانتز مواضع خود را در این مسائل برای مردم روشن کند.»

خروج گانتز از کابینه جنگ اضطراری منجر به فروپاشی دولت نتانیاهو نخواهد شد، زیرا او بخشی از دولت ائتلافی نیست. اما خروج احتمالی او به تصویر اتحاد در زمان جنگ که نتانیاهو تلاش کرده در طول جنگ غزه ارائه دهد، آسیب خواهد زد.

در پاسخ به بیانیه دفتر نخست‌وزیری، گانتز به سرعت واکنش نشان داد و گفت که نخست‌وزیر نباید به دلیل ترس از افراطی‌های درون دولت خود، وقت‌کشی کند.

گانتز افزود که اگر نتانیاهو به توصیه‌های او گوش داده بود و ماه‌ها پیش به رفح وارد شده بود، «مأموریت را به پایان رسانده بود.»

بنی گانتز وزیر کابینه جنگ اسرائیل در یک کنفرانس خبری انتقادی به نخست‌وزیر اسرائیل اولتیماتوم داد که اگر تا ۱۹ خرداد برنامه عملیاتی برای رسیدن به اهداف راهبردی ارائه نشود از ائتلاف با او خارج خواهد شد.

او این اهداف را شامل بازگرداندن گروگان‌ها به خانه، سرنگونی حکومت حماس و غیرنظامی کردن نوار غزه و به‌دست آوردن کنترل امنیتی اسرائیل بر غزه، ایجاد یک سازوکار حکومتی غیرنظامی بین‌المللی برای غزه، بازگرداندن ساکنان شمال به خانه‌هایشان تا اول سپتامبر و پیشرفت به سوی عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی خواند.

گانتز اعلام کرد که دستیابی به این اهداف آسان نخواهد بود، اما با تعریف واضح و جسورانه اهداف می‌توان مسیر طولانی به سمت قله را انتخاب کرد. او همچنین از صحبت‌هایش با رهبران جهان و عرب گفت و اظهار داشت که می‌داند اهداف استراتژیک مورد نظر او قابل دستیابی هستند.

گانتز گفت که رهبری باید تصویر بزرگ را ببیند، خطرات و فرصت‌ها را شناسایی و یک استراتژی ملی به‌روز شده ایجاد کند

وی تأکید کرد که اسرائیل مسئولیت کامل امنیت خود را حفظ خواهد کرد و به هیچ قدرت خارجی، دوست یا دشمن، اجازه نخواهد داد که یک دولت فلسطینی را به اسرائیل تحمیل کند. گانتز به وضوح اعلام کرد که اسرائیل به دنبال حماس و همه دشمنانش در هر شرایطی و در هر زمان و مکانی خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG