لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۳

حمله گسترده اسرائيل به جنین؛ دست‌کم هشت نفر کشته شدند


عملیات اسرائيل در جنین
عملیات اسرائيل در جنین

نیروهای اسرائیلی روز دوشنبه در یکی از گسترده‌ترین حملات ۲۰ سال گذشته به کرانه باختری، شهر جنین را با پهپاد مورد حمله قرار دادند.

نیروهای اسرائیلی دست‌کم هشت نفر را کشتند. عملیات آنها با حضور صدها سرباز و درگیری‌های مسلحانه همراه بود که به گزارش رویترز، تا بعد از ظهر ادامه یافت.

«تیپ جنین» که از گروه‌های شبه نظامی مستقر در کمپ بسیار شلوغ پناهجویان در جنین ساخته شده است، گفت با نیروهای اسرائیلی درگیر شده و یک پهپاد را سرنگون کرده است.

رویترز می‌گوید صدای هواپیماهای بدون سرنشین به روشنی شنیده می‌شود. همچنین صدای تیراندازی و مواد منفجره ساعت‌ها پس از حمله در سطح شهر شنیده می شود.

از پایان «خیزش انتفاضه دوم» در دو دهه پیش، عملیات اسرائيل در این مقیاس به ندرت در شهر دیده شده است.

عملیا اسرائيل در جنین، کرانه باختری
عملیا اسرائيل در جنین، کرانه باختری

در ساعاتی از صبح، دست‌کم ۶ هواپیمای بدون سرنشین بر فراز شهر جنین و کمپ مجاور آن پرواز کردند. این منطقه پر متراکم حدود ۱۴هزار پناهجو را در کمتر از نیم کیلومتر مربع در خود جای داده است.

این اردوگاه در کانون تشدید خشونت در سراسر کرانه باختری قرار داشته است. این خشونت‌ها، از واشنگتن گرفته تا جهان عرب، باعث نگرانی رو به افزایش شده است، بی‌آنکه راهی برای از سرگیری مذاکرات سیاسی که تقریبا یک دهه متوقف شده است، باز شود.

بیش از یک سال است که حملات ارتش اسرائيل در شهرهایی مانند جنین به امری عادی تبدیل شده است. از آن طرف، فلسطینی‌ها یک رشته حملات مرگبار علیه اسرائیلی‌ها انجام داده‌اند و دسته‌هایی از شهرک نشینان یهودی نیز به روستاهای فلسطینی حمله کرده‌اند.

وزارت بهداشت فلسطینی‌ها تایید کرد که دست‌کم هشت نفر در جنین کشته و بیش از ۵۰ نفر زخمی شدند.

ارتش اسرائیل نیز حمله خود را عملیات گسترده ضدتروریسم توصیف کرد و گفت که نیروهایش به ساختمانی حمله کردند که مرکز فرماندهی جنگجویان تیپ جنین بود.

XS
SM
MD
LG