لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۸

نیروهای امنیتی اسرائیل دو مهاجم فلسطینی تحت پیگرد را کشتند


خانه‌ای در نابلس در کرانه باختری که در آن دو فلسطینی در حمله اسرائیل کشته شدند
خانه‌ای در نابلس در کرانه باختری که در آن دو فلسطینی در حمله اسرائیل کشته شدند

ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروهای امنیتی اسرائیل روز جمعه دو فلسطینی را که این هفته به پلیس حمله کرده بودند، از پا درآوردند.

به گفته ارتش اسرائیل، نیروهای اسرائیلی به شهر «نابلس» در کرانه باختری یورش بردند و «هر دو تروریست در جریان تبادل آتش کشته شدند.»

وفا، خبرگزاری رسمی فلسطینی‌ها، اعلام کرد که نظامیان اسرائیل خانه‌ای را که این دو نفر در آن پناه گرفته بودند، محاصره کرده و آنها را کشتند.

شاخه مسلح «سازمان آزادیبخش فلسطینی» این دو مرد را به عنوان اعضای خود معرفی کرد و گفت که آنها حمله اخیر به پلیس اسرائیل را انجام داده بودند.

فلسطینی ها جسد مردی را حمل می‌کنند که در جریان یورش نظامیان اسرائیلی در شهر نابلس کرانه باختری کشته شد
فلسطینی ها جسد مردی را حمل می‌کنند که در جریان یورش نظامیان اسرائیلی در شهر نابلس کرانه باختری کشته شد

یورش به نابلس به دنبال عملیات دو روزه اسرائیل در اوایل هفته جاری در اردوگاه پرجمعیت آوارگان جنین در کرانه باختری رود اردن انجام شد. این عملیات نقطه عطفی در جریان خشونت‌های جاری میان اسرائیل و فلسطینی‌ها بود که بیش از یک سال کرانه باختری را متشنج کرده است.

ارتش اسرائیل اعلام کرد در این عملیات زیرساخت‌ها و انبارهای تسلیحاتی گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی را در جنین هدف قرار داده است.

در این تهاجم که با حملات هواپیماهای بدون سرنشین در اواخر شب آغاز شد، بیش از هزار سرباز اسرائیلی شرکت داشتند. در جریان حمله اسرائیل به جنین ۱۲ فلسطینی که اکثر آنها شبه‌نظامی بودند، کشته و حدود یکصد نفر زخمی شدند.

این یورش به خانه‌ها آسیب رساند، خیابان‌ها را ویران کرد، و تعدادی خودرو را از بین برد. به دنبال این عملیات هزاران نفر را از اردوگاه پناهندگان تخلیه شدند.

اسرائیل می‌گوید تمام فلسطینی‌های کشته‌شده جنگجو بودند. در این عملیات یک سرباز اسرائیلی نیز جان باخت.

یک بولدوزر آوارها را در امتداد خیابانی در کمپ آوارگان جنین پاکسازی می کند
یک بولدوزر آوارها را در امتداد خیابانی در کمپ آوارگان جنین پاکسازی می کند

به گفته آژانس امداد و کار سازمان ملل (آنروا) که خدمات عمومی را در غزه و کرانه باختری ارائه می‌کند، حمله به جنین شدیدترین عملیات اسرائیل در دو دهه اخیر بوده است.

این سازمان گفت که ناچار به ایجاد یک مرکز درمانی موقت شده است، زیرا بخشی از مرکز بهداشتی آن ویران شده است. این سازمان همچنین خواستار دریافت کمک‌های خارجی برای بازسازی ساختمان‌های آسیب دیده شده است.

ارتش اسرائیل در جریان عملیات خود گفته بود که یک مرکز فرماندهی شبه نظامیان در جنین را، که در مجاورت یک مدرسه و مرکز پزشکی آنروا قرار داشت، هدف قرار داده است.

این مطلب براساس گزارش رویترز تنظیم شده است

XS
SM
MD
LG