لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۱

احتمال ازسرگیری مذاکرات آتش‌بس غزه بر اساس «پیشنهادات جدید» ظرف چند روز آینده


احتمال ازسرگیری مذاکرات آتش‌بس در حالی است که حملات اسرائیل به رفح همچنان ادامه دارد
احتمال ازسرگیری مذاکرات آتش‌بس در حالی است که حملات اسرائیل به رفح همچنان ادامه دارد

یک مقام آگاه می‌گوید مذاکرات برای آتش‌بس در غزه پس از دیدار رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی‌آی‌ای) با رئیس دستگاه اطلاعاتی اسرائیل (موساد) و نخست‌ وزیر قطر، به‌زودی ظرف چند روز آینده از سرگرفته خواهد شد.

خبرگزاری رویترز روز شنبه از قول این مقام که نخواست هویتش فاش شود نوشت، «در هفته آینده (میلادی) مذاکرات بر اساس پیشنهادات جدیدی که توسط مصر و قطر، و با مشارکت فعال آمریکا هدایت می‌شود، آغاز خواهد شد.»

با این حال، یک مقام گروه حماس که از حمایت حکومت ایران برخوردار است، گزارش‌های رسانه‌های اسرائیلی در مورد ازسرگیری مذاکرات در قاهره از روز سه‌شنبه را رد کرد و به رویترز گفت «هیچ تاریخی تعیین نشده است.»

برخی رسانه‌ها روز پنجشنبه از سفر ویلیام برنز رئیس سی‌آی‌ای به اروپا برای دیدار با رئیس موساد و نخست‌ وزیر قطر خبر دادند و گفتند هدف از این سفر، احیای مذاکرات برای آزادسازی گروگان‌ها و برقراری آتش‌بس در غزه است.

در همین حال، آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه بطور جداگانه با بنی‌ گانتز وزیر امور خارجه اسرائیل و آنالنا بائربوک همتای خود در آلمان، آخرین تحولات در غزه و همچنین رخدادهای تازه در اوکراین و چین را بررسی کرد.

بلینکن در گفتگو با گانتز، آخرین تلاش‌ها برای دستیابی به آتش‌بس به عنوان بخشی از توافق برای آزادی گروگان‌ها، جلوگیری از گسترش درگیری در منطقه و عملیات نظامی اسرائیل در رفح را مورد بحث قرار داد و بر اهمیت افزایش کمک های بشردوستانه به مردم غزه تاکید کرد.

پس از بیش از هفت ماه جنگ در نوار غزه، ایالات متحده و دیگر میانجی‌گران برای توقف درگیری تلاش زیادی کرده‌اند. اسرائیل به‌دنبال آزادسازی گروگان‌های خود است و حماس در پی توقف جنگ و آزادی زندانیان فلسطینی است.

اسرائیل حملات خود را به غزه با هدف حذف گروه شبه‌نظامی اسلام‌گرای حماس آغاز کرد و همچنان هم ادامه دارد. این حملات اخیرا، به‌رغم مخالفت شدید دولت ایالات متحده، در شهر رفح در جنوب نوار غزه متمرکز شده است.

اسرائیل می‌گوید قصد دارد اعضای حماس را که در رفح پنهان شده‌اند ریشه‌کن کند و گروگان‌هایی که در آنجا نگهداری می‌شوند را نجات دهد. اما آمریکا و جامعه بین‌المللی از به‌خطر افتادن بیشتر جان غیرنظامیان ابراز نگرانی کرده‌اند.

در شمال نوار غزه، جایی که ارتش اسرائیل می‌گوید در تلاش است تا از بازگشت نیروهای حماس جلوگیری کند، کارکنان پزشکی فلسطینی از حملات هوایی جدید ارتش اسرائیل خبر دادند که به گفته آنها دستکم ۱۷ نفر کشته شدند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد در حال بررسی این گزارش است. وزارت بهداشت غزه اعلام کرده که تاکنون نزدیک به ۳۶ هزار فلسطینی در حمله اسرائیل کشته شده‌اند. آمار ارائه شده از سوی مسئولان غزه به‌طور مستقل قابل تایید نیست.

اسرائیل این عملیات را در پاسخ به حملات نیروهای حماس و متحدان آنها به جنوب اسرائیل در ۷ اکتبر ۲۰۲۳ (پانزدهم مهر ۱۴۰۲) آغاز کرد که به‌گفته مقامات اسرائیل، حدود ۱۲۰۰ تن کشته و بیش از ۲۵۰ تن به گروگان گرفته‌ شدند.

XS
SM
MD
LG